فاز دوم اقدامات قانونی SEC برای کریپتو آهسته و عذاب آور خواهد بود

با وجود این که مدت زیادی از کشمکش میان کمیسیون بورس و اوراق بهادار و شرکت‌های حوزه‌ رمز ارزها گذشته است، ولی هنوز چارچوب قانونی مشخصی در این بازار وجود ندارد و به نظر نمی‌رسد که به این زودی‌ها هم چنین چارچوبی تدوین شود. حالا با ورود به فاز دوم اقدامات قانونی باید منتظر دوره‌ای طولانی و دردناک باشیم.

0 115

به گفته‌ جیک چروینسکی (Jake Chervinsky)، وکیل حقوقی شرکت Kobre & Kim، فاز دوم فشارهای کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) برای این بازار فازی طولانی و عذاب آور خواهد بود.

ابتدای همین هفته، SEC با دو شرکت Paragon و AirFox دست به گریبان شد، دو شرکتی که از طریق عرضه‌ی اولیه‌ی کوین (ICO) توانستند به ترتیب ۱۲ و ۱۵ میلیون دلار سرمایه جذب کنند.

اکنون ظاهراً هدف SEC این است که با حمله به EtherDelta، Paragon و AirFox به کل بازار رمزارزها نشان دهد که درست و نادرست چیست و با تدوین یک رویه در ماه‌های آینده همه‌ی بخش‌های بزرگ بازار ICO را پاک‌سازی کند.

استفنی آواکیان، رئیس بخش اجرایی SEC، در کنفرانس انجمن مشاوره‌ سرمایه گذاری در واشنگتن اشاره کرد که در حال حاضر ده‌ها ICO تحت نظارت و ارزیابی این کمیسیون قرار دارند.

حرکت کند قانون‌گذاران

این سه پروژه در دو هفته‌ گذشته با SEC توافق کردند تا با پرداخت جریمه‌ای کوچک بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار به این قائله خاتمه بدهند. Paragon و AirFox به خاطر عرضه‌ی اوراق بهادار ثبت‌نشده محکوم به پرداخت ۲۵۰ هزار دلار غرامت شدند، هرچند فاصله‌ی واضحی در خصوص میزان سرمایه‌های جذب‌شده توسط این دو پروژه وجود دارد.

با این حال SEC تصمیم گرفت که هر دو پروژه را به یک اندازه جریمه کند، چون مقصود این کمیسیون هدف قرار دادن پروژه‌های بزرگ بود و می‌خواست نمونه‌ای از سرپیچی قانونی را به بازار نشان دهد. ولی با همه‌ی این‌ها، SEC هنوز چارچوب واضحی تعیین نکرده تا مشخص شود که بر اساس قوانین موجود چه توکن‌هایی اوراق بهادار نیستند.

اقدامات SEC درباره‌ بلاکچین و ICO

چروینسکی می‌گوید SEC در همه‌ی بازارهای جدید و رو به رشد نوعی استراتژی موسوم به راهنمایی با قانون دارد که قوانین مشخصی فراهم نمی‌کند تا از بروز کشمکش‌های قانونی با پروژه‌ها و در نتیجه احضار آن‌ها به دادگاه به منظور بررسی ماهیت قانونی‌شان جلوگیری شود.

او اظهار داشت:

این یک استراتژی کلاسیک برای کمیسیون است که تحت عنوان «راهنمایی با قانون» شناخته می‌شود. این رویکرد برای صنعتی که به جای صدور فرمان‌های جسته و گریخته محتاج قوانین واضح است شدیداً فرساینده می‌باشد. ولی قانون‌گذاران این روش را دوست دارند: چون به آن‌ها اجازه می‌دهد صلاحدید خود را اعمال کنند. SEC به ندرت می‌خواهد نظریه‌های نامطمئن قانونی را در دادگاه امتحان کند. اگر آن‌ها در پرونده‌ بزرگی – مثل تعیین اوراق بهادار بودن یا نبودن توکن‌ها – شکست بخورند، این نتیجه تمام استراتژی اجرایی آن‌ها در کل بازار را مختل می‌کند. بهترین کار برای جلوگیری از این اتفاق چیست؟ این که بگذارند قوانین مبهم و پرتردید بماند

SEC در اطلاعیه‌ رسمی خود تاکید کرد که عرضه‌کنندگان توکن را به همکاری با این کمیسیون تشویق می‌کند. با این حساب آن‌ها جایگاه قبلی خود را در خصوص فناوری بلاکچین مستحکم‌تر کردند تا به بازار ICO اجازه دهند که با پیروی از قوانین محلی بتواند به کار خود ادامه دهد.

اوراق بهادار همه چیز نیست

فاز دوم قانون‌گذاری برای رمز ارزها شامل حوزه‌ مالیات، پولشویی، تحریم و بسیاری چیزهای دیگر می‌شود که می‌تواند اکوسیستمی بسیار دشوارتر و غیرقابل‌پذیرش‌تر برای شرکت‌ها به وجود بیاورد.

در چند ماه گذشته، فقط SEC مشغول پاک‌سازی فضای رمز ارزها از فعالیت‌های مجرمانه بود، ولی خدمات درآمد داخلی (IRS)، کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) و سایر ادارات دولتی نیز کم کم در حال وارد شدن به این حوزه هستند.

چروینسکی می‌گوید:

اگر حق با من باشد، فاز دوم به هیچ عنوان جذاب نیست. این فاز کند و عذاب آور است چون SEC می‌خواهد یکی یکی پرونده‌ها را بررسی کند. البته این روش به نحوی همان رویکرد صحیح است. ولی وظیفه‌ی SEC قانون‌گذاری نیست، شفافیت‌های قانونی باید از طرف کنگره ابلاغ شود. و اگر از شنیدن اخبار گوناگون درباره‌ی قانون‌گذاری و اقدامات قانونی در این حوزه خسته شده‌اید، متاسفانه باید به عرض‌تان برسانم که این تازه اول ماجراست. قوانین اوراق بهادار تنها یک بخش از پازل رمز ارزهاست. همه‌ی این فرآیندها مجدداً در حوزه‌ مالیات، پولشویی، تحریم و غیره تکرار خواهد شد

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.