فعالان اصلی صنعت رمز ارز از جایگزینی IEO به جای ICO ها انتقاد کردند

نشریه بلومبرگ اخیراً اظهارات جمعی از منتقدان صنعت کریپتو را درباره آسیب‎ها و خطرات احتمالی IEOها (عرضه اولیه صرافی‎ها) منتشر کرد. IEOها مدل جایگزینی را برای عرضه اولیه توکن ‏ها (ICO) ارائه می‎دهند که در آن، یک صرافی رمز ارز به عنوان یک کارگزار عمل کرده، عملیات فروش را انجام می‏دهد و به‎طور همزمان پروژه‎ها و سرمایه گذاران آتی را نظارت و بررسی می‏کند.

0 87

نشریه بلومبرگ در تاریخ 10 آوریل اظهارات جمعی از منتقدان صنعت کریپتو را درباره آسیب‎ها و خطرات احتمالی IEOها (عرضه اولیه صرافی‎ها) منتشر کرد. IEO به معنای میزبانی یک صرافی در عرضه اولیه است که به عنوان جایگزینی برای مدل اصلی عرضه اولیه سکه (ICO) مطرح شده است.

IEOها مدل جایگزینی را برای عرضه توکن‏ ها ارائه می‎دهند که در آن، یک صرافی رمز ارز به عنوان یک کارگزار عمل کرده، عملیات فروش را انجام می‏دهد و به‎طور همزمان پروژه‎ها و سرمایه گذاران آتی را نظارت و بررسی می‏کند.

پدیده IEO ظاهراً در بحبوحه افول بازارهای ICO و تأثیرات نامطلوب قوانین سخت‎گیرانه و وضعیت خرسی بازار رمز ارزها بر آن، مطرح شده و توجه عمومی را به خود جلب کرد.

بلومبرگ به نقل از وبسایت CoinSchedule.com (تحلیلگر اطلاعات مربوط به رمز ارزها) اظهار داشت که تا کنون بیش از 180 میلیون دلار سرمایه از طریق 23 IEO جمع‌آوری شده است که اغلب آن‎ها در ماه فوریه برگزار شده‎اند.

برخی از منتقدان معتقدند که در حال حاضر هنوز وضعیت قانونی IEOها مشخص نبوده و حتی نسبت به وضعیت قانونی ICOهای پیشین، امیدبخش‎تر هم نیست. زاک فالون (Zach Fallon) از طرفداران اوراق بهادار که پیش‎تر در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) بر روی موضوع ICOها کار کرده بود، در گفتگو با بلومبرگ اظهار داشت که “این مدل جدید همه‎ی داشته‎های ICO را گرفته و آن را به چیزی بدتر تبدیل خواهد نمود”.

جف دورمن (Jeff Dorman) شریک تجاری و مدیر پورتفولیوی شرکت لس آنجلسی Arca Funds، به پارادوکس معرفی واسطه‎ها در فضایی که به دلیل غیرمتمرکز بودن آن ارزشمند است، اشاره کرد:

البته قسمت مضحک ماجرا آنجاست که IEO ها کاملاً در تضاد با ویژگی‎های غیرمتمرکز صنعت کریپتو هستند و این حقیقت از آغاز کار این IEO ها تا کنون به راحتی نادیده گرفته شده است

علاوه بر این صرافی‎های رمز ارز به صورت علنی از IEOها به عنوان فرصتی برای رونق بخشی به فروش و عرضه توکن‎های بومی خود استفاده می‎کنند. آن‎ها برای این کار، یا عرضه کنندگان IEO را وادار می‎کنند تا با استفاده از توکن‎های آن صرافی سرمایه جمع‌آوری کنند، و یا معامله‎گران IEO را مجبور می‎کنند تا برای مشارکت در فروش، تراز بالایی از توکن بومی آن صرافی را در حساب‎های خود داشته باشند.

فالون در مصاحبه با بلومبرگ گفت، این قبیل اقدامات حتی می‎تواند قانون‎گذاران را در ارتباط با این مدل جدید دچار مشکل کرده و IEOها را شبیه به اوراق بهادار جلوه دهد. وی همچنین اشاره کرد که صرافی‎ها در این مدل عرضه اولیه، نقش عامل کارگزار را ایفا می‎کنند.

طبق گزارش‎ها، اولین پیشگام مدل IEO، صرافی بایننس بود که لانچ‌پد پلتفرم فروش توکن آن، در ماه ژانویه میزبان یک فروش پراستقبال برای توکن‎های بیت تورنت (BTT) مبتنی بر ترون بود. پس از آن در ماه فوریه، یک IEO دیگر برای AI و پروژه قرارداد هوشمند Fetch.AI در این صرافی برگزار شد.

در اواسط ماه مارس، صرافی رمز ارز امریکایی بیترکس (Bittrex)، اولین فروش توکن IEO خود را که قرار بود به میزبانی همتای مالتایی خود برگزار کند، تنها دو روز پس از اعلام آن، لغو کرد. این صرافی سپس در اوایل ماه آوریل افتتاحیه IEO خود را به صورتی متفاوت برگزار کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.