علائم هشدار دهنده‌ای که می‌گویند باید صرافی رمز ارز خود را عوض کنید!

در کنار پیشرفت تکنولوژی رمز ارزها، بحث داغ کلاهبرداری‌ها و سواستفاده‌های مختلف در سایه‌ی آن وجود دارد. فریبکاران اغلب با استفاده از عدم آگاهی اشخاص یا استفاده از طمع آن‌ها دست به این اقدامات غیرقانونی می‌زنند. با این حال همواره نشانه‌هایی برای احتیاط بیشتر در سرمایه‌گذاری‌ها وجود دارد که در این مقاله چهار نمونه از آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

0 116

صرافی رمز ارز و کلاهبرداری‌ ها : مطالعه‌ای از گروه استاتیس (Statis)، یک شرکت مشاوره‌ی ICO، نشان می‌دهد که 80 درصد از کل عرضه‌ی اولیه‌ی سکه در سال 2017 کلاهبرداری بوده است. از بیش از 11.9 میلیارد دلاری که در آن سال به صورت توکن‌ها و سکه‌ها در گردش بود، مبلغ هنگفت 1.34 میلیارد دلار گم شد.

کلاهبرداری سال، مربوط به پین‌کوین (Pincoin) بود که با 660 میلیون دلار دارایی دیجیتال گریخت و به دنبال آن « اَرایزبانک » (Arisebank) با 600 میلیون دلار قرار دارد. با این حال نکته‌ی مثبت در اینجا این است که این تعداد هنگفت کلاهبرداری‌ها تنها 11 درصد از منابع مالی هدایت‌شده به ICO ها را دریافت کردند.

در همان حال که بازار رمز ارزها و صرافی رمز ارز به پیش می‌روند، فریبکاران هم پا به پای آن با تغذیه از نبود آموزش درباره‌ رمز ارزها یا سواستفاده از طمع معامله گران، جلو می‌روند. هیچ راه‌حل خارق‌العاده‌ای برای این کلاهبرداری وجود ندارد اما چراغ قرمزهایی هستند که نشان می‌دهند شرایط در حال بدترشدن است و سرمایه‌گذاران باید مراقب آن‌ها باشند.

چراغ قرمز 1: جعل حجم معاملات

موسسه « شفافیت بلاک چین » (Blockchain Transparency) در حال بررسی بیش از 87 درصد تراکنش‌های انجام‌شده بر روی 25 صرافی جهانی برتر رمز ارز است. پلتفرم‌های معاملاتی در روشی که به عنوان «مبادله شویی» (wash trading) شناخته می‌شود، حجم معاملاتشان را بالا می‌برند تا قدرت فروششان را نشان دهند. کوونچر (CoVenture)، در یک گزارش، می‌گوید مبادله شویی «زمانی است که یک معامله‌گر/معامله‌گران یک سفارش خرید و فروش را با قیمت مشابه ثبت می‌کند، بدون آنکه مالکیت دارایی آن را تغییر دهد. آن‌ها از ربات‌ها برای انجام خودکار این سفارشات استفاده می‌کنند که منجر به یک افزایش حجم مصنوعی می‌شود. این مسئله به معامله‌گران ناآگاه توهم نقدینگی را می‌دهد.»

علائم هشدار دهنده‌ای که می‌گویند باید صرافی رمز ارز خود را عوض کنید!

آن‌ها از این تصویر غلط برای گرفتن 50000 دلار یا بیشتر از شبکه‌های رمز ارزی استفاده می‌کنند که سراسیمه به دنبال ثبت دارایی خود در فهرست‌ این پلتفرم‌ها با حجم مبادلات جعلی هستند. مزیت دیگری که آن‌ها با ارائه‌کردن این پرسونای جعلی به دنبال آن هستند، دریافت رده بندی عالی بر روی سایت‌های خوبی مشابه CoinMarketCap است.

