عرضه پول چیست؟

عرضه‌ پول (یا حجم پول) یکی از شاخص‌های فوق‌العاده مهم در تشخیص رفتار و عملکرد بازار است. داشتن شناخت از عرضه‌ی پول یک اقتصاد می‌تواند قدرت زیادی به سرمایه‌گذاران برای پیش‌بینی مسیر پیش رو ببخشد. گزارشات اقتصادی مربوط به عرضه‌ی پول معمولاً به صورت هفتگی یا ماهانه در کشورهای مختلف منتشر می‌شوند که مطالعه‌ی آن‌ها یکی از بایدهای سرمایه گذاری موفق است.

0 896

عرضه پول در یک اقتصاد نقشی حیاتی را در تعیین چگونگی تأثیر مدل‌های سنتی عرضه و تقاضا بر بازار ایفا می‌کند، صرف نظر از اینکه شما با چه نوعی از دارایی سر و کار داشته باشید. با عمل‌کردن به عنوان یک شاخص کلیدی بازار در چندین زمینه، عرضه پول یک اقتصاد می‌تواند چیزهای زیادی از نوسانات قیمت و نقدینگی به شما بگوید که وقتی صحبت به گرفتن تصمیمات سرمایه‌گذاری می‌رسد، این یک مزیت برای هر سرمایه‌گذار آگاهی به شمار می‌رود. آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که چه مقدار از پول یک اقتصاد به صورت پول نقد فیزیکی واقعی، اعدادی بر روی یک کامپیوتر یا سرمایه‌گذاری‌هایی در دارایی‌های مختلف مانند کالاها، اوراق قرضه و سهام قرار دارد؟ بسیار خب، شما به مکان درست آمده‌اید. بیایید به این بپردازیم که پول چگونه درون یک اقتصاد تعریف و طبقه‌بندی می‌شود و چرا این برای سرمایه‌گذاران بسیار مهم است.

این یک توصیه‌ی سرمایه‌گذاری مالی نیست. این مقاله مروری بر زوایای کلیدی از چگونگی طبقه‌بندی و تعریف پول در یک اقتصاد خواهد داشت و اینکه چگونه می‌توان از آن به عنوان یک شاخص استفاده نمود.

در این مقاله

  1. عرضه‌ پول (یا حجم پول) چیست؟
  2. طبقه‌بندی پول
  3. عرضه‌ پول چگونه بر اقتصاد تأثیر می‌گذارد؟
  4. عرضه‌ پول به عنوان یک شاخص

عرضه‌ پول (یا حجم پول) چیست؟

https://cdn-images-1.medium.com/max/800/1*kxbKDaqO6x_AT4X9YUBoCw.png

عرضه‌ پول به میزان کل موجودی ارزی و دیگر ابزارهای نقدی در گردش در اقتصاد یک کشور در یک زمان مشخص اطلاق می‌شود. عرضه‌ی پول مربوط به یک اقتصاد می‌تواند شامل پول نقد، سکه‌ها و موجودی‌های نگه‌داشته‌شده در حساب‌های جاری و پس‌انداز باشد. اقتصاددانان به عرضه‌ پول نگاه می‌کنند و از تحلیل خود بهره می‌برند تا به وسیله‌ی کنترل نرخ سود‌ها و افزایش یا کاهش میزان پول در جریان در اقتصاد، سیاست‌هایی را پیرامون آن شکل دهند.

عرضه‌ پول بازتابی از انواع مختلف نقدینگی است که هر نوعی از پول در اقتصاد دارد و خود آن می‌تواند در واقع به طبقه‌بندی‌های بعدی منجر شود. داده‌ها و آمار مرتبط با عرضه‌ پول واقعی یک اقتصاد به طور معمول توسط دولت یا بانک مرکزی آن ثبت و منتشر می‌گردد. به همین خاطر، سرمایه‌گذاران می‌توانند از این داده‌ها برای انجام تحلیل بخشی از یک بازار خاص در یک اقتصاد استفاده کنند تا شرایط مالی آن را با توجه به عملکرد دارایی ارزیابی کنند.

عرضه‌ پول بیانگر میزان کل موجودی ارزی در گردش در درون اقتصاد یک ملت است. این فاکتور خود می‌تواند به شاخه‌های مختلفی (همانطور که با جزئیات در بخش بعدی آمده است) طبقه‌بندی شده و توسط سرمایه‌گذاران برای ارزیابی عملکرد بازار مورد استفاده قرار بگیرد.

طبقه‌بندی پول

طبقه بندی پول

همانطور که مشخص است، میزان کل پول یک اقتصاد می‌تواند به اجزای کوچکتری شکسته شده و بر پایه‌ی قابلیت نقدینگی خود در دسته‌های متفاوتی طبقه‌بندی شود. نقدینگی پول به حد و حدودی اشاره دارد که یک بازار، مانند بازار سهام یک کشور یا بازار املاک و مستغلات یک شهر، به دارایی‌ها اجازه می‌دهد تا با قیمت‌هایی پایدار خریداری یا فروخته شوند. دسته‌های متفاوت پول براساس اینکه به کدام « M » اشاره داشته باشند، تقسیم‌بندی شده‌اند: M0، M1، M2 و M3.

