فکتوم ( Factom ) چیست؟ راهنمای مقدماتی

فکتوم پلتفرمی بلاکچینی است که قصد دارد با استفاده از ایده‌های خود، به بلاکچین‌های مختلف سرعت ببخشد و مشکل کارمزد بالای معاملات و حباب به وجود آمده در برخی از شبکه‌های بلاکچینی را از بین ببرد. این پلتفرم همچنین قصد دارد تا ذخیره‌سازی داده در بلاکچین را برای کسب و کارها آسان‌تر و ارزان‌تر کند، تا آن‌ها بتوانند به راحتی سیستم سنتی خود را به بلاکچین‌ها منتقل کنند.

0 175
 • فکتوم چیست؟
 • کجا فکتوم بخریم؟
 • کیف پول‌های فکتوم کدام‌اند؟

فکتوم چیست؟

فکتوم (Factom) یک پروتکل بلاک‌چین است که ثبات تکنولوژی بلاک‌چین را از ارزهایی که به آن‌ وابسته‌اند متمایز می‌کند و ذخیره‌ی داده در بلاک‌چین را برای کسب‌وکارها آسان‌تر و ارزا‌ن‌تر می‌کند.

فکتوم تلاش می‌کند تا سه مسئله‌ی اصلی که در شبکه‌ی بیت‌کوین وجود دارد را حل کند:

 1. سرعت: تایید هر تراکنش بیت‌کوین 10 دقیقه طول می‌کشد. با وجود استانداردهای موجود برای 6 مرحله تایید در هر تراکنش، هر تراکنش حدود 1 ساعت طول می‌کشد.
 2. هزینه: کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین رو به افزایش است و به نظر می‌رسد با ورود تراکنش‌های بیشتر به شبکه، به رشد خود ادامه دهد.
 3. حباب: شمار تراکنش‌های ممکن در هر ثانیه با بلوک‌های 1 مگابایتی، محدود می‌شود. حتی به کارگیری SegWit و شبکه‌ی لایتنینگ (Lightening Network) نیز نمی‌تواند برای بهبود این امر کمک کنند.
فکتوم (Factom)
فکتوم (Factom)

اسناد و داده‌های ذخیره شده توسط فکتوم هم می‌توانند به راحتی حساب‌رسی شودند که هزینه‌ی مورد نیاز برای داشتن ذخیره‌ی امن و دقیق داده را بیشتر کاهش می‌دهد.

فکتوم به طور ویژه برای کسب‌وکارهایی مفید است که داده‌های مهم در آن‌ها مرتب دست به دست می‌شوند. دقت اسنادی همچون اعطای زمین و سوابق پزشکی باید در هنگام دست به دست شدن تضمین شود.

ذخیره‌سازی داده در بلاک‌چین ارزش زیادی را برای این کسب‌وکارها فراهم می‌کند. نگه‌داری سوابق روی کاغذ هزینه‌بردار است و ذخیره‌سازی سنتی دیجیتال نیز به دلیل وجود دستکاری‌های خرابکارانه شکننده است. فکتوم هر دوی این مسائل را حل کرده است.

ما در این مطلب مسائل زیر را بررسی می‌کنیم:

 • فکتوم چگونه کار می‌کند؟
 • تیم و پیشرفت فکتوم
 • تبادل فکتوم
 • کجا FCT بخریم؟
 • کجا FCT را نگه‌داری کنیم؟
 • نتیجه‌ی بحث

فکتوم چگونه کار می‌کند؟

فکتوم از دو توکن در شبکه استفاده می‌کند:

 1. Factoids
 2. Entry Credits

Factoid

Factoidها در فکتوم زنجیره‌ی خود را دارند و می‌توانند مانند اکثر ارزهای دیگر آزادانه معامله شود. این سکه‌ سیستم را غیرمتمرکز می‌کنند و از کلاه‌برداری کاربران در شبکه پیش‌گیری می‌کنند.

سرورهای فکتوم، Factoid را به عنوان پاداش نگه‌داری شبکه دریافت می‌کنند و شبکه نیز این پاداش‌ها را در فرایندی که از قیمت آن مستقل است، به میزان مشخصی (73000 در ماه) منتشر می‌کند.

(Entry Credits (ECs

می‌تواند از Factoids برای خرید Entry Credits از طریق پروتکل استفاده کنید. ECs قابل انتقال نیستند و می‌توانید از آنان برای پرداخت یا رای دادن به سرورها استفاده کنید.

می‌‌توانید ECs را به دلیل ارزش کم ذاتی‌شان، در یک مکان با امنیت کم نگه‌داری کنید.

شما باید برای اضافه کردن داده به بلاک‌چین فکتوم، ECs پرداخت کنید. وقتی ECs پرداخت می‌کنید، Factoids که برای خرید آن می‌فرستید از سیستم حذف می‌شوند.

جدا کردن Factoids از ECs، فکتوم را برای کسانی که از ارز دیجیتال سر در نمی‌آورند یا نمی‌خواهند از آن استفاده کنند آسان‌تر می‌کند . آن‌ها می‌توانند با ارز دلخواهشان ECs بخرند. سپس فکتوم Factoids را از بازار آزاد می‌خرد و آن‌ها را برای پوشش خرید می‌سوزاند.

