قانونمند شدن دارایی‌‌ های کریپتو در ایالات متحده تاثیرات بالقوه‌‌ای در این صنعت دارد

دولت ایالات متحده آمریکا می‌‌تواند به صورت متفاوتی دارایی‌‌های کریپتو و توکن‌‌ها را نسبت به دارایی‌‌های سنتی از طریق تغییر چارچوب قانونی موجود در اوراق بهادار نظام‌‌مند کند. در تاریخ 22 دسامبر، CNBC گزارش داد که دو نماینده کنگره به نام‌‌های وارن دیویدسون (Warren Davidson) و دارن سولو (Darren Solo) در تلاش هستند تا لایحه‌‌ای دو طرفه را با عنوان «قانون طبقه بندی ارزهای رمزنگاری شده» به منظور جلوگیری از قانونمندسازی بیش از حد رمز ارزها معرفی کنند.

0 71

در همین‌‌باره دیویدسون می‌‌گوید:

در روزهای اولیه ایجاد اینترنت، کنگره با تصویب قانونی از محدودسازی بیش از حد فضای اینترنت جلوگیری کرد. ما قصد داریم که در اقدامی مشابه همین کار را در خصوص ارزهای رمزنگاری شده انجام دهیم و به اقتصاد آمریکا کمک کنیم تا آمریکا در این فضای نوآورانه رهبری کند

هنگامی که قانون طبقه‌‌بندی توکن تصویب شد، چه اثری بروی ارزهای رمزنگاری شده و بلاکچین خواهد داشت؟

شفافیت بیشتر، دقیقا همان چیزی است که صنعت نیاز دارد.

در بیانیه‌‌ای، انجمن بلاکچین که یک انجمن بازرگانی غیرانتفاعی مستقر در واشنگتن است و نماینده بسیاری از شرکت‌‌های برزگ صنایع مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده مانند Coinbase، Circle و Digital Currency Group است، گفته است که این لایحه تعریفی برای دارایی‌‌های کریپتو و توکن‌‌های دیجیتالی نسبت به اوراق قرضه ارائه نمی‌‌دهد.

در طول دو سال گذشته، بسیاری از پروژه‌‌های مبتنی بر بلاکچین از بازار ایالات متحده خارج شده‌‌اند تا بتوانند توکن‌‌های خود را در راستای اجرای عرضه اولیه سکه (ICO) در مناطقی مانند سوئیس و سنگاپور که سیاست‌‌های ملایم و انعطاف‌‌پذیری را اتخاذ کرده‌‌اند، به فروش برسانند.

با ارائه یک دستورالعمل روشن در خصوص ماهیت قانونی توکن‌‌ها و دارایی‌‌های دیجیتال، این لایحه پروژه‌‌های مبتنی بر بلاکچین را در بازار ایالات متحده آمریکا حفظ می‌‌کند و به رشد بخش کریپتو و بلاکچین کمک می‌‌کند.

اکثریت قریب به اتفاق فروش توکن‌‌ها و پروژه‌‌های ICO به جز تعدادی معدودی همچون ICO تلگرام که با فروش خصوصی ICO خود را انجام داد، به دلیل مقررات سختگیرانه کمیسیون بورس و اوراق بهادار‌‌ و نیز ابهام موجود در قوانین ناچار به خروج از این کشور شده‌‌اند.

حتی پروژه‌‌هایی مانند ZRX که توسط صرافی Coinbase برنامه‌‌ریزی و اجرا شد و به وضوح این پروژه به عنوان یک اوراق بهادار‌‌ درنظر گرفته شد، اما همچنان سرمایه‌‌گذاران اجازه نداشتند که در این پروژه مشارکت کنند.

