قابلیت انجام تراکنش‌‌های ۱۰۰ برابر سبک‌‌تر و ۶ برابر سریع‌‌تر با زی کش

هسته اصلی و تراکنش‌‌های محافظت شده زی کش‌‌، شدیدا سنگین هستند. این سنگینی به قدری است که اغلب کاربران و صرافی‌‌ها نمی‌‌توانند از آن پشتیبانی کنند. اما انتظار می‌رود یک به‌‌روزرسانی جدید که قرار است در ۲۹ اکتبر فعال شود، این مشکلات را برطرف و شبکه را بهبود ببخشد.

0 100

تراکنش‌‌های محافظت‌‌شده که به عنوان یک پیشرفت حریم خصوصی در اجتماع کریپتو معرفی شد، نوعی رمزنویسی با عنوان zk-snarks را برای مخفی ماندن داده‌‌های تراکنش، اجرا می‌‌کند. اما یک به‌‌روزرسانی جدید که قرار است در ۲۹ اکتبر فعال شود، انتظار بهبود قابل توجهی را در زمینه قابلیت استفاده کل پروتکل به همراه دارد. البته این قابلیت استفاده صرفا برای موارد حریم خصوصی در تراکنش‌‌ها هستند.

به‌‌روزرسانی هارد فورک که با عنوان Sapling شناخته می‌‌شود، تمرکز اصلی شرکت زی کش‌‌ بوده ‌‌است. این به روز رسانی مسئولیت توسعه در این ارز رمزنگاری شده را از زمان آغازش در سال ۲۰۱۶ بر عهده دارد.

به واسطه تغییرات فنی شامل Sapling، صرافی‌‌ها و کیف پول‌ها توانایی بیشتری برای پذیرش تراکنش‌‌های محافظت‌‌شده خواهند داشت. کیف‌‌های سبک و متحرک هم در این زمینه امکان‌‌هایی خواهند داشت: یعنی کاربران می‌‌توانند تراکنش‌‌های بی‌‌نامی را به صورت مستقیم از تلفن‌‌های همراهشان ارسال کنند.

ناتان ویلکاکس، مدیر ارشد شرکت زی کش‌‌ به کوین‌‌دسک می‌‌گوید: “پروتکل Spling به انتقالات محافظت شده اجازه خواهد داد تا با ۱۰۰ برابر حافظه کمتر و احتمالا سرعت ۶ برابری یا بیشتر صورت بگیرند.”

این مسئله یک قدم بزرگ محسوب می‌‌شود، زیرا تراکنش‌‌های محافظت شده، فقط برای کاربرانی که از نود کامل استفاده می‌‌کنند ممکن می‌‌باشد. با این به‌‌روزرسانی، تیم شرکت زی کش‌‌ امیدوار است تا بتواند با استفاده از تراکنش‌‌های محافظت شده، تراکنش‌‌های شفاف و تراکنش‌‌های غیر خصوصی زی کش‌‌ را که شاید به بی‌‌نام بودن زی کش‌‌ آسیب بزنند، در نهایت از بین ببرد.

طبق نظر توسعه‌‌دهندگان، سرانجام این مسئله، یک دوره جدید با “عنوان خصوصی به صورت پیش‌‌فرض” را ایجاد خواهد کرد. ویلکاکس ادامه می‌‌دهد:

ما امیدواریم تا شاهد پذیرش خوبی نسبت به پروتکل محافظت ‌شده Sapling باشیم و با تداوم این پذیرش، امیدواریم تا در زمان مناسب، به سمت دوره خصوصی به صورت پیش‌‌فرض حرکت کنیم. تمام کاری که Sapling انجام می‌‌دهد، بهبود عملکرد و امنیت خواهد بود. چه کسی است که عملکرد و امنیت را دوست نداشته باشد؟!

