غول‌های فناوری، دست به دامان ملی‌گرایی

مدیران فیسبوک و تلگرام چندی است که سودای عرضه رمز ارزهای خود را در سر می‌پرورانند و در این راه با مشکلات بزرگی دست به گریبانند. از آن جمله می‌توان نظر نامساعد رگولاتورها و کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا (SEC) و جریمه‌های سنگین و بی سابقه این سازمان‌ها را برشمرد. در این میان تلگرام با ناامیدی از مراجع و شرکت‌های آمریکایی از آن‌ها انتقاد و نگاه خود را متوجه رگولاتورهای روسی کرده است.

0 140

مدیران دو غول عرصه فناوری اطلاعات (پاول دوروف روس و مارک زاکربرگ امریکایی) پس از ناکامی در عرضه رمز ارزهایشان، بر آنند تا با دمیدن در جنگ ملی گرایی، نظر دولت متبوع خود را در سرزمین مادری‌شان به نفع خود جلب کنند.

تقابل فناوری با ملی گرایی

مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) مدیرعامل فیسبوک، امروز در جلسه استماع کمیته فرعی انتی‌تراست (Antitrust) کنگره ایالات متحده، در نظر دارد فیسبوک را قهرمانی ملی در برابر پیشرفت‌های فناوری چین جلوه دهد. در همین حال پاول دورف (Pavel Durov) مدیرعامل تلگرام جنگ مشابهی را برای احیای تلگرام در کشور مادری‌اش روسیه به راه انداخته است؛ اینبار به عنوان فناوری ملی در برابر فناوری مهاجم آمریکایی.

راهبرد جالبی است، بویژه این که روابط عمومی فیسبوک و تلگرام هر دو سابقه دامن زدن به ایده آلیسم ملی گرایانه معمول در صنعت فناوری را دارند. اما آیا این عرف جدیدی است؟

فیسبوک؛ تنها امید ایالات متحده

فیسبوک پیش از این نیز با رگولاتورهای ایالات متحده درگیر بود؛ سال گذشته کمیسیون تجارت فدرال آمریکا با جریمه بی‌سابقه ۵ میلیارد دلاری، دامان خود را از رسوایی‌های مربوط به فروش اطلاعات کاربران فیسبوک پاک کرده بود. تقریباً در همان زمان رئیس کمیته خدمات مالی کنگره (House Financial Services Committee) از این شرکت خواست توسعه رمز ارز نوظهور خود یعنی لیبرا (Libra) را متوقف کند که باعث شد تابستان فیسبوک، با جلسات رسیدگی جنجال‌برانگیز کنگره سپری شود.

در حقیقت در خلال همین جلسات بود که زاکربرگ صحبت از پروژه لیبرای فیسبوک به عنوان روشی برای دفاع از حاکمیت مالی ایالات متحده را آغاز کرد. البته فراموش نکنید که لیبرا در ابتدا با این شعار به میدان آمد که فقیرترین مردمان، در دوردست‌ترین مناطق جهان را از بانک بی‌نیاز سازد تا تنها با دسترسی به تلفن همراه و اینترنت، امور مالی خود را به انجام برسانند. در آن زمان هیچ صحبتی از حاکمیت دلار امریکا و ملی گرایی امریکایی در میان نبود!

زاکربرگ استدلال ساده‌ای داشت: «چیزی که برای فیسبوک خوب باشد برای آمریکا هم خوب است». انجمن لیبرا وایت پیپر لیبرا را به صورت جامعی آپدیت کرد به این امید که از رگولاتوری امنیتی اجتناب ورزد. این که آیا این کار به نفع استیبل کوین عرضه نشده لیبرا تمام خواهد شد یا نه در هاله‌ای از ابهام است اما مطمئناً لیبرا رگولاتورهای آمریکایی را نسبت به عرضه قریب‌الوقوع ارز دیجیتال بانک مرکزی چین، هشیارتر خواهد ساخت.

آشتی تلگرام با روسیه، پس از شکست از رگولاتوری امریکایی

تلگرام از طرف خود، پرونده رمز ارز گرام (Gram) را در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تمام شده می‌بیند. دادگاهی در نیویورک به این شرکت دستور داد تا سرمایه گذاری ۱،۲ میلیارد دلاری بر روی توکن های گرام را به صاحبان آن بازگرداند. گویی جدال با رگولاتورهای آمریکایی موجب شد تلگرام با رگولاتورهای روسی در آشتی وارد شود.

درست در همین حین بود که سازمان ارتباطات روسیه از رفع فیلتر پیام‌رسان تلگرام در این کشور پس از دو سال خبر داد. در بیانیه این سازمان آمده است:

«ما از امادگی پاول دورف برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، تمجید می‌کنیم.»

دورف خود ملیتی روسی دارد و در ابتدا با راه‌اندازی شبکه اجتماعی VKontakte (که برخی آن را فیسبوک روسی می‌دانند) میلیونر شد؛ وی کار خود را با تلگرام ادامه داد؛ پیام‌رسانی که رمزگذاری آن بلای جان رگولاتورهای روسی شده و به همین سبب برای مدت ۲ سال استفاده از آن ممنوع شده بود.

بازسازی تلگرام برای مسئولین روسی خوشایند بود. دوروف رفتار سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا با تلگرام را تقبیح کرد و از آن با عنوان «امپریالیسم آمریکایی» نام برد و فیسبوک و اینستاگرام را سرزنش کرد. یکی از معاونین این شرکت اخیراً حرکت غول‌های فناوری آمریکا مانند اپل و گوگل را با حمله مغول‌ به روسیه مدرن مقایسه کرد. همین امروز دوروف از کانال خصوصی تلگرام خود استفاده کرد تا به مالیات ۳۰ درصدی جدید اپل در اپ استور حمله کند و آن را روشی برای سانسور و نقض حریم شخصی بداند.

تا این جای کار، راهبرد تلگرام، این شرکت را به سمت رگولاتورهای روسی سوق داده است اما مشابه این موضوع بین فیسبوک و رگولاتورهای آمریکایی کمتر اتفاق می‌افتد. با این اوصاف اما هر دوی این شرکت‌ها هنوز نتوانسته‌اند رمز ارز مورد نظرشان را از موانع رگولاتوری عبور دهند.

منبع: cointelegraph.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.