فیروزآبادی: قانونگذاری حوزه رمز ارز ها باید هر چه سریع‌تر انجام شود

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی که در حوزه رمز ارز ها و بلاکچین از مدافعان این ابزارهای نوین مالی و تکنولوژیک به حساب می‌آید در در جلسه کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی کشور با تاکید بر ضرورت سرعت بخشیدن به قانون‌گذاری در این حوزه‌ها، رمز ارز ها را راه‌حلی برای حل مشکل نقدینگی و تبادلات ارزی کشور دانست.

0 80

به گزارش فینمگ و به نقل از خبرگزاری ایبنا، ابوالحسن فیروزآبادی در جلسه کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: باید مقررات‌ گذاری حوزه رمز ارز ها هرچه سریعتر توسط نهادها و مراکز تخصصی از جمله بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار در کشور انجام شود.

وی با اشاره به سند الزامات و ضوابط حوزه رمز ارزها افزود: رمز ارزها می توانند در بهبود وضعیت اقتصادی کشور با توجه به شرایط فعلی موثر باشند و بر همین اساس مرکز ملی فضای مجازی کشور نسبت به تهیه سیاست های کلان حوزه بلاکچین و رمز ارز اقدام کرده و از دستگاه های مربوطه خواسته شده تا نظرات خود را اعلام کنند.

سند الزامات و ضوابط حوزه رمز ارز ها که به عنوان پیش‌نویسی بر قوانین رمز ارز ها نیز محسوب می‌شود هشتم بهمن ماه سال جاری در سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد و بانک مرکزی بدون تعیین مهلت معین از صاحب‌نظران این حوزه خواست تا پیشنهادات و انتقادات خود پیرامون این پیش‌نویس را مطرح کنند.

در این سند، رمز ارزها به سه بخش رمز ارز ملی، رمز ارز منطقه‌ای، رمز ارزهای جهان روا تقسیم شده اند که در بخش رمز ارز ملی و رمز ارز منطقه‌ای مجوز دهنده و منتشر کننده رمز ارز بانک مرکزی است و رمز ارزهای جهان روا مانند بیت‌کوین و اتریوم است که قابل تبادل در صرافی‌های مجاز بوده و نمی‌توانند به عنوان ابزار پرداخت در کشور مورد استفاده قرار گیرند. برای مطالعه و بررسی بیشتر در مورد سند الزامات و ضوابط حوزه رمز ارز ها می‌توانید به بررسی پیش‌نویس قواعد و قوانین رمز ارز ها مراجعه کنید.

گفتنی است، در این جلسه پس از ارایه سیاست های بانک مرکزی کشور در رابطه با رمز ارز ها و تشریح این سند توسط معاونت فناوی‌های نوین بانک مرکزی، پیشنهادهایی درباره چگونگی فراهم شدن امکان نظارت بر رمز ارز های جهان روا، لزوم صدور دستورالعمل چگونگی اخذ مجوز صرافی‌ها و الزام کردن صرافی‌ها به داشتن کیف‌پول اختصاصی برای جلوگیری از تحریم‌های احتمالی، لزوم تقویت یکپارچگی در اسناد ارایه شده و مشکلات احتمالی توکن های عرضه شده توسط ICO ها بدلیل ممنوع بودن امکان پرداخت با این توکن‌ها در راستای بهبود و تقویت این سند ارایه شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.