فینتک و بلاک چین : ظهور سیستم مالی غیر متمرکز

سیستم مالی فعلی، مقادیر زیادی پول و ثروت را برای افرادی که از دانش کافی برخوردار هستند و یا به منابع و مراکز مالی در سراسر جهان دسترسی دارند، فراهم آورده است. در عین حال، رویدادهایی همچون بحران مسکن طی سال‌های 2008 تا 2009 نه تنها باعث نگرانی و اضطراب همه افراد از طبقه متوسط تا ثروتمند شد، بلکه اعتماد عموم مردم به سیستم فعلی را نیز از بین برد. تا پیش از این بحران مالی، جایگزینی برای سیستم مالی متمرکز وجود نداشت. اما در دهه اخیر یک سیستم غیر متمرکز جدید مالی ایجاد شد، سیستمی که مبتنی بر تکنولوژی بوده و در دسترس عامه مردم قرار دارد.

0 100

 

 

فینتک و بلاک چین : ظهور سیستم مالی غیر متمرکز

دستاوردهای تکنولوژی

 • اینترنت (اوایل دهه 1990) – یک پروژه ﭘژوهشی (ARPANET) در سال 1969 آغاز شد که بعنوان یک وسیله‌‌ی ارتباطی در سراسر جهان در اختیار عامه مردم قرار گرفت. امروزه از طریق وب جهان‌‌گستر می‌‌توان آزادانه به هر نوع اطلاعاتی دسترسی داشت. طبق گزارش اتحادیه بین‌‌المللی مخابرات، تقریبا چهار میلیارد نفر (یا حدود 51%) از جمعیت جهان تا پایان سال 2018 به اینترنت دسترسی داشته‌‌اند و این رقم همچنان درحال افزایش است.
 • گوشی‌‌های هوشمند (2007)- این گوشی‌‌ها در اولین دهه از قرن بیست و یکم گسترده شدند. با این‌‌که تلفن‌‌های همراه از قبل نیز وجود داشتند، اما گوشی‌‌های هوشمند نه تنها نحوه‌‌ی برقراری ارتباط را متحول کردند، بلکه زندگی روزمره و روش کسب و‌‌کار مردم را نیز تحت تاثیر قرار دادند. همان‌‌طور که بانک جهانی گزارش کرد، دو سوم از جمعیت 1.7 میلیاردی بدون حساب بانکی در جهان دارای گوشی هوشمند هستند، که از این طریق می‌‌توانند بخشی از سیستم مالی باشند.
 • بانکداری دیجیتال (1994) – با گسترش اینترنت و سهولت دستیابی به آن مردم توانستند به‌‌راحتی امور مالی خود را به صورت آنلاین مدیریت کنند. موسسات مالی brick &mortar (سنتی) نیز به بانک‌‌داری دیجیتال روی آورده‌‌اند که طیف وسیعی از خدمات خود را به‌‌صورت آنلاین ارائه می‌‌دهند. یافته‌‌های شرکت تحقیقات بازار Juniper Research حاکی از آن است که تعداد کاربران بانکداری دیجیتال در سال 2018 به دو میلیارد نفر رسیده است.
 • تکنولوژی دفتر کل توزیع شده (DLT) (2008)- شاید یکی از مهمترین عواملی که بیشترین تاثیر را بر این تحولات گذاشته است، پیدایش DLT و دارایی‌‌های کریپتو/دیجیتال همچون بیت کوین باشد. بلاک چین‌‌های عمومی بر روی ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز کار می‌‌کنند.
 • فناوری مالی (فینتک) (1998) – به‌‌دنبال تقارب DLT با اکو سیستم مالی غیر متمرکز ، نوآوری دیگری در قالب شرکت‌‌های مستقل فعال در زمینه فناوری مالی (فینتک) ظهور یافتند که طی چند سال اخیر دنیا را فرا گرفته‌‌اند. این فناوری‌‌های مالی باعث شده‌‌اند تا اکوسیستم فعلی بتواند نیازهای مصرف‌‌کنندگان فعال در تکنولوژی را برآورده سازد. محصولات و خدماتی مطابق با نیاز نسل‌‌های در حال رشدGeneration Zers) Z) و نسل هزاره (Millennials) فراهم می‌‌آورد.

فینتک و بلاک چین : ظهور سیستم مالی غیر متمرکز

بلاک چین‌‌های عمومی در مقایسه با شبکه‌‌های متمرکز

در ادامه می‌‌خواهیم برخی از وﯾژگی‌‌های شبکه‌‌های غیر متمرکز را مرور کنیم که آن‌‌را به یک مدل مطلوب و بسیار مناسب تبدیل کرده‌‌اند.

