فیسبوک وایت پیپر رمز ارز لیبرا (Libra) را منتشر کرد

شرکت فیسبوک، مالک شبکه اجتماعی فیسبوک، اینستاگرام و پیام رسان واتس آپ، وایت پیپر پروژه رمز ارز و بلاک چین فیسبوک موسوم به لیبرا را منتشر کرد. رمز ارز و بلاک چین فیسبوک تحت نظارت و توسعه توسط کالیبرا، Calibra و انجمن لیبرا، Libra Association خواهند بود.

0 255

مطابق با این وایت پیپر ، استیبل کوین جهان روای فیسبوک که رمز ارز لیبرا نامیده خواهد شد، بر بستر بلاک چین لیبرا فعالیت کرده و با استفاده از مجموعه ای از داریی ها که در حال حاضر مشخص نشده اند پشتیبانی می‌شود تا دارای ارزش ذاتی اولیه باشد. با توجه به سایر جزئیات اعلام شده، به نظر می‌رسد این دارایی ها مجموعه ای از ارزهای مختلف فیات کشورهای متفاوت باشند.

آن طور که ویدئوی کوتاه منتشر شده‌ زیر از رمز ارز و بلاک چین فیسبوک نشان می دهد امکان ارسال و دریافت رمز ارز لیبرا در پلتفرم های این شرکت و نمایش آن با واحد پول های کشور مبدا و مقصد وجود دارد.

ویدیو منتشر شده از بلاک چین و رمز ارز فیسبوک

فیسبوک در این وایت پیپر اعلام کرده است که بلاک چین این شرکت به منظور ایجاد اکوسیستم باز و تعامل پذیر برای خدمات تجاری و افزایش شمول به صورت اوپن سورس عرضه خواهد شد.

نظارت بر توسعه‌ی اکوسیستم این رمز ارز بر عهده کنسرسیومی گذاشته شده است که «انجمن لیبرا» نامیده می‌شود.

کوین فیسبوک در بستر پلتفرم های مختلف این شرکت مانند شبکه اجتماعی فیسبوک، پیام رسان واتس آپ و اینستاگرام برای انجام پرداخت ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت و به این ترتیب این کوین ظرفیت دستیابی به میلیاردها کاربر از سرتاسر جهان را دارا خواهد بود.

انتشار جزئیات فنی رمز ارز فیسبوک به ماه ها گمانه زنی و گزارشات مختلف از سوی منابع نامعتبر و نامرتبط در رابطه با ویژگی ها و توسعه آن پایان داد.

بخش بزرگی از اکوسیستم رمز ارزها این رمز ارز را ابزاری برای گسترش حوزه نفوذ و جهانی شدن رمز ارز ها می‌دانند. اسپنسر بوگارت از شرکت Blockchain capital در رابطه با این پروژه اظهار داشت:

تلاش های فیسبوک در این حوزه این ظرفیت را دارد که نه تنها یکی از پیشبرنده های همگانی شدن بیت کوین و سایر رمز ارزها در تاریخ این فناوری باشد، بلکه می‌تواند بزرگترین اقدام برای جهانی شدن این تکنولوژی‌ها باشد.

 

فیسبوک وایت پیپر رمز ارز لیبرا (Libra) را منتشر کرد

نگاره  ۱ : توئیت مدیر عامل صرافی بایننس درباره پروژه رمز ارز و بلاک چین فیسبوک

از سوی دیگر بخشی از اکوسیستم رمز ارزها نگاه منفی به این پروژه دارند. فیسبوک که سابقه ای بسیار ننگین در انتشار و افشای اطلاعات خصوصی کاربران داشته و در دادگاه های مختلف مورد محکومیت و جریمه های سنگین قرار گرفته است، اعلام کرده است که پروژه لیبرا قویا قانون پذیر بوده و مطابق قوانین کشورها عمل خواهد کرد و به همین دلیل استفاده کنندگان رمز ارز فیسبوک باید برای آن احراز هویت را انجام دهند. با این حال این اطلاعات به صورت جداگانه از اطلاعات حساب های کاربری نگه داشته خواهند شد و اطلاعات یک اکانت مشخص فیسبوک یا اینستاگرام به اطلاعات پروژه لیبرا متصل نخواهند شد. با این حال سوابق فیسبوک در این مورد فوق العاده تاریک است.

 

فیسبوک وایت پیپر رمز ارز لیبرا (Libra) را منتشر کرد

نگاره  ۲ : نظر جامعه کریپتوکارنسی درباره ی رمز ارز فیسبوک

تاریخ کاربردی شدن شبکه اصلی بلاک چین فیسبوک اوایل سال آینده میلادی، ۲۰۲۰، اعلام شده است. سایت این پروژه دقایقی بعد از انتشار وایت پیپر از دسترس خارج شد.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.