سبک و تنوع

ویلکاکس می‌‌گوید زی کش‌‌ بدون تغییرات کد Sapling، شدیدا ناکارآمد و سنگین بوده و قابلیت پشتیبانی از مشتریان سبک را نخواهد داشت.

مشتریان سبک آن‌‌هایی هستند که تمام داده‌‌های بلاکچین را ذخیره نمی‌‌کنند، اما همچنان مستحق ایمن بودن هستند. این مشتریان افرادی هستند که معمولا با تلفن‌‌های همراه خود کار می‌‌کنند و فضای ذخیره یا نیروی رایانشی لپتاپ یا کامپیوتر را ندارند. با این وجود، ویلکاکس می‌‌گوید:

این افراد فقط در روز فعال‌‌سازی خود را نشان نمی‌‌دهند.

در عوض این مسئله نیازمند کمی توسعه است. به عنوان مثال، اگر کدنویسی با دقت صورت نگیرد، مشتریان سبک می‌‌توانند اطلاعات تراکنش را برای کیف پول میزبانشان آشکار کنند.

ویلکاکس با بیان واژه “خطرناک” می‌‌گوید شرکت زی کش‌‌ بر روی یک کیف اثبات مفهوم Sapling که نحوه مطمئن شدن کد را نشان می‌‌دهد، کار می‌‌کند. ویلکاکس به کوین‌‌دسک می‌‌گوید:

هدف ما ساخت کیف پول سبکی است که محافظت‌‌های خصوصی در برابر ارائه دهنده خدمات داشته باشد. این هدف ما است که بتوانیم کل تجربه کاربری را بر اساس Sapling تنظیم کنیم و مطمئن شویم که قابلیت استفاده و حریم خصوصی آن به خوبی با یکدیگر هماهنگ شده‌‌اند.

اگرچه ممکن است این کیف برای کاربران نهایی منتشر نشود و فقط به عنوان راهنمایی برای کاربردهای واسطه از سوی توسعه دهندگان عمل کند.

یک ویژگی دیگر Sapling شامل تشویق بیشتر کاربران به استفاده از تراکنش‌‌های محافظت‌‌شده با عنوان آدرس-های متنوع می‌‌شود. این ویژگی باعث می‌‌شود تا صرافی‌‌ها بتوانند از کاربرانی که از تراکنش‌‌های محافظت‌‌شده استفاده می‌‌کنند، به سادگی پشتیبانی کند. خلاصه مطلب این است که آدرس‌‌های متنوع به صرافی‌‌ها اجازه می‌‌دهد تا آدرس‌‌های متعددی برای کیف‌‌های یکسان ارائه کنند.

ویلکاکس می‌‌گوید در آینده، به‌‌روزرسانی ممکن است تاثیر مثبتی برای حریم خصوصی داشته باشد، زیرا شاید کیف‌‌ها ویژگی جدیدی برای ساخت آدرس‌‌های مختلف در یک حساب به دست آورند. او می‌‌گوید:

میزان کار مشابه خواهد بود (برای کیف) اما صرافی در هنگام کار قبلی، از یک میلیون کاربر هم پشتیبانی خواهد کرد.

در نهایت، Sapling یک ویژگی برای آشکار کردن گزینشی تراکنش‌‌ها با یک کلید نظارتی معرفی خواهد کرد. طبق گفته ویلکاکس، این مسئله به کاربران اجازه می‌‌دهد تا از شفافیت انتخابی بهره ببرند اما این کار را با کمترین ریسک ممکن انجام خواهد داد. ویلکاکس می‌‌گوید:

اگر ما یک زنجیره خصوصی به صورت پیش‌‌فرض داشته باشیم و شما بخواهید حسابی عمومی ایجاد کنید، می‌‌توانید کلید نظارتی را در سطح دنیا منتشر کنید. این دنیایی است که ما می‌‌خواهیم به سمتش حرکت کنیم.

یک حسابرسی ضربدری (A turnstile audit)

البته کمی نکات ریز هم در انتشار Sapling وجود دارد.