اطلاعات Coinmarketcap.com نشان می‌دهد که تنها 2 مورد از 25 صرافی رمز ارز فهرست‌شده بر روی وبسایت آن‌ها عاری از « مبادله شویی » است. برخی حجم‌های خود را تا 70 درصد تغییر دادند. به عنوان نمونه، آپ‌بیت (Upbit)، بزرگترین پلتفرم معاملاتی کره جنوبی، افراد اجرایی دارد که متهم به افزایش ترتیب‌ها و سوابق خود به ارزش 226.2 میلیارد دلار هستند. از دیگر متهمان به مبادله شویی، بیت فاینکس (BitFinex) است. سرمایه‌گذارانی که با این پلتفرم‌ها معامله می‌کنند اغلب زمانی که می‌خواهند دارایی‌هایشان را پس بگیرند، با کمبود نقدینگی مواجه می‌شوند.

چراغ قرمز 2: حملات هکِ فراتر از تخیل

یک کلاهبرداری به اصطلاح در رفتن (exit scam) را می‌توان به عنوان یک طرح سرقت تعریف کرد که در آن استارتاپ‌های بلاک چین از طریق ICO ها پول جمع‌آوری کرده و سپس با آن غیب می‌شوند. برخی از این کلاهبرداری‌ها بدون تشریفات صرافی‌هایشان را متوقف کرده و از حملات هک برای سرپوش گذاشتن بر روی فعالیت‌های نابکارانه‌ی خود استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال MapleChange، یک صبح یکشنبه در اکتبر 2018، با استفاده از توییتر ادعاهایی مطرح کرد که « به دلیل یک باگ، برخی افراد تصمیم به برداشت تمامی منابع مالی خود از صرافی ما شدند. ما به شدت متاسف هستیم که این فعالیت باید به این شکل به اتمام برسد. تا زمانی که تحقیقات به پایان برسد، ما نمی‌توانیم هیچ پولی را برگردانیم.» دارایی‌های سرمایه‌گذاران این صرافی به ارزش 913 بیت کوین (BTC) بود.

علائم هشدار دهنده‌ای که می‌گویند باید صرافی رمز ارز خود را عوض کنید!

این صرافی با از کارانداختن حساب‌های رسانه‌ی اجتماعی و وبسایت خود «برای اهداف تحقیقی» شرایط را وخیم‌تر کرد. اگر چه، با نگاه به گذشته، مالکان این صرافی رمز ارز همواره استراتژی‌های ارتباطی ضعیفی داشتند و توجه کمی به امنیت پلتفرم می‌کردند. این‌ها برای هر سرمایه‌گذاری هشداری برای خارج‌شدن هستند!

چراغ قرمز 3: متمرکز شدن دارایی‌های دیجیتال در یک کیف پول

ایده‌ی اصلی پشت رمز ارزها تمرکز زدایی (غیرمتمرکزسازی) است. اگر یک صرافی رمز ارز مقادیر هنگفتی از دارایی را در یک سبد سرمایه‌گذاری جمع کرده است، باید نگران شد. این نوع از دارایی‌های گروه‌بندی‌شده اجازه‌ی دستکاری قیمت را داده و اغلب دعوت‌نامه‌ای برای هکر‌هایی است که به دنبال چالش هستند.

علائم هشدار دهنده‌ای که می‌گویند باید صرافی رمز ارز خود را عوض کنید!

همچنین اگر هیچ ظرفیت چند امضایی وجود ندارد و دارایی صرافی رمز ارز تحت کنترل یک شخص است، دیگر زمان بیرون آمدن از آن صرافی است.

چراغ قرمز 4: وعده‌هایی که بیش از حد خوب هستند

طرح‌های پانزی (Ponzi) زیادی وجود دارند که برای کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران با وعده‌های سود‌های عظیم برنامه‌ریزی شده‌اند. آن‌ها همچنین با اعمال کمیسیون بالا برای هر سرمایه‌گذار تازه‌ای که وارد می‌کنند، از سرمایه‌گذاران کلاهبرداری می‌کنند. فریبکاران در فضای کریپتو از حقه‌هایی مثل تقدیرها، پاداش‌ها و ایردراپ‌ها (airdrops) استفاده می‌کنند تا به حساب‌ها و منابع متعلق به سرمایه‌گذاران دسترسی پیدا کنند.

از زبان اوریل اوهایون (Ouriel Ohayon)، یک متخصص در زمینه رمز ارزها: «بله، شما کنترل دارایی‌های خودتان را در دست دارید اما ریسکی که وجود دارد این است که امنیت سرمایه‌تان را باید خودتان تامین کنید.» زمانی که معامله بیش از حد خوب است، سرمایه خود را بیرون بکشید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.