طرح جدید مالیاتی آمریکا برای رمز ارزها

براساس لایحه جدیدی که در کنگره آمریکا ارائه شده، رمز ارزها به سه دسته تقسیم خواهند شد. این لایحه به منظور شفاف سازی ابهامات زیادی که پیرامون قوانین مربوط به استفاده از رمز ارزها در ایالات متحده وجود دارد و بلاتکلیفی طرفداران اکوسیستم کریپتو در این کشور ارائه شده است.

0 100

طرح جدید مالیاتی آمریکا برای رمز ارزها :  رمز ارز عنوانی است که به دارایی‌های دیجیتالی مبتنی بر فناوری بلاک چین در سرتاسر دنیا اطلاق می‌شود. با این وجود در صورت قطعی شدن یک لایحه جدید در امریکا، کاربران رمز ارز باید در انتظار رویارویی با ۳ نوع رمز ارز باشند: رمز ارزها یا cryptocurrencies، رمزکالا‌ها یا crypto-commodities و رمز ارز-اوراق‌ها یا crypto-securities.

این اخبار مطابق با لایحه رمز ارز سال ۲۰۲۰ است که در این هفته توسط نماینده جمهوری خواه ایالت آریزونا پاول گوسر (Paul Gosar) به مجلس نمایندگان ایالات متحده ارائه شد.

اصول این پیش نویس چیست؟ هدف اصلی ایجاد این لایحه آن است که مشخص شود هر یک از این ۳ نوع پروژه رمز ارز مربوط به کدام سازمان تنظیم کننده خواهد بود. تا به امروز قوانین موجود مجبور به استفاده چندگانه از دستورات فدرال هنگام رویارویی با پروژه‌های رمز ارز بودند که نظرات قانون گذاران اصلی نسبت به آنها متفاوت بوده است. بعنوان مثال از دیدگاه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا یا SEC اغلب این رمز ارزها حکم اوراق بهادار را دارند، کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای ایالات متحده یا CFTC آنها را کالا دانسته و نهایتا به عقیده سازمان مبارزه با جرایم اقتصادی یا FinCEN رمز ارزها همان پول هستند.

در کمال تعجب این سازمان‌ها درحال رقابت با یکدیگر بوده و موجب شکل گیری محیطی پر ابهام برای رمز ارزها در آمریکا شده اند، بطوری که بیشتر استارت‌آپ‌های بلاک چین در سال‌های اخیر برای تمرکز بر فعالیت خود راهی کشورهایی نظیر آلمان و سنگاپور شده اند که قوانین ساده تری در این زمینه دارند.

طرح دارایی های سه گانه دیجیتالی

در این پیش نویس لایحه، پاول گوسر مشخص کرده است که کدام یک از تنظیم کننده‌های آمریکا حق نظارت بر فعالیت‌های رمز ارز را خواهند داشت.

طبق این لایحه مسئولیت رسیدگی به “رمز ارزها” برعهده FinCEN ، “رمزکالاها” در اختیار CFTC و “رمز اوراق‌ها” تحت نظارت SEC خواهند بود.

بعلاوه اگر این لایحه عملی شود مسئولیت اطلاع رسانی به مردم درباره “مجوزهای ایالتی، گواهینامه‌ها و یا مدارک مورد نیاز برای ایجاد و تجارت دارایی‌های دیجیتال” بر عهده سه سازمان فوق قرار خواهد گرفت.

منظور از اصطلاحات فوق چیست؟

اگر این لایحه مصوب و عملی شود، “رمزکالاها” حکم دارایی‌های بلاک چینی را خواهند داشت که “کاملا تعویض پذیر بوده” و توجه اندکی به “نهاد سازنده و یا خدمت رسان” دارند.

همچنین در تعریف “رمزاوراق‌ها” می‌توان گفت که آنها “ابزارهای وام، تسویه حساب و مشتقاتی هستند که بر بستر بلاک چین یا دفتر کل توزیع شده‌‌‌ مستقر شده اند”.

در نهایت این لایحه رمز ارزها را به سه گروه زیر تقسیم می‌کند:

۱. نمایندگان بلاک چینی دلار آمریکا

۲. دارایی‌های دیجیتالی با پشتوانه خزانه داری آمریکا

۳. مشتقات تعیین شده با نظارت سازمان‌های نظارتی یا قراردادهای هوشمند، که شامل رمزکالاها، رمز ارزها و رمزاوراق‌ها می‌شوند.

این قانون برای نخستین بار در آمریکا تعریف معینی از استیبل کوین‌ها ارائه نموده که عبارت است از:

دارایی‌هایی که مبتنی بر فناوری بلاک چین و نماینده ارز منتشر شده توسط ایالات متحده یا دولت های خارجی بوده و دارای ضریب پشتیبانی یک و قابل تسویه کامل در سیستم بانکی کشور مقصد هستند.

با این حال این تعاریف در تناقض کامل با تصمیمات اخیر ایالات متحده آمریکا پیرامون توصیف استیبل کوین‌ها بعنوان اوراق بهادار عمل کرده و بنظر می‌رسد آن را در گروه رمز ارزها یا رمزکالاها قرار دهد.

قانون گذاران آمریکا خواهان شفاف سازی قوانین مالیاتی بر رمز ارزها هستند

مالیات از موضوعات محوری و بنیادین در زمینه تصویب رمز ارزها است، چرا که سازمان خدمات درآمد داخلی (IRS) چندین سال است که رمز ارزها را بعنوان “دارایی” بحساب می‌آورد.

در آینده خواهیم دید که آیا لایحه پاول گوسر موفق خواهد شد به تصویب مجلس برسد یا خیر، ولی در حال حاضر اکثریت نمایندگان از IRS می‌خواهند تا تحقیقات پیرامون وضعیت مبهم طرح مالیاتی رمز ارزها را از سر گیرد.

در همین رابطه، هفته پیش هشت تن از مقامات کنگره شامل نمایندگان موافق اکوسیستم رمز ارز، بیل فاستر (Bill Foster)، تام امر (Tom Emmer)، دارن سوتو (Darren Soto) و وارن دیویدسون (Warren Davidson) طی نامه ای از رییس سازمان خدمات درآمد داخلی IRS، خواهان شفاف سازی پیرامون نحوه تخصیص مالیات برای فورک و توزیع (airdrops) رمز ارزها شده اند.

در این نامه آمده است:

IRS موظف است به مالیات دهندگان توضیح دهد چگونه درآمدهای حاصله از تراکنش‌ رمز ارزها برای اهداف مالیاتی مصرف خواهد شد.

 

بنظر می‌رسد این نامه در پاسخ به دستور العمل IRS باشد که در بهار امسال منتشر شد و در آن توضیحات نسبتا مبهمی درمورد چگونگی پرداخت مالیات بر دارایی‌های رمز ارز به کاربران آمریکایی ارائه داده شده بود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.