 • غیر متمرکزبودن – در بسیاری از سیستم‌‌های کامپیوتری در سراسر جهان رکوردها در بخش‌‌هایی به نام نود نگهداری می‌‌شوند چون سرور مرکزی بیشتر در معرض حملات مخرب قرار دارد.
 • بدون کسب اجازه- هیچ محدودیتی برای ورود به شبکه وجود ندارد، هر کسی در هر جایی می‌‌تواند به بلاک چین‌‌ دسترسی داشته و بخشی از آن باشد. بر خلاف سیستم‌‌های مالی فعلی، نداشتن پول یا موقعیت و وضعیتی خاص نمی‌‌تواند مانع از ورود به این شبکه ها شود.
 • بدون نیاز به اعتماد سازی- نیازی به وجود یک نهاد مرکزی برای حصول اطمینان از بده بستان‌‌های این شبکه‌‌ها وجود ندارد. تمامی نودهای شرکت کننده در این شبکه‌‌ها به کارکرد آن اعتماد دارند، در حالی که بانک‌های مرکزی، دولت‌‌ها و موسسات مالی مجاز این عملیات را طبق سیستم مالی فعلی انجام می‌‌دهند. و به همین دلیل است که در میان بخش‌‌های مختلف اقتصاد جهانی، بخش خدمات مالی کمترین اعتماد را در بین مردم به خود جلب کرده است.
 • شفاف‌‌سازی- از آن‌‌جا که بلاک چین‌‌ یک شبکه عمومی است، بنابراین معاملات به شکل عمومی و براحتی قابل حسابرسی قرار می‌‌گیرند که این باعث شفافیت فرایند کار می‌‌شود. در سیستم مالی مرکزی هیچ چیز در دسترس عموم قرار نمی‌‌گیرد و فرایند حسابرسی مبهم می‌‌باشد.
 • مقاوم در برابر سانسور- در مورد شبکه‌‌های غیر متمرکز، هیچ یک از اعضا، نهادها، یا نودها نمی‌‌تواند معاملات آن‌‌را بی اعتبار کرده، یا تغییرات آن‌‌را معکوس کند یا شبکه را به‌‌طور کامل ببندد. اما در سیستم مالی متمرکز، دولت می‌‌تواند آن‌‌را دستکاری کرده و درنتیجه تاثیرات نامطلوبی بر بازارها و زندگی مردم بگذارد.
 • قابل برنامه‌‌ریزی-توسعه‌‌دهندگان این شبکه‌‌ها می‌‌توانند بده بستان‌‌ها را با هزینه‌‌ای کم و خدمات مالی قابل تعامل تنظیم کنند. تکنولوژی می‌‌تواند به جای استفاده از یک سیستم جدید، با روش‌‌های حدسی مسائل را حل کند. سیستم‌‌های فعلی فرایندهای مبهم و اشتباهی را بکار می‌‌برند که بازنویسی آنها دشوار بوده و جایگزینی آنها گران تمام می‌‌شود.

