علت مشاهده نشدن تورم با وجود افزایش چاپ اسکناس توسط دولت

تورم تاثیر بسیار مخربی بر اقتصاد هر کشور دارد، عوامل شکل‌گیری تورم متفاوت هستند اما بدون شک یکی از مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری تورم، چاپ پول از سوی دولت برای جبران کمبودهای مالی و اقتصادی است. در این نوشتار علت عدم شکل‌گیری تورم در اقتصاد فعلی آمریکا با وجود چاپ گسترده پول تشریح شده است.

0 117

پاسخ کوتاه: مقدار پولی که دولت چاپ کرده هنوز از مقدار پولی که توسط بانک‌ها در طی دوره‌هایی که نرخ بهره‌ پایین بوده است، فراتر نرفته است.

به عبارت دیگر، زمانی که در یک بانک پول پس‌‌انداز می‌‌کنید، آنها اجازه دارند تا تنها قسمتی از آن را به عنوان ذخیره نگه دارند. این بانک‌‌ها می‌‌توانند مبلغی بسیار بیشتر از آنچه‌‌ که شما پس‌‌انداز کرده‌‌اید در جاهای دیگر وام دهند. یعنی اگر شرایط مورد نیاز برای ذخیره کم باشد و شما 100000 دلار در بانک پس‌‌انداز کنید، بانک ممکن است نیاز داشته باشد که تنها 10000 دلار از آن را دم دست نگه دارد. آنها می‌‌توانند آن 90000 دلار را به شخصی دیگر وام دهند که آن شخص هم به نوبه‌‌ خود ممکن است آن را در بانکی دیگر پس‌‌انداز کند.

از سوی دیگر، این بانک هم می‌‌تواند از این پول استفاده کند و 89000 دلار آن را وام دهد. این چرخه تکرار می‌‌شود تا جایی که 100000 دلار اصلی شما تبدیل به “پول” بسیار بیشتری در سیستم شود. تنها در این مثال، پس‌‌انداز فرض شده به اضافه دو وام تجاری به 279000 دلار ختم شد!

چه چیزی باعث به وجود آمدن تورم می‌‌شود؟

دولت، اقتصاددانان و متخصصین مالی مقدار پول سیستم را بر اساس نوع آن ردیابی می‌‌کنند. این افراد معمولا منابع مالی M1، M2، وM3 نامیده می‌‌شوند. از این راه، آنها می‌‌توانند بفهمند که چه مقدار از پول داخل کشور از اسکناس‌‌ها، چه مقدار از اعتبار بانکی و غیره به دست می‌‌آید.

زمانی که نرخ بهره‌‌ها نزول پیدا کرد و مصرف‌‌کنندگان مقادیری را وام گرفتند، آنقدر “پول” زیادی ساخته شد که وقتی بانک‌‌ها وام‌‌دهی را متوقف کردند تا سعی بر بازسازی ترازنامه خود کنند، آن پول به سرعت از چرخه‌‌ اقتصاد خارج شد. اگر سازمان اندوخته فدرال پول چاپ نکرده بود، ممکن بود که ایالات متحده آمریکا وارد دوره‌‌ رکود اقتصادی بزرگ شود. خانه و دارائی‌‌ مردم آمریکا ارزش خود را از دست می‌‌دادند اما وام‌ها تغییری نمی‌‌کرد.

دولت آمریکا به ماشین‌‌های چاپ روی آورد تا برای جایگزین کردن پول ساخته‌‌شده توسط بانک‌‌ها اقدام کند، با این امید که این پول را ظرف 5 تا 10 سال آینده به آرامی از سیستم خارج کند.

پست های مرتبط

این پاسخ بسیار منطقی و عاقلانه بود. مشکل اینجاست که بسیاری از مردم نمی‌‌دانند که آیا کنگره می‌‌تواند هزینه‌‌های خود را کنترل کند. لحظه‌‌ای که پول چاپ‌‌ می‌شود میزان پول در گردش از ذخیره پول قدیمی بیشتر می‌‌شود (پول چاپ‌‌شده + پول ساخته‌‌شده توسط بانک)، در این شرایط است که تورم آغاز می‌‌شود. با کسری 9 تریلیون دلاری فعلی طی 10 سال آینده، این امر در آمریکا اتفاق خواهد افتاد و به همین خاطر است که عده‌ایی در آمریکا معتقدند که تورم در حال شکل‌‌گیری می‌باشد.

اگر کنگره آمریکا برای 1 تا 2 سال آینده هزینه‌‌های خود را از الان قطع کند، تورم باز هم اتفاق نخواهد افتاد، حتی با وجود پولی که به خاطر عوامل ذکرشده چاپ شده‌است. با این حال، اگر کنگره به هزینه کردن ادامه دهد، تورم ممکن است قیمت دلار را نابود کند. بنابراین شرکت‌‌هایی مانند کوکا کولا (Coca-Cola)، جنرال الکتریک (General Electric) یا جانسون و جانسون (Johnson & John) می‌بایست بسیاری از درآمدهای خود را در کشورهای خارجی با ارزی غیر از دلار تامین کنند.

به زبانی ساده‌‌تر، مشکل پولی نیست که دولت در طی چند سال گذشته چاپ کرده است. مسئله پولی است که بیشتر سرمایه‌‌گذاران فکر می‌‌کنند که دولت آمریکا آن را در طی ده سال آینده چاپ خواهد کرد. پول کاغذی واقعی درصد بسیار کوچکی از کل پول یک کشور را در هر زمانی تشکیل می‌‌دهد. در نتیجه‌‌ی با قطع کردن اعتبارات، دولت آمریکا نمی‌‌توانست با سرعت کافی پول چاپ کند تا ذخایر پول M2 و M3 را جایگزین کند (این نمودار به نشان می‌‌دهد که چگونه تا سال 2005 ذخایر M2 و M3 در حال تسخیر بخش بیشتری از کل پول کشور آمریکا بودند).

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.