فقط ۴ صرافی رمز ارز بیش از ۱۰۰ هزار کاربر فعال دارند

با وجود این که دنیای رمز ارزها خیلی پرطرفدار به نظر می‌رسد، ولی بر اساس تحقیقات انجام شده، تعداد کل کاربران فعال روزانه در صرافی‌های بزرگ این صنعت از ۱۰۰ هزار نفر بیشتر نیست. این رقم نسبت به بازارهای دیگر بسیار کم بوده و تعجب خیلی از کاربران را برانگیخته است.

0 155

از آن‌‌جایی که تا پذیرفته شدن گسترده‌ی رمز ارزها توسط عموم جریان اصلی سال‌ها فاصله داریم، در حال حاضر بخش عمده‌ فعالیت‌های بازار تحت تاثیر معامله‌گرانی قرار دارند که می‌خواهند در نوسانات قیمت سود کنند.

با این حال، یافته‌های جدید نشان می‌دهد که تعداد کاربران فعال در صرافی‌های رمز ارزی برتر فوق العاده کم است و تنها ۴ مورد از صرافی‌های بزرگ بیش از ۱۰۰ هزار کاربر فعال دارند.

کوین بیس، بایننس، هوبی و OKEx: بیش از ۱۰۰ هزار کاربر فعال

بر اساس گزارش تحقیقی که توسط Blockchain Transparency Institute در ماه نوامبر ۲۰۱۸ انجام شد، فقط چهار صرافی بزرگ رمز ارزی وجود دارد که تعداد کاربران فعال روزانه‌ی آن‌ها از ۱۰۰ هزار نفر تجاوز می‌کند.

این صرافی‌ها شامل کوین بیس از سان فرانسیسکو، بایننس از چین، OKEx از هنگ کنگ و هوبی (Houbi) از سنگاپور است.

از میان این چهار صرافی، کوین بیس با ۴۲۲ هزار کاربر فعال روزانه در جایگاه اول، و بایننس با ۳۱۳ هزار کاربر فعال روزانه در جایگاه دوم قرار دارد. OKEx و هوبی نیز به ترتیب با ۱۰۵ و ۱۰۱ هزار کاربر فعال روزانه در رتبه‌های بعدی جای گرفته‌اند.

متوسط تعداد کاربران فعال روزانه در میان ۶۸ صرافی ارزیابی‌شده در این تحقیق حدود ۲۷ هزار نفر است. کم‌کاربرترین صرافی‌های موجود نیز Bisq، Coinrail و Kyber Network هستند که تعداد کاربرانشان به هزار نفر هم نمی‌رسد و به ترتیب ۳۹۴، ۵۷۳ و ۸۷۴ کاربر دارند.

کوین بیس: بیشترین کاربر فعال، حجم تراکنش‌های بسیار کم

قرار گرفتن صرافی کوین بیس در رتبه‌ی اول کسی را شگفت‌زده نمی‌کند، چون این شرکت شناخته‌شده‌ترین نام در دنیای رمز ارزهاست، خصوصاً برای خرده سرمایه‌گذاران که در صعود چشمگیر سال گذشته از اپلیکیشن iOS این صرافی برای انجام خریدهای خود استفاده می‌کردند. این شرکت سال ۲۰۱۷ را با درآمد ۱ میلیارد دلاری به پایان رساند.

اما نکته‌ غافل‌گیرکننده، حجم پایین تراکنش‌هایی است که کاربران کوین بیس از سهم کلی این بازار در اختیار دارند. در میان چهار صرافی بالا که بیشتر از ۱۰۰ هزار کاربر فعال روزانه دارند، کوین بیس با فقط ۱۸۹ دلار تراکنش به ازای هر کاربر در رتبه‌ آخر قرار گرفته است. در مقایسه، حجم تراکنش‌های هر کاربر در صرافی بایننس ۲۱۳۷ دلار و در صرافی OKEx و هوبی نیز به ترتیب ۱۹۷۲ و ۱۷۲۳ دلار است.

متوسط حجم تراکنش‌های هر کاربر در صرافی کوین بیس تنها ۱۰ درصد حجم تراکنش‌های کاربران سایر صرافی‌هاست. بیت‌فینکس، که به خاطر بازارسازان «نهنگ» خود مشهور است، با ۳۵۱۸ دلار بالاترین حجم تراکنش به ازای هر کاربر را در اختیار دارد.

با توجه به حجم پایین تراکنش‌های کوین بیس، این صرافی پرطرفدار با ۱۰۶ میلیون دلار تراکنش در هر روز، در رتبه‌ی نهم فهرست پرحجم‌ترین تراکنش‌های ۲۴ ساعته قرار می‌گیرد. بایننس، که در حال حاضر از نظر حجم تراکنش‌ها در جایگاه نخست قرار گرفته، با بیش از ۱.۰۲۸ میلیارد دلار حجم تراکنش روزانه، حدود ۱۰ برابر بیشتر از کوین بیس تراکنش دارد.

شایان ذکر است که اطلاعات مربوط به صرافی بیت‌مکس در گزارش Blockchain Transparency Institute ذکر نشده، ولی این صرافی از نظر حجم گزارش‌شده در حال حاضر، بالاتر از کوین بیس و بایننس، در رتبه‌ دوم ۱۰۰ صرافی برتر کوین‌مارکت‌کپ قرار گرفته است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.