این دسته‌بندی‌های مختلف نقدینگی، کشور به کشور متفاوت است، همانطور که برخی از کشورها ممکن است از مجموعه‌ی کاملاً متفاوتی از طبقه‌‎بندی‌ها برای عرضه‌ پول خود استفاده کنند. اگر کلی صحبت کنیم، M0 و M1 تحت عنوان « پول باریک » (narrow money) مورد اشاره قرار می‌گیرند که سکه‌ها، اسکناس‌ها و هر ابزار در گردش دیگری که به راحتی قابل نقد باشد را شامل می‌شود. در کنار این‌ها، M2 شامل تمام بخش M1 به علاوه‌ی هر سپرده‌ی زمانی کوتاه‌مدتی در بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار پول مشخصی می‌شوند. M3 علاوه بر M2 شامل سپرده‌های بلندمدت هم می‌شود. هر چند باید توجه شود که M3 دیگر در گزارشات فدرال رزرو (Federal Reserve) عنوان نمی‌گردد.

به طور خاص برای ایالات متحده، فدرال رزرو میزان کل عرضه‌ی پول M1 و M2 را به صورت هفتگی و ماهانه اندازه‌گیری و منتشر می‌کند. این گزارشات به صورت آنلاین پیدا می‌شوند و همچنین در روزنامه‌ها منتشر می‌گردند تا به هر سرمایه‌گذاری که تمایل به استفاده از این اطلاعات دارد، مزیتی به منظور ارزیابی بخش (sector analysis) داده شود. پیش از این، اقتصاددانان این اطلاعات را برای ایجاد مدل‌ها و سیاست‌هایی به کار می‌بردند که به افراد در مقیاس وسیع‌تری کمک می‌کرد، اما سرمایه‌گذاران هم می‌توانند از این اطلاعات استفاده کنند تا در بخش عملکرد بازار تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند.

پول براساس نقدینگی و اندازه‌ی خود در دسته‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شود. به طور خاص در ایالات متحده، پول به بخش‌های M0 و M1 (سکه‌ها و اسکناس‌های مستقیم)، M2 (M1 و سپرده‌های بانکی کوتاه‌مدت) و M3 (M2 و سپرده‌های بلندمدت) شکسته می‌شود.

عرضه‌ پول چگونه بر اقتصاد تأثیر می‌گذارد؟

پول

همانطور که پیش از این گفتیم، داده‌ها و آمارها درباره‌ی عرضه‌ پول یک اقتصاد می‌تواند برای تصمیمات بهتر در حیطه‌ی عملکرد بازار مورد استفاده واقع شود. اقتصاددانان از عرضه‌ی پول برای دست‌یابی به درکی بهتر از اینکه اقتصاد چگونه عمل می‌کند، بهره می‌برند که همچنین به آن‌ها ابزاری برای تنظیم سیاست‌های مشخصی می‌دهد که می‌توانند در حالت کلی بر اقتصاد تأثیرگذار باشند. مدل‌های بنیادین عرضه و تقاضا از سوی متخصصین برای پیش‌بینی تحرکات قیمتی که حاصل تغییرات نرخ سودها هستند، به کار گرفته می‌شوند.

براساس نظریه‌ی مرسوم اقتصاد کلان، یک افزایش در عرضه‌ پول معمولاً با پایین‌آوردن نرخ سودها در سراسر اقتصاد بر بازار تأثیر می‌گذارد و در نهایت به مصرف‌کردن و قرض‌گرفتن بیشتر منجر می‌گردد. در کوتاه‌مدت، این امر می‌تواند همچنین به یک افزایش در خروجی و هزینه‌ی کل مرتبط شود که نهایتاً تولید ناخالص داخلی یا همان GDP را افزایش می‌دهد.

تحلیل تأثیرات بلندمدت یک تغییر در عرضه‌ پول کمی دشوارتر است، چرا که تعدادی از عوامل بیرونی هم در مشخص‌کردن این تأثیر نقش ایفا می‌کنند. با این حال، یک گرایش تاریخی قوی در قیمت دارایی‌هایی از قبیل مسکن و سهام وجود دارد که پس از ورود میزان زیاد نقدینگی به اقتصاد، به طور مصنوعی افزایش می‌یابند. در نتیجه، توزیع نامناسب سرمایه منجر به معامله گری می‌شود که اغلب به حباب‌ها و رکود اقتصادی می‌انجامد.

افزایش یا کاهش عرضه‌ پول می‌تواند تأثیرات متعددی را به شکل کلی بر اقتصاد بگذارد. اقتصاددانان از عرضه‌ پول به عنوان ابزاری برای اعمال سیاست‌های استفاده می‌کنند که اقتصاد را تا جای ممکن باثبات نگه می‌دارد.