در همین خصوص “Blockchain Association می‌‌گوید:

با این شرایط روشن می‌‌شود، ما می‌‌توانیم عرصه مناسبی را برای بازیگران بد مهیا کنیم، در صورتی که می‌‌توان با مشخص کردن چارچوب مناسب برای فعالین این عرصه و نیز سرمایه‌‌گذاران نسل جدیدی از فناوری‌‌ها و خدمات را در آمریکا ایجاد کنیم

این لایحه همچنین برای اولین بار در تاریخ بازار، سیاست اصلاحی در مورد سیاست‌‌های پرداخت مالی را در رابطه با ارزهای رمزنگاری شده ارائه می‌‌دهد و همچنین مشکلات میان شبکه‌‌های بلاکچین و کاربران را از بین می‌‌برد.

در حال حاضر کاربران در ایالات متحده مجبورند مالیات بر عایدی سرمایه را در تمام تراکنش‌‌های ارزهای رمزنگاری شده (کوچک یا بزرگ) بپردازند، زیرا اداره درآمد داخلی (IRS) دولت فدرال ایالات متحده رمز ارزها را به عنوان نوعی از دارایی شناخته است.

اگرچه هدف این لایحه تغییر مسئله شناخت رمز ارز به عنوان یک دارایی نیست، اما تراکنش‌‌های کمتر از 600 دلار را از پرداخت مالیات معاف می‌‌کند.

انجمن بلاکچین می‌‌افزاید:

همچنین این قانون شامل مقرراتی است که با مسائل مربوط به پرداخت مالیات از توکن‌‌‌‌ها مقابله می‌‌کند. در سال 2014، IRS اعلام کرد که (ارزهای مجازی) به عنوان دارایی محسوب می‌‌شوند، بدین معنا که مالیات بر عایدی حاصل از سرمایه باید برای همه تراکنش‌‌ها محاسبه شود. این امر مشکل بزرگی را در مسیر شبکه‌‌های غیرمتمرکز ایجاد کرده است.این قانون با ارائه معافیت‌‌های معینی برای سود کمتر از 600 دلار و معافیت‌‌های مشابه برای به صرافی‌‌ها می‌‌تواند کمک شایانی به این صنعت کند

سیستم غیرمتمرکز راه‌‌حل مشکلات است

این لایحه کمیسیون بورس و اوراق بهادار‌‌ ایالات متحده آمریکا و سایر ادارات اجرایی را تشویق نمی‌‌کند تا تمام توکن‌‌ها و پروژه‌‌های ICO را به عنوان غیر اوراق بهادار‌‌ اعلام کنند. این لایجه همچنان به کمسیسون بورس و اوراق بهادار‌‌ اجازه می‌‌دهد تا توکن‌‌هایی که اوراق بهادار‌‌ در نظر گرفته شده‌‌اند، براساس تعریف و رهنمودی جدید ساخته شوند.

در روز 14 ژوئن بیل هینمن (Bill Hinman) رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار‌‌ و دیگر آژانس‌‌های اجرایی، گفت: میزان غیرمتمرکز بودن پروژه مهمترین عامل تعیین کننده این است که آیا یک توکن به عنوان یک اوراق بهادار‌‌ موجود در نظر گرفته شده است یا خیر.

رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ادامه می‌‌دهد:

اگر یک شبکه بلاکچین به میزان کافی غیرمتمرکز باشد و اشخاص کنترل مرکزی پروژه را در دست نداشته باشند، برای مثال کنترل سیاست‌‌ها و توسعه را در اختیار نداشته باشند، نمی‌‌تواند به عنوان اوراق بهادار‌‌ تحت مقررات موجود درنظر گرفته شود

او می‌‌گوید:

گر شبکه براساس توکن یا سکه‌‌ای باشد که به میزان کافی غیرمتمرکز باشد، به‌‌ گونه‌‌ای که خریداران انتظار نداشته باشند که اشخاصی وظیفه مدیریت و امور اجرایی را بر عهده دارند، ممکن است دارایی‌‌ها نمایانگر یک قرارداد سرمایه گذاری نباشند. علاوه بر این، هنگامی که تلاش های شخص ثالث دیگر عامل کلیدی برای تعیین موفقیت شرکت نیست، عدم تقارن اطلاعات مادی از بین می رود

در این جلسه کمیسیون بورس و اوراق بهادار‌‌ و قانون‌‌گذاران حامی این لایحه موافق کردند که در صورتی که یک سیستم به اندازه کافی غیرمتمرکز باشد، می‌‌تواند بدون دخالت مقامات به فعالیت‌‌های خود ادامه دهد.

