فورد و ال‌‌جی به دنبال استفاده از بلاکچین IBM برای حل مشکل کودکان کار

شرکت IBM بلاکچین جدیدی را فراهم آورده است تا شرکت‌‌های مختلف بتوانند با استفاده از آن فعالیت‌‌های مربوط به تولید و ارسال محموله‌‌های خود را به صورت تراکنش ثبت کنند. آن‌ها قصد دارند از همین راه برای نظارت بر اخلاقی بودن فعالیت‌‌های شرکت‌‌های استخراج معدن در آفریقا استفاده کنند.

0 75

شرکت IBM اعلام کرده است که قصد دارد با استفاده از پلتفرم بلاکچینی هایپرلجر دو پروژه را برای دنبال کردن زنجیره تامین نیازهای صنعت فلز راه‌‌اندازی کند.

یکی از آن‌ها برای ردیابی انتقال کبالت (Cobalt) از یک معدن در جمهوری دمکراتیک کنگو به کارخانه فورد به کارمی‌‌رود، در حالی که پروژه دومی قصد دارد جابجایی فلزهای یکی از معادن کشور مکزیک را تحت نظر قرار دهد.

در پروژه اولی، 1.5 تن کبالت در ماه آینده از معدن مذکور در کشور کنگو خارج خواهد شد، جهت تصفیه شدن به چین برده می‌‌شود، سپس به یک کارخانه‌‌ باتری‌‌سازی در کره جنوبی انتقال می‌‌یابد و در نهایت به کارخانه فورد در آمریکا فرستاده خواهد شد تا به عنوان باتری ماشین‌‌های الکتریکی مورد استفاده قرار گیرد. بر اساس گفته‌‌های IBM، این سفر پنج ماهه در بلاکچین ثبت خواهد شد.

علاوه بر IBM و فورد، این طرح آزمایشی شامل شرکت استخراج چینی Huayou Cobalt، تولیدکننده واحدهای نیرو LG Chem (یکی از بخش‌‌های شرکت ال‌‌جی) و شرکت فناوری RCS Global خواهد بود. شرکت‌‌کنندگان در این طرح از بلاکچین ساخته‌‌شده توسط IBM استفاده خواهند کرد تا هر کدام از مراحل این سفر را ثبت کنند.

بر طبق گفته‌‌های مانیش چاولا، مدیر عمومی محصولات جهانی IBM، هدف این است که در هر کدام از مراحل توقف محموله شرکت‌‌کنندگان بتوانند این نکته را بررسی کنند که آیا آن‌ها بر اساس استانداردهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) تحویل داده شده‌‌اند.

جمهوری دمکراتیک کنگو به دلیل استفاده کودکان کار در معادن کبالت شهرت بسیار بدی دارد و صنایعی که از مواد خام این معادن برای ساختن قطعات الکترونیکی خود استفاده می‌‌کنند توجه گروه‌‌های مدافع بشر را به خود جلب کرده‌‌اند.

چاولا عنوان کرد، “بلاکچین تاثیرگذارترین فناوری ممکن است که می‌‌توان از آن برای دسترسی به تمامی فرآیندهای مرتبط با کار و فراهم آوردن شفافیت بیشتر در مورد زنجیره عرضه استخراج‌‌کنندگان معدن به بازارهای دنیا استفاده کرد”. نقش ما در IBM این است که افراد مورد نیاز را برای این پروژه و توسعه پلتفرم مورد نظر گردآوری کنیم”.

ثبت دقیق جزئیات

اما بلاکچین به چه صورت می‌‌تواند اطمینان حاصل کند که مواد خام به شیوه‌‌ای اخلاقی استخراج شده‌‌اند؟ همانطور که اغلب در مورد دارایی‌‌های خارج از چین (Chain) نیز صادق است، این پروژه‌‌ مجبور است به انسان‌‌ها اعتماد کند تا داده‌‌های درست را وارد کنند.

جاناتان الرمان، مدیر اجرایی شرکت RCS Global، در گفتگوی خود با CoinDesk خاطرنشان کرد که بعضی از این افراد برای شریک IBM یعنیRCS کار می‌‌کنند، که چندین سال است در حال نظارت بر فعالیت‌‌های انجام‌‌گرفته در معادن آفریقا هستند. در جریان فرآیندهای معمولی شرکتی، RCS کارکنان خود را به معادن کوچک ارسال می‌‌کند تا فعالیت‌‌های غیرقانونی را بررسی کنند و تگ‌‌هایی را بر روی کیسه‌‌های کانه قرار دهند تا مشخص کنند که هیچ عمل غیرقانونی در مورد آن‌ها صورت نگرفته است.

