عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست

در این مطلب با عرضه اولیه صرافی (IEO) ، مزایای آن نسبت به ICO و سایر گزینه‌ها و چگونگی راه‌اندازی آن آشنا خواهید شد.

0 150

اصلی‌ترین راه افزایش سرمایه روی پروژه‌های بلاک چین عرضه اولیه سکه یا ICO است. ازآنجایی‌که این روند در سال ۲۰۱۳ توسط مسترکوین (Mastercoin) راه‌اندازی و اجرا شد، در حال حاضر بیش از ۱۰۰ ICO وجود دارد. عملکرد اصلی ICO پیرامون جمع‌آوری دارایی‌هایی با پایه اتر یا رمز ارزهای مشابه شکل می‌گیرد و بر اساس توکن های تازه استخراج شده کار می‌کند. درهرصورت یک نوع قرارداد هوشمند در پس هر ICO وجود دارد، در این حالت بزرگ‌ترین رقیب هر شرکت‌کننده، خودش و نحوه توسعه شبکه‌اش خواهد بود.

عرضه اولیه صرافی (IEO)

عرضه اولیه صرافی بر اساس معامله یا معاملات انجام‌شده با طرف قرارداد شکل می‌گیرد. توسعه‌دهندگان، توکن‌های پروژه را استخراج کرده و آن را برای معامله در اختیار سایرین قرار می‌دهند تا بتوانند توکن ها را به دارندگان اتر بفروشند. بر اساس توافق مابین توسعه‌دهنده و صرافی ، شرایط موجودی که در ICO حاکم است می‌تواند در IEO نیز مورد استفاده قرار گیرد. این شرایط شامل محدود کردن سهم شرکت‌کننده‌ها و ایجاد یک نرخ ثابت است.

از نظر شرکت‌کننده‌ها، به‌جای ارسال اتر روی یک قرارداد هوشمند ICO، هر IEO می‌تواند حساب مجزا برای ارسال اتر و انجام معامله به‌طور شخصی داشته باشد. زمانی که یک IEO آغاز به کار می‌کند، شرکت‌کننده می‌تواند به‌صورت مستقیم توکن را از صرافی خریداری نماید.

مزیت‌های IEO نسبت به ICO

همان‌طور که گفتیم ICO های فعال زیادی در حال حاضر وجود دارند، بنابراین چه دلیلی وجود دارد که شرکت‌ها برای افزایش نرخ سهام خود از گزینه‌های دیگر استفاده کنند؟ IEO در این زمینه مزیت‌هایی نسبت به ICO دارد که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد:

 • بهره‌گیری از پایگاه کاربری فعلی در صرافی برای تشخیص کمک‌های موجود در IEO
 • جلوگیری از به وجود آمدن جنگ منابع بین فروشندگان با در نظر گرفتن این‌که صرافی متمرکز باشد.
 • جلوگیری از کلاهبرداری و سو استفاده‌های شرکت‌کنندگان، با این باور که تنها می‌توانند توکن را از صرافی موردنظر خریداری کنند.
 • عمل‌گرایی به عنوان نوعی اعتماد بین صرافی و اسپانسر، به‌گونه‌ای که تلاشی برای پروژه توسعه‌دهنده تلقی شود.

فهرست کردن صرافی که IEO در آن شکل گرفته است می‌تواند به نوعی مرحله بعدی باشد.

چگونه در یک IEO شرکت کنیم؟

به‌طورکلی مراحل شرکت در یک IEO با بررسی ماهیت IEO بودن پروژه‌ای که می‌خواهید روی آن سرمایه‌گذاری کنید، آغاز می‌شود. بنابراین شما باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا صرافی که IEO در آن راه‌اندازی شده را شناسایی کنید. البته بیش از یک صرافی می‌تواند در هر IEO شرکت داشته باشد.
 • با گذراندن مراحل تایید هویت ، در یک صرافی نام‌نویسی کنید.
 • بررسی کنید که چه نوع رمز ارزی روی IEO مورد پذیرش است.
 • تا زمان راه‌اندازی IEO صبر کنید و سپس توکن خریداری نمایید.

سود هر صرافی از IEO چیست؟

راه‌اندازی صرافی به‌تنهایی نوعی تلاش سودمند و پربازده از هزینه به‌دست‌آمده در معاملات است، اما شرکت‌های بزرگ با افزایش رقابت در کاربران و جریان‌های تجارت خود روبرو هستند. در ادامه برخی از مزایای به‌دست‌آمده برای هر صرافی که IEO را پشتیبانی می‌کند را بیان می‌کنیم:

 • IEO یا لیست کردن هزینه‌ها، این مساله می‌تواند مهم‌ترین عامل بین معاملات باشد.
 • زیاد شدن کاربران جدید و میزان سپرده‌گذاری آن‌ها. برخی از کاربران جدید می‌توانند به نوعی کاربر دائمی یک صرافی شوند. انتظار می‌رود که صرافی‌ها با اجرای IEO می‌توانند به موفقیت‌های بزرگ و دائمی دست پیدا کنند.
 • بازاریابی مشترک با تیم IEO

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.