فینتک و بلاک چین : ظهور سیستم مالی غیر متمرکز

تاثیرات سیستم مالی غیر متمرکز

 1. مهمترین اثر مدل جدید سیستم غیرمتمرکز این است که در میان مردم جامعیت دارد و هر کسی در هر جایی از جهان می‌‌تواند به خدمات مالی دسترسی داشته باشد. فناوری‌‌های مالی نقش اصلی را در این خدمت رسانی انجام می‌‌دهند. هر کسی که به اینترنت یا گوشی‌‌های هوشمند دسترسی دارد، می‌‌تواند از این خدمات مالی بهره‌‌مند شود. مدیر صندوق پوشش ریسک که در راس یک شرکت مالی در آمریکا قرار دارد، یا یک کشاورز در یک منطقه دور افتاده در آفریقا، می‌‌توانند دسترسی یکسانی به این‌‌گونه خدمات داشته باشند. موانعی همچون نداشتن پول برای سرمایه گذاری، دوری از اقتصاد کارکردی و نبود مستندات کاهش خواهند یافت.
 2. کنار زدن واسطه‌‌ها امتیاز دیگر این مدل جدید محسوب می‌‌شود. خدمات انتقال و پرداخت برای کل جمعیت جهان بخصوص برای کسانی که در خارج از کشور زندگی می‌‌کنند و باید مرتبا پول برای خانواده خود واریز کنند، بسیار ارزانتر است. بر اساس گزارش بانک جهانی، میانگین جهانی هزینه‌‌های انتقالی حدود 7% بیشتر از 5% هزینه مورد نظرG-20 و 3% هزینه موردنظر سازمان ملل است. اپلیکیشن‌‌های بین‌‌المللی انتقال پول مانند Xoom, TransferWise & WorldRemit برخی از نمونه‌‌های خدمات پرداخت هستند که پرداخت‌‌های کم هزینه‌‌تر و سریع‌‌تر را در خارج از کشور ممکن ساخته‌‌اند.
 3. بهبود عمده در حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات مصرف‌‌کنندگان. سیستم مالی غیر متمرکز نیازی به تضمین یک نهاد مرکزی برای برقراری یک ارتباط ایمن ندارد. تا زمانی که مشتریان کلید حریم خصوصی خود را در کنترل دارند، یک عامل مخرب قادر نخواهد بود چیزی از اطلاعات آنها را سرقت کند. در حالی که در سیستم‌‌های متمرکز، اطلاعات مشتریان در یک سرور مرکزی در یک مکان فیزیکی نگهداری می‌‌شود که می‌‌تواند به دفعات هدف حملات مخرب قرار گیرد.
 4. تغییر‌‌ناپذیری شبکه‌‌های غیر متمرکز باعث می‌‌شود تا هرگونه تلاش برای بستن آن بی‌‌نتیجه بماند. در کشورهایی که حاکمیت و نفوذ ضعیفی دارند، حکومت از یک نهاد مرکزی برای سانسور مالی شهروندان خود از طریق مسدود کردن حساب‌‌های آنان، از بین بردن بودجه‌‌ها، عدم دسترسی به سیستم‌‌های پرداخت و غیره استفاده می‌‌کند. شهروندان می‌‌توانند با کمک سیستم‌‌های غیر متمرکز مالی از ثروت و پس‌‌انداز مادام‌‌العمر خود مراقبت کنند. در این مورد می‌‌توان به کشور ونزوئلا اشاره کرد جایی که در آن تورم عنان گسیخته، منجر به از دست رفتن کامل اعتماد مردم به ارز کشور شد و بدنبال آن رکود اقتصادی، بی ارزش شدن پس‌‌اندازهای مردم، و افزایش میزان جرایم در نتیجه‌‌ی نرخ بیکاری 39 درصدی بوجود آمد. مردم ونزوئلا به رمز ارزهای غیر متمرکز مانند بیت کوین، دش و دیگر مبادلات در بازار همتا به همتا (P2P) مانند LocalBitcoins روی آوردند.
 5. سهولت استفاده از سیستم‌‌های غیر متمرکز مالی دیگر مزیت آنها است. اپلیکیشن‌‌های Plug & Play در گوشی‌‌های هوشمند این امکان را به شما می‌‌دهد تا بتوانید براحتی و سریع از این سیستم‌‌ها استفاده کنید. با استفاده از سیستم‌‌های غیر متمرکز، یک خانم در چین می‌‌تواند به صورت آنلاین از یک پلتفرم در آمریکا برای سرمایه گذاری در هند وام دریافت کند، و یا از طریق اپلیکیشن‌‌های تعامل داده‌‌ها بدهی خود را در خانه پرداخت کند.

فینتک و بلاک چین : ظهور سیستم مالی غیر متمرکز

برای اینکه سیستم‌‌های متمرکز فعلی به تدریج به اکوسیستم‌‌های غیر متمرکز مالی تغییر یابند، هنوز راه طولانی در پیش است. مگر اینکه دولت‌‌ها و بانک‌‌های مرکزی یک شبه سقوط کنند! اما در این میان، تعامل دو سیستم مالی، یک سناریوی ایده‌‌آل خواهد بود. یعنی داشتن یک سیستم بلاک چین‌‌ عمومی که درکنار سیستم مالی متمرکز فعالیت می‌‌کند و یک مدل دوگانه تشکیل می‌‌دهند. کاربران می‌‌توانند فعالیت‌‌های اقتصادی و سرمایه گذاری خود را در بلاک چین‌‌‌‌های عمومی متمرکز کرده، و با پول خود در سیستم‌‌های متمرکز به مبادله بپردازند. با این کار یک فرصت پوشش ریسک (Hedging) برای سرمایه‌‌گذارانی بوجود می‌‌آید که می‌‌خواهند اوراق خود را با سرمایه گذاری در هردوی این سیستم‌‌ها گسترش دهند، در نتیجه ریسک سیستماتیک کاهش می‌‌یابد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.