عضو هیات رئیسه بانک HSBC : سرعت و شفافیت دو ویژگی اصلی فناوری بلاکچین است

یکی از اعضای هیئت رئیسه بانک HSBC در مصاحبه‌ای با مجله کسب‌وکار و فناوری فرانسه به نام L’Usine Digitale گفته است که مهمترین ویژگی فناوری بلاکچین شفافیت و سرعت آن است.

0 84

بیاتریس کالوت (Béatrice Collot) رئیس بخش تجارت جهانی و امور مالی بانک چندملیتی HSBC از نقش فناوری‌های نوظهور مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و بلاکچین در امور تجاری در کنفرانس IN Banque پاریس سخن گفته است.

براساس گفته‌های کالوت بلاکچین این قابلیت را دارد که مبادلات تجارت جهانی را به شکلی شفاف و سریع برای تمامی ذینفعان به اشتراک بگذارد.

به طور خاص کالوت می‌گوید که بلاکچین توانایی این‌که دو اکوسیستم اصلی درگیر در تامین مالی تجارت را باهم همگام سازد، برخوردار است. این دو اکوسیستم عبارت از بانک‌ها و تامین‌کنندگان و نیز اکوسیستم زنجیره تامین می‌باشند. در این زمان، فناوری بلاکچین قادر است که پلتفرم یکپارچه‌ای برای چندین شخص ذینفع ایجاد کند که به طور بالقوه می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات که باعث تاخیر در اقدامات می‌شود، جلوگیری کند.

کالوت تاکید می‌کند که:

شفافیت و سرعت دو مزیت فناوری بلاکچین است که نه تنها موجب افزایش بهره‌وری می‌شود بلکه موجب جبوگیری از اتلاف هزینه‌ها خواهد شد.

کالوت در ادامه می‌گوید:

اگرچه فناوری بلاکچین که در حال حاضر آن را در اختیار داریم، مزایای بسیاری دارد، اما هنوز امکان پیشرفت و توسعه بیشتر وجود دارد. او معتقد است برای بهره‌مندی بیشتر از این فناوری باید آن را در سطح گسترده‌ و در بسیاری از زمینه‌ها به کاربرد.

کالوت می‌گوید: در حال حاضر سه پلتفرم بلاکچین بزرگ در حال استفاده هستند، که ابتدا باید به پلتفرم مشارکتی شرکت R3 اشاره کرد و سپس از اتریوم و هایپرلجر IBM نام برد. البته او معتقد است ظرف چند سال آینده پلتفرم‌های قدرتمند بلاکچین چندین برابر خواهند شد.

عضو هیئت رئیسه بانک HSBC خاطرنشان می‌کند که این بانک در زمینه ایجاد پلتفرم تجاری مالی مبتنی بر بلاکچین در حال همکاری با چند شرکت مطرح از جمله eTradeConnect و Corda-powered Voltron است.

در اکتبر سال ۲۰۱۸ اعلام شد که پروژه Voltron در نظر دارد تا به منظور تطبیق نامه‌های اعتباری از فناوری بلاکچین استفاده کند. اولین آزمایش این پروژه از سوی بانک‌ بین‌المللی هلندی ING در نوامبر ۲۰۱۸ صورت گرفت.

در اوایل ژانویه، بانک HSBC اعلام کرد که ۲۵۰ میلیارد دلار در طول معاملات تجاری خارجی سال ۲۰۱۸ با استفاده از فناوری بلاکچین پرداخت کرده است. پلتفرم این بانک FX Everywhere نام دارد و گزارش شده ۳ میلیون تراکنش و ۱۵۰ هزار پرداخت از زمان آغاز به کار آن در فوریه سال گذشته پردازش کرده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.