فروشگاه بیت کوین و تجهیزات استخراج در روسیه‌

یک فروشگاه فیزیکی در مسکو وجود دارد که شبیه یک نسخه‌ مینیاتوری از بورس نیویورک (NYSE) است. تفاوت آن در این است که این فروشگاه در لیست فروش خود سهام ندارد بلکه بیت کوین‌ و دیگر ارز رمزها و همچنین تجهیزات استخراج را به فروش می‌رساند.

0 98

دی کریپتو (DeeCrypto) هفت ماه است که وارد این کسب و کار شده است، اما تنها جایی برای تبادل ارزهای مجازی در دنیای واقعی نیست. این فروشگاه دوطبقه یک فروشنده‌ی آفلاین تجهیزات استخراج کریپتو است که شبیه فروشگاه‌های فیزیکی اپل است که آیفون، مک‌بوک، آیپد و… می‌فروشد. این فروشگاه طبقه‌هایی دارد که پر از محصولات کریپتو از کیف پول‌های فیزیکی گرفته تا تی‌شرت‌های دارای لوگوی بیت کوین‌ هستند.

این محل وقتی قیمت بیت کوین و دیگر ارزها سر به فلک گذاشته بود، پرشورترین روزهای خود را مشاهده کرد. اما از زمان سقوط قیمت‌ها تاکنون پیشرفت‌ آن کمتر شده است.

هزینه‌های تجهیزات استخراج

دی کریپتو زمانی فروش آفلاین تجهیزات استخراج کریپتوی خود را شروع کرد که کلاهبرداری‌های آنلاین بسیاری شایع شده بود. افرادی که دستگاه‌هایی را به صورت آنلاین سفارش می‌دادند، هیچوقت آن را دریافت نمی‌کردند و یا آن‌ها را ماه‌ها پس از سفارش می‌گرفتند. دنیس اوناتسیک (Denis Onatsik) موسس این فروشگاه فهمید که مردم به ویژه روس‌ها بیشتر از خرید آنلاین به خرید حضوری اعتماد دارند.

او به روزنامه بیزنس تایمز گفت: مردم بیشتر به آن چیزی که می‌بینند و می‌توانند آن را لمس کنند اعتماد دارند و دوست دارند توضیحات فروشنده در مورد این تجهیزات را بشنوند. وقتی آنلاین خرید می‌کنید ریسک زیادی وجود دارد. در این بخش کلاهبرداری‌های زیادی انجام شده است. تجهیزاتی که هیچ‌گاه تحویل داده نمی‌شوند، بیت کوین‌‌هایی که پول‌شان را پرداخت می‌کنید و هیچوقت دریافت نمی‌کنید».

دنیس می‌گوید که قیمت تجهیزات استخراج پیشتر وقتی که انقلاب ارز رمز در اوج خود قرار داشت، بالاتر بود. حالا پس از سقوط قیمت‌ها در سال جاری که بازار کریپتو حدود 70 درصد از سرمایه‌ بازاری خود را از دست داده است، تقاضا برای این تجهیزات هم به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است. پاداش‌های استخراج هم در همان مقادیر باقی مانده‌اند، اما معادل دلاری آنان به شدت سقوط کرده است. این موضوع بر استخراج‌کنندگانی که تجهیزات استخراج را با قیمت بالا خریداری کرده بودند، تاثیر شدیدی گذاشت. آنان نمی‌توانند درآمد مناسبی داشته باشند.

او در ادامه می‌گوید که امروزه این دستگاه‌های استخراج قیمتی بین 35 تا 50 هزار روبل روسیه (740 تا 1056 دلار) هزینه دارد، در حالی که در ماه فوریه وقتی که فروشگاه باز شد این قیمت‌ها چند برابر بودند.

قانون‌گذاری روسیه

کسب و کارهایی مثل دی کریپتو در این فضای مبهم قانونی روسیه و عدم وجود چارچوب‌های قانونی برای ارز رمزها به کار خود ادامه می‌دهند. آناتولی آکساکوف (Anatoly Aksakov) رییس کمیته دومای روسیه در ماه ژوییه تایید کرده بود که هیچ تمهیدات مالیاتی‌ برای استخراج‌کنندگان و دارندگان کریپتو در نظر گرفته نشده است و آنان طبق قوانین مالیات قدیمی مالیات می‌پردازند. دولت هم هیچ لایحه‌ای پیش روی قانون‌گذاران نگذاشته است.

دنیس می‌پذیرد که کسب و کارهایی مثل کسب و کار آنان نه تایید و نه رد شده‌اند. آنان تعریفی در سیستم کنونی قضایی کشور ندارند. با این حال دی کریپتو از جانب سازمان اوراق بهادار فدرال (FSB) مجوز گرفته است که یک چیز موقت به نظر می‌رسد.

دنیس می‌گوید:

مردم دوست دارند ما شعبه‌های دیگری هم در دیگر شهرهای روسیه باز کنیم. ما مطمئن بودیم که در فروشگاه ما صفی طولانی از مردم شکل خواهد گرفت، درست مثل صفی که در زمان شوروی در مقابل موزه لنین درست شده بود

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.