عرضه‌ پول به عنوان یک شاخص

پول

خب با این اوصاف، چرا همه‌ این مسائل برای کسی که علاقه‌مند به سرمایه گذاری است، اهمیت پیدا می‌کند؟ بسیار خب، داده‌ها و آمارهایی که پیرامون عرضه‌ پول یک اقتصاد جریان دارند، می‌توانند به افرادی که می‌دانند چگونه از آن‌ها استفاده کنند، یک مزیت به هنگام گرفتن تصمیمات مالی ببخشند. هر گزارش عرضه‌ پولی که به صورت هفتگی منتشر می‌شود، با جزئیات توضیح می‌دهد که چه مقدار سرمایه در حال حاضر در بازار معلق است و در نتیجه در هر لحظه درصدد به‌کارگیری توسط مشتریان، سرمایه‌گذاران یا حتی دولت است.

در داخل ایالات متحده، به عنوان نمونه، فدرال رزرو (Federal Reserve) این گزارش را منتشر می‌کند که از دهه‌ی 1950 میلادی مشغول تلفیق داده‌های عرضه‌ پول M1 و M2 بوده است. امروز، فدرال رزرو دیگر اهداف و انتظارات را برای عرضه‌ پول توسعه نمی‌دهد، اما همچنان به جمع‌آوری داده برای تعیین هر گونه احتمال تورم و مشخص‌کردن رفتار مشتری (علی‌الخصوص در هزینه‌کردن) ادامه می‌دهد.

فدرال رزرو همچنین می‌تواند از طریق اعمال عملیات بازار آزاد در روندی که پول به بازار عرضه می‌شود، نقش ایفا کند. آن‌ها می‌توانند منابع خزانه‌داری را خرید و فروش کنند، نیازهای صندوق ذخیره را توسعه دهند و عرضه‌ پول را تغییر بدهند تا اقتصاد را در موقعیت بهتری برای رشد و ثبات بلندمدت قرار دهند. از آنجایی که گزارش عرضه‌ پول به صورت هفتگی منتشر می‌شود، می‌تواند به عنوان یک شاخص به موقع به کار برود. بدین خاطر که بیشتر ارقام به نسبت ثابت می‌مانند، تغییرات کمتری هم وجود خواهد داشت، پس اگر شما شیوه‌ی خواندن گزارش را بدانید، می‌تواند از آن استفاده کنید تا تصمیمات عاقلانه‌ای برای سرمایه‌گذاری و خرج پول نقد خود بگیرید.

علاوه بر این، با وجود داده‌هایی که به دهه‌ی 1950 برمی‌گردند، سابقه‌ میانگین‌ها به راحتی در دسترس هستند تا بتوان آن‌ها را مقایسه کرد و ارتباطی میان تورم، GDP و عرضه‌ی پول به دست آورد. این گزارش ممکن است هیچ ارتباطی با پیش‌بینی رشد هزینه نداشته باشد، اما همچنان در شناسایی اینکه آیا تورمی در پیش است، سودمند است.

عرضه‌ پول (که جزئیات آن در گزارش عرضه‌ پول هفتگی برای ایالات متحده منتشر می‌شود) می‌تواند به عنوان شاخصی به‌موقع برای سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگانی که به دنبال گرفتن تصمیمات آگاهانه‌تر هستند، به کار گرفته شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند از این اطلاعات برای ارزیابی بهتر بازار پیش از خرید یا فروش دارایی خود استفاده کنند.

نتیجه‌گیری

به طور کلی، طبقه‌بندی و تعریف « پول » از اقتصاد تا اقتصاد متفاوت است، اما درک چگونگی عملکرد آن به طور جهان‌شمولی اهمیت دارد. حالا برای مدتی است که ارتباط و همبستگی میان عرضه‌ پول و تحرکات قیمتی آشکار شده است، به همین خاطر سرمایه‌گذارانی که به دنبال دستیابی به درکی بهتر از چگونگی عملکرد اقتصاد به صورت کلی هستند، بایستی زمان بیشتری را برای آشناکردن خود با عرضه‌ پول و چگونگی تأثیر آن بر بازار صرف کنند. روش‌های ارزیابی از جمله تحلیل بخشی (sector analysis) می‌توانند با استفاده از داده‌های موجود عرضه‌ی پول صورت بگیرند و به صورت بالقوه به عنوان چشم‌انداز دیگری از چگونگی عملکرد بازار مورد استفاده قرار بگیرند. به سمت جلو حرکت کنید، به مطالعه‌ی گزارشاتی که عرضه‌ پول اقتصاد شما را به تفصیل شرح داده‌اند، ادامه دهید و به ایجاد ارتباط میان تغییرات در عرضه‌ پول و عملکرد بازار ادامه دهید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.