زنجیره‌‌ی فکتوم

هر ورودی‌ای که ثبت می‌کنید یک  Chain ID  (آی‌دی زنجیره) دارد. این Chain ID زیرگروهی که باید شامل ورودی باشد را تعیین می‌کند. هر ورودی حداکثر 10 کیلوبایت حجم دارد اما می‌توانید از چندین ورودی برای پیوند دادن فایل‌های بزرگ‌تر استفاده کنید.

ترتیبی از ورودی‌ها، زنجیره را شکل می‌دهند. زنجیره ترتیب ورودی‌هایی که از یک حساب بیرون می‌روند را ثبت می‌کند. ساده‌تر بگوییم که زنجیره‌ها مانند پوشه هستند و ورودی‌ها مانند فایل‌هایی هستند که شما در پوشه می‌گذارید.

فکتوم (Factom)
فکتوم (Factom)

یک بلوک ورودی، گروهی از هش‌های (Hash) تمام ورودی‌ها با یک Chain ID است. لازم است بگویم که بلوک ورودی فقط شامل هش می‌شود و شامل داده‌های واقعی ورودی‌ها نمی‌شود.

سرورها در هر دقیقه با گروه‌بندی هش‌های هر بلوک ورودی در یک بازه‌ی زمانی خاص، یک بلوک راهنما ایجاد می‌کنند.

فکتوم (Factom)
فکتوم (Factom)

با محض تشکیل 10 بلوک (هر 10 دقیقه)، هش‌های آن بلوک‌ها به بلاک‌چین بیت‌کوین متصل می‌شوند و سرورهای انجام‌دهنده‌ی این کار به طور تصادفی انتخاب می‌شوند.

طراحی شبکه، حساب‌رسی سوابق را به فرایندی آسان و ارزان تبدیل می‌کند.

شما در بیت‌کوین به کل سوابق بلاک‌چین برای تایید یک تراکنش نیاز دارد که در فاکتوم چنین ضرورتی وجود ندارد. با استفاده از بلوک‌های راهنما و Chain ID می‌توانید میزان پهنای باند مورد نیاز خود برای حساب‌رسی سوابق را به شدت کاهش دهید.

سرور‌های سه‌گانه

فکتوم از الگوریتم توافق مشابه با الگوریتم رفت (Raft) استفاده می‌کند. شبکه با استفاده از این الگورتیم و توسط انتخاب رهبر از استخر مجازی سرورهای رده‌‌بالا به توافق می‌رسد.

فکتوم (Factom)
فکتوم (Factom)

سرورهای ردهبالا سرورهای اولیه‌ای هستند که شبکه‌ی فکتوم را اداره می‌کنند و تنها سرورهایی هستند که می‌توانند در بلاک‌چین بنویسند (تغییر ایجاد کنند) و فکتوید جایزه بگیرند.

این سرورها برای اثبات وجودشان یک “پیام تپش‌قلب” به دنبال‌کنندگان شبکه می‌فرستند. اگر سروری این پیام را تولید نکند، دنبال‌کنند‌گان به سرعت رای‌گیری می‌کنند و یک سرور جدید برای جایگزینی انتخاب می‌کنند.

سرورهای حسابرسی کار سرورهای رده‌بالا را مجددا چک می‌کنند. اگر یک سرور رده‌بالا اشتباهی داشته باشد، به سرور حساب‌رسی تبدیل می‌شود و یکی از سرورهای حساب‌رس به سرور رده‌بالا ارتقا می‌یاید.

این سرورها برای کاری که انجام می‌دهند پاداشی دریافت نمی‌کنند.

سرورهای دنبالکننده تنها می‌توانند درخواست تراکنش بدهند و وقتی درخواست ورودی دریافت می‌کنند، آن را به سرورهای رد‌ه‌بالا می‌فرستند.

شبکه ورودی‌های اولیه را حساب‌رسی نمی‌کند، بنابرین باید تمام ورودی‌ها را پیش‌ از ورود به سیستم حساب‌رسی کنید.

تیم و پیشرفت فکتوم

پروژه‌ی فکتوم در سال 2014 آغاز شد که آن را در قطب قدیمی طیف بلاک‌چین قرار می‌دهد. تیم پروژه از آن زمان پیشرفت چشم‌گیری داشته است.

آن‌ها اولین نسخه‌ی فکتوم را در اوایل سال 2015 متشر کردند و در میانه‌ی همان سال توکن‌ها را به فروش گذاشتند. تیم پروژه در آگوست سال 2015 در سرعت‌بخش Plug and Play FinTech پذیرفته شدند و به عنوان یکی از استارتاپ‌های برتر  Austin در ماه می 2016 انتخاب شدند.

TX، تیم مرکزی پروژه، بر اساس Austin اعضای زیادی دارد که در زمینه‌ی بلاک‌چین دارای تجربه‌ی چندین ساله هستند.