انتظار می‌‌رود که این لایحه زمانی که تصویب شد، به صادرکنندگان توکن و سرمایه‌‌گذاران امکان ارزیابی بهتر در خصوص اینکه آیا یک توکن اوراق بهادار‌‌ هست یا نه. این لایحه همچنین می‌‌تواند شرکت‌‌های بیشتری را مجبور به ثبت نام در کمیسیون بورس و اوراق بهادار به منظور صدور توکن و یا فروش خصوصی کند.

قرار است در ماه‌‌های آینده انجمن بلاکچین در جهت بهبود این لایحه با کنگره همکاری کند. انجمن بلاکچین اعلام کرده است که این لایحه از چندین نظر کامل نیست و نیاز به تکمیل دارد. اما در سال 2019 قرار است که مدیران صنایع مرتبط، کارشناسان و قانون‌‌گذاران با همکاری یکدیگر قوانین و مقررات این عرصه را تقویت کند.

مانند همه قوانین در مراحل اولیه، می‌‌دانیم که این لایحه هنوز کامل نشده است. با این حال، چیزی که ما را هیجان زده است این است که این لایحه توسط یک تیم از دو حزب متفاوت پیشنهاد شده است، این امر نشان‌‌دهنده این است که یک دیدگاه کلی مشترک در زمینه نوآوری و مسائل مرتبط با آن وجود دارد. با کنگره جدید که در ماه ژانویه آغاز می‌‌شود، امیدواریم که توکن‌‌های دیجیتالی ایده‌‌ای باشند که ما بتوانیم بر آن تاکید کنیم. ما می‌‌خواهیم با یکدیگر همکاری کنیم تا مسائل کلیدی را مورد بحث قرار دهیم، از مصرف‌‌کننده حمایت کنیم و در جهت پیشبرد قوانین گام‌‌های موثری برداریم

مالیات کریپتو نیازمند اصلاح است

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین اساسا، ساختاری و مفهومی متفاوت نسبت به سهام و شکل‌‌های سنتی دارایی است. به همین ترتیب، بازار بیت کوین رفتار و حرکت متفاوتی نسبت به اکثر سهام با نوسانات شدید و حرکت سریع قیمت دارد، بیشتر به این دلیل که بازار در طول 24 ساعته روز برای سرمایه‌‌گذاران در بازار ارز جهانی دیجیتال باز است.

یکی از مشکلات رمز ارز یا هر کلاس دارایی در حال ظهور این است که یک سرمایه گذار می‌‌تواند سود 300 درصدی بر روی کاغذ را تا پایان سال ضبط کند اما به ناگهان ممکن ظرف مدت کوتاهی تمام سود خود را از دست بدهد. در این شرایط از آنجا که خسارات به سال آینده منتهی نمی‌‌شود و مالیات های کریپتو به گونه مشابه با سهام و دیگر دارایی محاسبه می‌‌شوند، بنابراین چنین مدیریت نامناسب سبد سرمایه گذاری می‌‌تواند منجر به لایحه مالیاتی بزرگی برای سرمایه‌‌گذاران شود.

در 21 دسامبر وال استریت ژورنال گزارش داد که سرمایه‌‌گذاران می‌‌توانند از استراتژی‌‌های خاصی برای کاهش مالیات بر سرمایه‌‌گذاری‌‌های ارزهای رمزنگاری شده، مانند فروش و بازخرید دارایی‌‌های کریپتو استفاده کنند.

بدون اجرای چنین راهبردی، رویکرد تهاجمی IRS برای جمع‌‌آوری مالیات از سرمایه‌‌گذاران، همانطور که در دستور دادگاه فدرال مشاهده شد و از Coinbase خواسته شد تا اطلاعات 13،000 حساب را بین سال‌‌های 2013 و 2015 که بیش از 20،000 دلار ارزش دارند، به دادگاه ارائه دهد، می‌‌تواند بروی بسیاری از سرمایه‌‌گذاران در آینده تاثیر بگذارد.

