عقب رفت قیمت (Pullback) چیست؟

گاهی یک تغییر کوچک که روند کلی قیمت را تغییر نداده، برای معامله‌گر‌‌ان کوتاه‌‌مدت بحث مرگ و زندگی است. گاهی تشخیص تفاوت بین یک تغییر کوچک و یک تغییر بزرگ بسیار دشوار است و به زمان‌‌بندی معامله‌گر‌‌ بستگی دارد. این مقاله به شما برای تشخیص تفاوت بازگشت قیمت (Reversal) از عقب‌‌رفت (Pullback) کمک می‌‌کند.

0 238

عقب رفت یک توقف یا کاهش کوچک در روند رو به بالای قیمت سهام یا کالا است و بسیار شبیه به ادغام و یا بازگشت (Reversal) است. واژه‌‌ی عقب‌‌رفت برای کاهش قیمت‌‌هایی که در کوتاه‌‌مدت رخ می‌‌دهد، مانند کمی قبل از ادامه‌‌ی روند رو به بالا، استفاده می‌‌شود.

ویژگی‌‌های کلیدی:

  • عقب رفت یک توقف کوتاه یا برگشت مختصر در قیمت سهام یا کالا است.
  • مدت زمان عقب‌‌رفت تنها چند فصل متوالی است. توقف‌‌های طولانی‌‌تر قبل از ادامه یافتن روند صعودی به عنوان ادغام شناخته می‌‌شود.
  • عقب‌‌رفت‌‌ها، در زمانی که دیگر نشان‌‌گرها از پیشرفت بورس خبر می‌‌دهند، وسیله‌‌ای برای معامله‌گر‌‌انی است که می‌‌خواهند در این سهام یا کالا ورود کنند.

یک عقب رفت به شما چه می‌‌گوید؟

عقب‌‌رفت‌‌ها عموما به عنوان فرصت‌‌های خرید پس از رشد بی‌‌وقفه‌‌ی سهام به شمار می‌‌روند. برای مثال، یک سهام با درآمد مثبت که رشد چشمگیری داشته، مورد توجه معامله‌گر‌‌ان قرار می‌‌گیرد و آن‌‌ها از سود سهام منتفع می‌‌شوند. در نتیجه دچار عقب‌‌رفت می‌‌شود. درآمد مثبت یک نشانه است که به ما می‌‌گوید سهام به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.

بسیاری از عقب‌‌رفت‌‌ها قیمت اوراق قرضه را قبل از ادامه‌‌ی روند صعودی، به مرحله‌‌ی حمایت تکنیکی می‌‌رساند. مانند میانگین شناور یا نقطه‌‌ی نشانه. معامله‌گر‌‌ان باید به دقت مراقب این مناطق حمایتی باشند، زیرا اگر نتیجه خوب نباشد، ممکن است عقب‌‌رفت به بازگشت تبدیل شود.

مثال‌‌هایی از استفاده از عقب رفت

عقب رفت‌‌ها معمولا حرکات قیمتی را تغییر نمی‌‌دهند و فرصتی برای کسب سود به شمار می‌‌رود. برای مثال شرکتی ممکن است درآمد کم و رشد ۲۰ درصدی سهام را شاهد باشد. ممکن است سهام دچار عقب‌‌رفت شده و معامله‌گر‌‌ان کوتاه‌‌مدت در روز بعد سود به دست آورند. درآمد زیاد نشان می‌‌دهد شرکت دارنده‌‌ی سهام کارش را درست انجام داده است. معامله‌گر‌‌انی که می‌‌خرند و نگه می‌‌دارند و سرمایه‌‌گذاران به سهامی که درآمد مثبت دارد علاقه‌‌مند شده و از روند صعودی آن حمایت می‌‌کنند.

هر چارت سهام مثال‌‌هایی از عقب‌‌رفت را در روند صعودی خود تجربه می‌‌کند. از آنجایی که این عقب رفت‌‌ها در بازنگری‌‌ها به راحتی قابل مشاهده اند، ممکن است برای سرمایه‌‌گذارانی که سهامشان در حال سقوط است، قابل تشخیص نباشند.

 اوراق قرضه‌‌ی SPDR

شکل ۱: این چارت اوراق قرضه‌‌ی SPDR را که چندین عقب‌‌رفت را در طول روند صعودی خود تجربه کرده نشان می‌‌دهد

در مثال بالا SPY چهار عقب‌‌رفت دارد. این عقب‌‌رفت‌‌ها قبل از ادامه‌‌ی روند کلی، ۵۰ روز میانگین شناور را قبل از حمایت‌‌های تکنیکی شامل می‌‌شوند. معامله‌گر‌‌ان باید از چندین نشان‌‌گر تکنیکی برای شناسایی عقب‌‌رفت استفاده کنند تا از عدم وقوع بازگشت‌‌های طولانی مطمئن شوند.

تفاوت بین یک بازگشت و یک عقب رفت

عقب‌‌رفت و بازگشت هر دو به معنی جابه‌‌جایی روند رو به بالا است، ولی عقب رفت‌‌ها موقت و بازگشت‌‌ها طولانی‌‌مدت هستند. چگونه معامله‌گر‌‌ان فرق این دو را بفهمند؟ بیشتر بازگشت‌‌ها باعث تغییراتی در شرکت‌‌های زیربنایی اوراق قرضه می‌‌شوند و بورس را وادار به ارزش‌‌گذاری جدید این محصولات می‌‌کنند. برای مثال شرکتی با درآمد به شدت کم سرمایه‌‌گذاران خود را مجبور به محاسبه‌‌ی مجدد ارزش کلی سهامشان می‌‌کنند. به طور مشابه ممکن است یک رقیب جدید محصول یا رویدادی که تاثیر بلندمدت در شرکت زیربناییِ آن سهام دارد را تولید کند.

این رویدادها در خارج از چارت اتفاق می‌‌افتند ولی در همه‌‌ی فصول وجود دارند و ابتدا به شکل یک عقب رفت خود را نشان می‌‌دهند. به همین دلیل معامله‌گر‌‌ان از خط روند کلی، میانگین شناور و باندهای تجاری برای شناسایی عقب رفت و جلوگیری از تبدیل آن به بازگشت استفاده می‌‌کنند.

محدودیت‌‌های موجود برای عقب‌‌رفت‌‌های تجاری

بزرگ‌‌ترین محدودیت می‌‌تواند این باشد که عقب‌‌رفت ممکن است شروع یک بازگشت باشد. همزمانی عقب رفت و بازگشت در زمان‌‌های مختلف اتفاق می‌‌افتد. برای مثال برای یک معامله‌گر‌‌ یک عقب رفت می‌‌تواند به شکل یک بازگشت باشد. این بستگی به زمان‌‌بندی شما دارد. اگر حرکات قیمتی خط روند کلی را بشکند، این اتفاق برای زمان‌‌بندی شما یک بازگشت به حساب می‌‌آِید نه یک عقب‌‌رفت. استفاده از نشان‌‌گرهای تکنیکی مختلف و اسکن‌‌های مختلف داده برای ترکیب، اعتماد معامله‌گر‌‌ را افزایش می‌‌دهد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.