کاربران به منظور استفاده از به‌‌روزرسانی‌‌ها، باید سرمایه‌‌های خود را از نسخه قبل زی کش‌‌ منتقل کنند. به این کار Sprout می‌‌گویند و به آدرس جدید Sapling وارد می‌‌شود. این حرکت باعث می‌‌شود میزان سرمایه‌‌های کاربران آشکار شود.

آشکار شدن سرمایه‌‌ها ممکن است کاربران را منعجب کرده باشد اما ویلکاکس می‌گوید این کار به صورت عمدی و آگاهانه و به صورت حسابرسی ضربدری (turnstile audit) صورت گرفته است. ویلکاکس می‌‌گوید:

در واقع این موضوع به صورت آگاهانه صورت می‌‌گیرد، زیرا همیشه احتمال این که مسئله Sprout به خطر بیافتد وجود دارد.

اگر کمی به عقب بازگردیم، به زمانی که زی کش‌‌ Sprout را در سال ۲۰۱۶ آغاز کرد، مسئله‌‌ای با عنوان “برنامه‌‌ریزی” مطمئن وجود داشت که zk-snarks در بلاکچین خصوصی آن ساخته شد. این موضوع به خاطر آسیب‌‌پذیری نسبت به حملات، مورد انتقادات زیادی قرار گرفت. نگرانی این است که اگر مسئله Sprout به خطر بیافتد، کاربران می‌‌توانند توکن‌‌های زی کش‌‌ ناموجود را چاپ کنند.

از این رو، شرکت این حسابرسی ضربدری خود را حین انتقال Sapling اجرا می‌‌کند. ویلکاکس می‌‌گوید: “نوعی بررسی درباره خطری که ما می‌‌خواهیم آن را در سطح جهانی حسابرسی کنیم و از عدم احتمال تقلب در آن مطمئن شویم.”

شرکت زی کش‌‌ برای رسیدن به این هدف، یک ابزار انتقالی منتشر می‌‌کند و کاربران علاقه‌‌مند می‌‌توانند قبل از انتقال سرمایه‌‌هایشان، منتظر تکمیل شدن این ابزار بمانند. اگر کاربران تمام انتقال را با این ابزار انجام دهند، حریم خصوصی کلی بهتر خواهد شد، زیرا فعالیت تمام کاربران به یک روش واحد صورت می‌‌گیرد.

این ابزار تا چند ماه آینده تکمیل نخواهد شد، یعنی فعلا Sapling و Sprout فقط از سوی پروتکل زی کش‌‌ پشتیبانی می‌‌شوند.

آدرس‌‌های Sprout در آینده بالاخره کنار گذاشته خواهند شد.

با این‌‌حال ویلکاکس تاکید می‌‌کند که کنار گذاشته‌‌شدن نهایی روی سرمایه‌‌های کاربران تاثیری نخواهد داشت. وقتی که این آدرس‌‌ها کنار گذاشته شوند، کاربران دیگر نمی‌‌توانند تراکنش‌‌ها را در آدرس‌‌های Sprout خود دریافت کنند. اما ارسال تراکنش‌‌ها به آدرس‌‌های Sapling بدون ایراد انجام خواهد شد.

در هر صورت این به آن معنا نیست که دو شبکه مختلف به صورت همزمان فعالیت می‌‌کنند. کاربران هنوز هم باید نرم‌‌افزار خود را به‌‌روزرسانی کنند تا Sapling را در اختیار داشته باشند. از آنجایی که کد جدید در اولویت خواهد بود، ویلکاکس معتقد است هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. او در این رابطه می‌‌گوید:

مقیاس پذیری برای پروتکل پایه در کار نیست، اما به صرافی‌‌ها و کیف پول‌‌ها و باقی موارد اجازه می‌‌دهد تا از بسیاری کاربران با اثربخشی بالاتری پشتیبانی کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.