عضو کمیسیون FDA پیشنهاد می‌‌کند از بلاکچین برای پایلوت باز زنجیره تامین استفاده شود

عضو کمیسیون اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) پیشنهاد کرده است که از بلاکچین برای طرح پایلوت (آزمایشی) باز برای صنعت داروسازی استفاده شود. این پایلوت روی بهبود زنجیره‌‌های تامین تمرکز دارد و در خبر راه اندازی آن طی اعلامیه‌‌ای اعلام شد.

0 106

برنامه پروژه پایلوت تحت قانون حفاظت از زنجیره تامین مواد (برنامه پروژه پایلوت DSCSA)، که هدف آن جذب فعالان صنعت به فناوری‌‌های نوآورانه است، در تاریخ ۱۱ مارس درخواست‌‌ها را دریافت خواهد کرد.

این حرکت یک گام ابتدایی در توسعه یک پلتفرم زنجیره تامین دیجیتالی مخصوص ردیابی داروها و جلوگیری از تقلب است که طبق برنامه ریزی‌‌ها در سال ۲۰۲۳ شروع به کار می‌‌کند. اگرچه چنین چیزی تأیید نشده است، اما نمونه‌‌های مشابه این نوع پلتفرم‌‌های زنجیره تامین، از فناوری بلاکچین برای بهبود سیستم‌‌های متعارف بهره می‌‌گیرند.

یکی از اعضای FDA به نام اسکات گوتلیب (Scott Gottlieb)، در بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در تاریخ ۷ فوریه، اظهار داشت:

ما در جستجوی راه‌‌های جدید برای بهبود ردیابی هستیم، و در برخی موارد از فناوری‌‌های مشابهی مانند بلاکچین که می‌‌توانند امنیت زنجیره تامین مواد غذایی را افزایش دهند استفاده می‌‌کنیم

در واقع تاریخچه DSCSA به سال ۲۰۱۳ بازمی‌‌گردد، زمانی که این قرارداد – قراردادی که ” مراحل ساخت یک سیستم الکترونیکی متقابل را برای شناسایی و ردیابی داروهای تجویزی خاص را به صورت کلی مشخص کند” – به عنوان یک قانون به امضا رسید.

در ادامه گزارش مطبوعاتی آمده است که:” تأیید و ردیابی پیشرفته در زنجیره تامین می‌‌تواند منجر به اقدام سریع‌‌تر صنعت و FDA در هنگام کشف یک محصول غیرقانونی شود. ”

FDA نه اشاره‌‌ای در مورد اندازه و وسعت مورد نظر این پایلوت کرد، و نه اشاره‌‌ای به اینکه کدام یک از شرکت کنندگان خاص صنعت، در صورت وجود، به این طرح اظهار علاقه کرده‌‌اند.

تولید دارو یکی از حوزه‌‌هایی است که چندین تن از فعالان صنعت تلاش کرده‌‌اند تا فناوری بلاکچین را در آن پیاده کنند.

در سراسر جهان، زنجیره‌‌های تامین برای تعداد زیادی از صنایع مهم، عملیات مشابهی انجام می‌‌دهد و برخی از آنها مدتی است که از پلتفرم‌‌های اختصاصی مانند IBM و تریدلنز (TradeLens) مرسک (Maersk) که در آگوست ۲۰۱۸ راه اندازی شدند بهره می‌‌گیرند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.