به گفته الرمان، اگر یکی از این افراد فعالیت غیرقانونی مانند کار اجباری کودکان را مشاهده کند آن را در سیستم ثبت خواهد کرد، اداره مرکزی RCS هشدار مربوطه را دریافت می‌‌کند و به صادرکنندگان اطلاع خواهد داد که محصول مورد نظر دیگر با استانداردهای بین‌‌المللی همخوانی ندارد. الرمان همچنان اذعان داشت، “یا دیگر از آنجا منابع خود را تامین نخواهیم کرد، یا اینکه نظارت‌‌های بیشتری اعمال خواهند شد”.

برای مثال، سال گذشته در یکی از معادن طلای مورد نظارت RCS تخطی سنگینی رخ داد. “در نهایت، صادرکننده مربوطه به کلی از آنجا خارج شد”.

با این حال، در این برنامه آزمایشی لایه‌‌ای اضافی از اعتماد وجود دارد.

به گفته الرمان، از آنجا که فرآیند نظارت در یک مکان صنعتی و “مسئول” صورت خواهد گرفت، دیگر لازم نیست که نظارت‌‌کنندگان RCS همیشه آنجا بمانند. به جای آن، RCS داده‌‌های فراهم‌‌آمده توسط مدیریت معدن را حسابرسی خواهد کرد و کارکنان آن کار تگ‌‌گذاری را انجام خواهند داد. اگرچه تگ‌‌ها با دارایی‌‌های ثبت‌‌شده در هایپرلجر سازگاری خواهند داشت، اما باز هم گزارشات حسابرسی در خارج از چین و بر روی یکی از سرورهای IBM ثبت خواهند شد.

برنامه بلند مدت

به گفته چاولا، IBM از سال گذشته همکاری خود با RCS Global را آغاز کرد. “آن‌ها می‌‌دانند که حسابرسی جزئیات باید به چه صورت انجام گیرد و جنبه مدنی آن را درک کنند. همچنین ما با جنبه دیجیتالی آن آشنایی داریم”.

در مرحله آزمایشی این برنامه، هر کدام از طرفین باید گره (Node) خود را مدیریت کنند، اما با اضافه شدن اعضاء بیشتر به این طرح، شرکت‌‌ها می‌‌توانند برای مدیریت گره‌‌های خود از IBM کمک بگیرند.

طبق گفته‌‌های چاولا، فناوری هایپرلجر به طرفین اجازه خواهد داد تا اطلاعات مورد نمایش برای شریکان خود را انتخاب کنند و همچنین می‌‌توانند اطلاعات متفاوتی را در اختیار شرکت‌‌های دیگر قرار دهند. قانون‌‌گذاران و نهادهای دولتی نیز می‌‌توانند اطلاعات ثبت‌‌شده در سیستم را ببینند؛ قوانین مربوط به اختیارات اشخاص ثالث در روند اجراء این پروژه تعیین خواهند شد.

طبق گفته چاولا، اگر این برنامه آزمایشی موفقیت‌‌آمیز باشد، IBM از شرکت‌‌های حسابرسی دیگر (که مواد خام مختلف شامل تانتال، قلع، تنگستن، طلا و فلزات کمیاب مورد استفاده در ساخت باتری را ردیابی می‌‌کنند)، سازندگان اتومبیل و تولیدکنندگان قطعات الکترونیکی انتظار دارد به این پروژه ملحق شوند.

این اولین پروژه بلاکچینی نیست که به استخراج کبالت مربوط است – ماه گذشته، tZERO اعلام کرد که در حال کار کردن بر روی یک توکن اوراق بهادار جهت تجارت کبالت برای شرکت GSR Capital است.

فراتر از کبالت

در پروژه‌‌های دیگری که روز چهارشنبه اعلام شدند، IBM در حال کار کردن با یکی از استارت‌‌آپ‌‌های فناوری کانادایی با نام MineHub Technologies، شرکت‌‌های استخراج Goldcorp، Wheaton Precious Metals و Kutcho Copper، شرکت تجارت فلزات Ocean Partners و بانک ING است.

طبق IBM، شرکت MineHub در نظر دارد پلتفرمی را بر اساس هایپرلجر به وجود آورد تا فلزات صادرشده از معدن پنازکیتو در مکزیک را ردیابی کند. سیستم مذکور به این شرکت استخراج معدن اجازه خواهد داد تا داده‌‌های مربوط به کانه‌‌های مختلف را آپلود کند، مخصوصا اطلاعاتی که مربوط به تولید پایدار و اخلاقی محصولات هستند.

همراه با ارسال مواد مختلف، اطلاعات جدید نیز می‌‌توانند به صورت تراکنش‌‌های جدید به سیستم اضافه شوند تا قانون‌‌گذاران قادر باشند داده‌‌های موجود و همچنین کاربران نهایی را تایید کنند.

بر اساس اعلامیه رسمی IBM، “قراردادهای هوشمند برای فرآیندهای مربوط به زنجیره تامین مواد توسط شرکت‌‌هایی مانند Wheaton Precious Metals و نهادهای اعتباری دیگر مانند بانک ING مورد استفاده قرار خواهند گرفت”.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.