در حال حاضر، IRS ده‌‌ها هزار حساب را که بین سال‌‌های 2013 تا 2015 معامله مالی بالقوه سرمایه را با ارزهای رمزنگاری شده انجام داده‌‌اند، ارزیابی می‌‌کند. سرمایه‌‌گذارانی که اطلاعاتی درباره کاهش نرخ‌‌های مالیاتی ندارند، ممکن است در آینده از اقدامات IRS به شدت تحت تاثیر قرار بگیرند، به خصوص با توجه به این که سیاست مالیاتی درخصوص کرپیتو با سهام و دارایی‌‌ها مشابه است.

اگر لایحه تصویب شود و یک تعریف جدید برای دارایی‌‌های کرپتو ارائه کند، شرایط فعلی دچار تغییرات عمده‌‌ای خواهد شد.

از 2017 تا 2018 بیت کوین حدود 1،900 درصد از 1000 دلار به 19،500 دلار افزایش یافت. از آن زمان، بیت کوین به حدود 4000 دلار یعنی در حدود 85 درصد کاهش داشته است. برای دارایی که تمایل به افزایش و کاهش ارزش دارد که قابل مقایسه با بازار سهام نیست، اتخاذ سیاست‌‌های مالیاتی مشابه غیرعملی و ناکارآمد به نظر می‌‌رسد.

حتی پروژه‌‌های بزرگ نیز در حال تعطیلی هستند

در 13 دسامبر، Basis یک پروژه استیبل‌ کوین که توسط برخی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه گذاری در جهان، مانند Andreessen Horowitz و Bain Capital Ventures تامین می‌‌شد، اعلام کرد که فعالیت‌‌های خود را خاتمه خواهد داد و 133 میلیون دلار به سرمایه‌‌گذاران خود بازگرداند.

بر خلاف Circle’s USDC و Gemin Gemini، Basis دارای یک الگوریتم متفاوت است و به جای تامین توکن برای تنظیم قیمت از دیگر دارایی‌‌های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم استفاده می‌‌کند.

در بیانیه رسمی، تیم Basis گفت که در نهایت برای رعایت قانون اوراق بهادار‌‌ ایالات متحده آمریکا این پروژه تعطیل می‌‌شود.

همان‌‌طور که بخش‌‌های نظارتی در طول زمان به ما متذکر شدند، وکلای ما به این نتیجه رسیدند که هیچ راهی برای عرضه توکن‌‌ها و اوراق‌‌قرضه مطابق قوانین اوراق بهادار‌‌ وجود ندارد (با توجه به اینکه پروژه Basis مایل به انجام آزادانه فعالیت‌‌های خود در رابطه با این مشخصات است). با توجه به این شرایط، انتقال و دادوستد توکن‌‌ها ممکن نخواهد بود

براساس بیانیه Basis احتمال دارد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار‌‌ و وکلای پروژه تخمین زده‌‌اند که این پروژه به اندازه کافی غیرمتمرکز نیست، چراکه توسعه توسط تیمی انجام می‌‌شد که توسط شرکت بکار گرفته شده‌‌اند.

Basis به عنوان یک پروژه استیبل کوین آینده روشنی را در انتظار داشت اما به دلیل چارچوب قانونی ناکارآمد و سیاست‌‌های نادرست این پروژه تعطیل شد.

اکنون لایحه طبقه‌‌بندی توکن‌‌ها می‌‌تواند با تعریف چارچوب قانونی جدید، فضای مناسبی را برای رشد و پیشرفت ارزهای رمزنگاری شده و سایر فناوری‌‌های مبتنی بر بلاکچین ایجاد کند.

جیک چروینسکی (Jake Chervinsky) وکیل Kobre & Kim می‌‌گوید:

Great things in business are never done by one person. They are done by a team of people.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.