پیتر کیربی (Peter Kirby)، موسس فکتوم و اَبی دوبهال، معاون مدیریت تولید، پیشتر با هم در شرکت CoinTerra (تولید‌کننده‌ی دستگاه‌های ASIC استخراج بیت‌کوین) کار می‌کردند.

فکتوم (Factom)
فکتوم (Factom)

فکتوم اخیرا 11 میلیون ورودی و چند شراکت قابل‌توجه داشته است. تیم آن در حال کار با شرکت امنیتی Homeland است تا پیگیری‌های حساب‌رسی را برای داده‌های جمع‌آوری شده در مرز ایالات متحده انجام دهد. ‌آ‌ن‌ها با بنیاد Gates هم برای ذخیره‌ی سوابق درمانی برای مردم کشورهای در حال توسعه همکاری می‌کنند.

این شرکت رقبای مستقیم کمی دارد که بزرگ‌ترین آنان NEM است و دستورالعمل خود را برای آپوستیل (Apostille) اوایل سال جاری منتشر کرده است. آپوستیل همانند فکتوم در زمینه‌ی تأیید صحت و تایید زمان داده‌ها و اسناد فعال است.

تبادل فکتوم

قیمت Factoid در ژوئن امسال به بالاترین سطح خود یعنی 33.72 دلار (0.0135 بیت‌کوین) رسید. قیمت آن از آن زمانی دو دوره نزول داشت و هم‌اکنون با قیمتی بین 20 تا 24 دلار معامله می‌شود.

با محبوب شدن شبکه، قیمت فکتوید هم تغییر خواهد کرد. قیمت فکتوید مستقیما به میزان استفاده از شبکه گره خورده است که با پیوستن کسب‌وکارهای بیشتر به شبکه، ثبت ورودی هم گران‌تر خواهد شد و بر قیمت فکتوید هم تاثیر خواهد گذاشت.

به محض این‌که شمار فکتوید‌های سوخته شده به 73000 عدد ماهانه برسد، قیمت آن فروکش خواهد کرد. این شاید قیمت را بیش از پیش بالا ببرد.

کجا FCT بخریم؟

می‌توانید از صرافی‌های Bit-Z، Poloniex و Bittrex در قبال بیت‌کوین FCT خریداری کنید. برای خرید فکتوید در این صرافی‌ها باید ابتدا بیت‌کوین داشته باشید و یا مقداری بیت‌کوین در صرافی‌هایی مانند GDAX یا Gemini بخرید. می‌توانید از آنجا بیت‌کوین خود را برای انجام تبادل انتقال دهید.

در سایت CoinMarketCap می‌توانید همه‌ی صرافی‌ها و همتاهای معامله‌ای موجود برای فکتوم را مشاهده کنید.

مبادله‌ی فکتوید در سایت‌های Shapeshift و Changelly هم امکان‌پذیر است.

کجا FCT ذخیره کنیم؟

دو کیف‌ پول پیشنهادی برای ذخیره کردن فکتوید وجود دارد:

 1. کیف پول امن (رمزگذاری‌شده) Enterprise
 2. FactoidPapermill

کیف پول Enterprise برای سیستم‌ عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس قابل دانلود است.

FactoidPapermill هم اپلیکیشنی‌ست که برای سیستم‌ عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس موجود است. می‌توانید با این اپلیکیشن یک کلید شخصی و آدرس مربوط فکتوید را ایجاد کنید و به محض ایجاد آن می‌توانید از آن حروف عکس بگیرید و یا یادداشتشان کنید.

FactoidPapermill هم‌اکنون در حالت آزمایشی (Beta) قرار دارد، پس در استفاده از آن حتماً جانب احتیاط را رعایت کنید.

به نظر می‌رسد که تیم فکتوم تمرکز خاصی بر کیف پول نداشته است. اگر چه فهمیدن آن سخت نیست اما آن‌ها فاقد رابط‌ کاربری بصری با دیگر کیف پول‌های مختص ارز مانند ARK هستند.

کیف پول‌های زیادی فکتوید را پشتیبانی نمی‌کنند اما به نظر می‌رسد در حال جذب شدن هستند. کیف پول جدید Exodus، یعنی Eden، از فکتوید پشتیبانی می‌کند اما هنوز در مرحله‌‌ی پیش از انتشار قرار دارد و استفاده از آن خالی از مشکل نخواهد بود.

نتیجه‌ی بحث

فکتوم پروژه‌ا‌ی استقرار یافته است که مشکل بزرگ موجود در شرکت‌های متعدد را حل می‌کند. اگرچه تیم پروژه بر بازاریابی متمرکز نبوده‌اند اما در سایه مشغول به ایجاد شراکت‌های تجاری و ادامه‌ی بهبود محصولاتشان بوده‌اند.

تیم پروژه نه تنها تجربه‌ی کار بر پروژه‌های پیشین را دارد بلکه سال‌ها دانش در مورد بلاک‌چین را در اختیار دارد.

با رشد شرکت، دیدن واکنش قیمت فکتوید و اتفاقات آینده در صورت برخورد آن با سقوط خالی از لطف نیست.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.