فروش جمعی (Crowdsale) ارز رمزنگاری‌ شده چیست؟

به طور کلی تبدیل یک ایده به یک چیز کاربردی به مهارت و قدرت مالی نیاز دارد. یکی از راه‌های تامین مالی پروژه‌ها تامین‌ مالی جمعی یا crowdfunding نامیده می‌شود. در دنیای ارزهای رمزنگاری‌ شده یکی از راه‌های تامین مالی پروژه‌ها فروش جمعی یا crowd sale است که در این مطلب به معرفی و چگونگی اتفاق افتادن آن خواهیم پرداخت.

0 186

ایده‌ها به تنهایی ارزشی ندارند، این اجراست که به آنان ارزش می‌دهد. تبدیل یک ایده به یک چیز کاربردی و مفید به تلاش و مهارت نیاز دارد و هیچ کدام از  این‌ها ارزان نیستند.

تامین مالی جمعی (Crowdfunding) در طول چند سال گذشته به عنوان راهی برای فراهم کردن پول مورد نیاز برای تبدیل ایده به واقعیت مورد استفاده قرار گرفته است. وب‌سایت‌هایی مانند کیک‌استارتر (Kickstarter) و ایندیگوگو (Indiegogo) به عنوان راهی برای تامین مالی جمعی به شیوه کمک مردمی پدید آمدند و حالا هم دنیای ارز دیجیتال شکل دیگری از تامین مالی به نام فروش جمعی (Crowdsale) را به وجود آورده است.

مقایسه فروش جمعی با تامین مالی جمعی

فروش جمعی بر خلاف تامین مالی جمعی سنتی، برای اینکه نامتان را در لیست دست‌اندرکاران یک فیلم قرار بدهید چیزی را پیش‌فروش نمی‌کند. فروش جمعی چیزی به نام توکن را به شما می‌فروشد که شاید تا زمان ورود به آن از کاربردش چیزی ندانید.

توکن بخشی ذاتی از کاربردهای بلاکچین‌های نسل دوم است. توکن مانند بیت‌کوین چیزی نیست که بتوانید آن را به صورت فیزیکی نگه‌داری کنید و در نتیجه توکن به صورت الکترونیکی بر کامپیوتر یا موبایل شما ذخیره می‌‌شود.

توکن‌ها برای ورود مشارکت‌کنندگان به پروژه‌ای طراحی شده‌اند که در نهایت منجر به فروش جمعی می‌شود؛ توکن‌ها بسته به سرویس‌هایی که یک پروژه ارائه می‌دهد به عنوان نوعی بلیت دسترسی به این خدمات عمل می‌کنند و مثلا اگر پروژه مورد نظر، یک اپلیکیشن نرم‌افزاری باشد که امکان یافتن راننده بدون استفاده از سایت مرکزی را بدهد، پس می‌توانید با توکن‌ها کرایه‌تان را بپردازید؛ از طرفی اگر هم صاحب ماشین هستید و کسی را سوار کرده‌اید شاید شبکه کرایه شما را به توکن بدهد، بنابراین توکن‌ها نوعی ارز برای استفاده در خدمات آنلاین هستند.

چرا فروش جمعی اتفاق می‌افتد؟

فروش جمعی معمولا پیش از شروع سرویس‌های یک پروژه رخ می‌دهد و برای تولید سرمایه جهت توسعه‌ی پروژه، کمک به پرداخت هزینه‌ توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، بودجه‌ی بازاریابی و همه‌ی چیزهایی که یک استارت‌آپ نیاز دارد طراحی شده است.

فروش جمعی را می‌توان برای سنجش علاقه عموم به پروژه‌ای خاص نیز استفاده کرد و بنابراین اگر کسی توکن‌ها را خریداری نکند، شرکت توسعه‌دهنده‌ی پروژه در انتخابش تجدید نظر خواهد کرد.

قسمت خیلی جالب فروش جمعی آن اتفاقی‌ست که بعدا برای توکن‌ها می‌افتد؛ توکن‌ها در بسیاری از موارد می‌توانند در بازار آزاد خرید و فروش شوند و ارزش بازاری خود را مستقل از مقصد استفاده‌شان به دست آورند.

این راه دیگری برای تشویق خریداران اولیه است. آنان شاید توکنی را به این دلیل خریداری کنند که به پتانسیل سرویس‌های آنلاین آن باور دارند و درنتیجه اگر پروژه‌ای به موفقیت مورد انتظارش برسد، ارزش توکن‌ها بالا می‌رود و به دارایی خوبی تبدیل خواهند شد.

قانونی بودن توکن‌ها

در اینجا یکی از خطرات بالقوه‌ی فروش جمعی نمایان می‌شود؛ اگر شرکتی توکن‌هایشان را به فروش برساند و به دلیل مدیریت ضعیف ورشکسته شود و یا حتی ناپدید شود، چه بلایی بر سر افرادی می‌آید که پول خود را در آنجا سرمایه‌‌ گذاری کرده‌اند؟

در دنیای سرمایه‌ گذاری قوانینی برای کسانی که در شرکت‌های تازه‌ تاسیس سرمایه‌ گذاری می‌کنند وجود دارد و سرمایه‌ گذاران باید اعتبار لازم را داشته باشند، در غیر این صورت هر سرمایه‌ گذار آموزش‌ندیده و بی‌تجربه‌ای پس‌اندازهایش را به کسب و کاری وارد می‌کند و همه‌ی دارایی‌هایش را از دست می‌دهد.

پست های مرتبط

قوانین موجود در فروش جمعی هنوز مشخص نیستند و با اینکه قانون‌گذاران قوانین سختی در مورد صدور اوراق مالی مانند سهم شرکت‌ها دارند ولی تاکنون هیچ تحقیق و تفحصی از شرکت‌های فعال در فروش جمعی وجود ندشته است

فروش جمعی هنوز مفهوم بسیار جدیدی است که شمار شرکت‌های انجام دهنده‌ آن نیز کم‌ هستند. آیا باید توکن‌ها را به عنوان اوراق بهادار طبقه‌بندی و سپس قانون‌گذاری کرد؟ موضع‌ها در برابر این امر هنوز روشن نیست و در نتیجه برای هر مورد بر اساس کارنامه‌اش قضاوت می‌شود.

فروش جمعی توسط شرکت‌هایی مانند سوآرم (Swarm) و کوین‌فای (koinfy) به اجرا در آمده است و همانند هر جای دیگر، قوانین ساده‌ای در اینجا هم وجود دارند: بدانید که چه چیزی می‌خرید، چرا آن را می‌خرید و ریسک‌های موجود در آن را هم بدانید.

آیا از روی شک و تردید خرید می‌کنید؟ یا به این دلیل که واقعا قصد کار با آن‌ها را دارید آنان را خریداری می‌کنید؟ آیا برای از دست دادن این دارایی آماده هستید؟ پس در نتیجه هیچوقت در چیزی که آمادگی از دست دادنش را ندارید سرمایه‌ گذاری نکنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.