انواع اجاره : طبقه‌‌بندی‌‌های اجاره چه هستند؟

اجاره به دو نوع عملیاتی و سرمایه طبقه بندی می شود. در این مقاله به طور مختصر با تعریف این طبقه‌بندی‌ها و اهمیت و تاثیر آن‌ها روی سود و بدهی آشنا می‌شوید.

0 1,160

طبقه‌‌بندی‌‌های اجاره شامل اجاره‌‌های عملیاتی و اجاره‌‌های سرمایه می‌‌شود. اجاره نوعی تراکنش است که توسط یک شرکت صورت می‌‌گیرد تا حق استفاده از یک دارایی را داشته باشد. در یک خرید مستقیم، شرکت به سادگی دارایی را از شخص دیگری خریداری خواهد کرد، اما در یک اجاره، شرکت به شخصی دیگر در عوض قابلیت استفاده از آن دارایی، میزان مشخصی پول خواهد داد (مشابه کرایه).

شرکت خریدارِ حق استفاده از دارایی، با عنوان مستاجر شناخته می‌‌شود. طرفی که دارایی را برای اجاره می‌‌گذارد و پرداخت‌‌های اجاره‌‌ای را دریافت می‌‌کند با عنوان اجاره دهنده شناخته می‌‌شود. اجاره‌‌ها ممکن است بهره هزینه هم ایجاد کنند.

دو نوع طبقه‌‌بندی اجاره وجود دارد: اجاره عملیاتی و اجاره مالی یا سرمایه‌‌.

اجاره عملیاتی چیست؟

در یک اجاره عملیاتی (Operating Lease)، مستاجر اجازه استفاده از دارایی را دارد، اما دارایی یا بدهی پرداخت اجاره را در ترازنامه مالی خود ثبت نمی‌‌کند. بنابراین، اجاره عملیاتی با عنوان فعالیت مالی خارج از ترازنامه مالی در نظر گرفته می‌‌شود. در عوض مستاجر پرداخت‌‌های اجاره‌‌ای را به عنوان هزینه کرایه، یا به عنوان هزینه کالا یا به عنوان SG&A، در گزارش درآمد خود ثبت خواهد کرد.

lease classifications on financial statements

 اجاره مالی یا سرمایه‌‌ چیست؟

در یک اجاره سرمایه (Capital Lease)‌‌، مستاجر حق استفاده از دارایی و تمام مزایا و خطرات داشتن این دارایی را دریافت می‌‌کند. این انتقال خطر و مزایا ممکن است هنگامی رخ دهد که شاخص مشخصی حاصل شده باشد. یک اجاره سرمایه ممکن است در این شرایط ایجاد شود:

  • مدت اجاره مساوی یا بیشتر از ۷۵ درصد از عمر مفید دارایی باشد.
  • ارزش فعلی پرداخت‌‌های اجاره‌‌ای بیشتر یا مساوی با ۹۰ درصد از ارزش منصفانه دارایی باشد.
  • قرارداد یا بند مستقیمی در اجاره باشد که عنوان انتقال را در بر بگیرد.
  • قراردادی در اجاره باشد که به مستاجر اجازه می‌‌دهد در پایان اجاره، دارایی را با تخفیف (که با عنوان گزینه خرید معامله شیرین یا BPO هم شناخته می‌‌شود) خریداری کند.

بر خلاف اجاره عملیاتی، مستاجر در اجاره سرمایه‌‌ای، دارایی و بدهی بعدی اجاره را در ترازنامه مالی خود ثبت خواهد کرد. دارایی به عنوان کارخانه، ملک و تجهیزات طبقه‌‌بندی خواهد شد و بدهی اجاره نوعی از قرض محسوب می‌‌شود.

مستاجر همچنین دارایی را در گذر زمان و تا ارزش مازاد آن مستهلک خواهد کرد. اگر مستاجر و اجاره دهنده روی یک ارزش مازاد تضمینی توافق کرده باشند (که یک توافق قراردادی برای بازگشت دارایی در یک مقدار بازاری مشخص است)، مستاجر باید دارایی را هنگام رسیدن به ارزش مازاد، مستهلک کند.

هرگونه پرداخت غیر پولی برای این اجاره در پاورقی‌‌های گزارش مالی اعلام می‌‌شود.

اهمیت این دو طبقه‌‌بندی اجاره‌‌ای چیست؟

به واسطه ماهیت هر طبقه‌‌بندی، ممکن است تاثیری روی ظرفیت سود و بدهی وجود داشته باشد. از آنجایی که اجاره‌‌های عملیاتی در ترازنامه مالیاتی ثبت نمی‌‌شوند، ساختار سرمایه‌‌ای شرکت به واسطه اجاره عملیاتی تغییر نمی‌‌کند. در عوض، یک اجاره سرمایه‌‌ ممکن است بدهی شرکت را سنگین کند و روی ظرفیت بدهی آن تاثیر بگذارد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.