صندوق پوشش ریسک: کریپتو هنوز سقوط نکرده است

الکس سانابورگ (Alex Sunnarborg) یکی از بنیان‌گذاران Tetras، صندوق پوشش ریسک رمز ارز است که در حال حاضر حدود ۳۰ میلیون دارایی را مدیریت می‌کند. در ادامه مصاحبه سانابورگ را با Forbes می‌خوانید که در آن او تحلیل خودش را از بازار کریپتو و آینده آن مطرح کرده است.

0 96

Tetras اخیرا به دلیل Short خود مورد توجه قرار گرفته است (در بازار وقتی که شما خرید می‌کنید، در واقع دوست دارید که ارز پایه صعود کرده و افزایش قیمت پیدا کند تا آن را در قیمت بالاتر بفروشید و کسب سود کنید. در اصطلاح تریدرها به عمل خرید، لانگ (long) و به معامله‌ای که انجام داده‌اید پوزیشن لانگ (Long Position) می‌گویند. اما وقتی که شما فروش انجام می‌دهید، در واقع دوست دارید که ارز پایه نزول کرده و کاهش قیمت پیدا کند تا آن را در قیمت پایین‌تر بخرید و کسب سود کنید. در زبان تریدرها به عمل فروش، Short و به معامله‌ای که انجام داده‌ایدShort Position می‌گویند). در می ۲۰۱۸ زمانی که اتر حدود ۷۰۰ دلار ارزش داشت، اقدام به Short کرد، اما در حال حاضر اتر حدود ۱۰۰ دلار ارزش دارد. سانابورگ قبل از همکاری در Tetras در زمینه‌ بانکداری و صرافی کریپتو سرمایه‌گذاری می‌کرد، سپس در رابطه با برنامه Lawnmower تحقیق کرد که بعدها در سال ۲۰۱۷ کوین‌دسک را تاسیس کرد.

سانابورگ می‌گوید: در بازار گاوی، زمانی که همه چیز در حال افزایش است، به ویژه زمانی که قیمت بیت کوین روبه افزایش است، در صورت افت ناگهانی قیمت، آلتکوین‌ها بیشتر از بیت کوین افت قیمت خواهند داشت. در سال ۲۰۱۷ زمانی که ما کار را شروع کردیم، به دنبال دادوستد آلتکوین‌ها بودیم (آلتکوین به رمرارزهای غیراز بیت کوین گفته می‌شود). آن‌ها نوسان و بی ثباتی بیشتری نسبت به بیت کوین دارند.

در بازار گاوی،‌ آلتکوین در قیمت بالایی دادوستد می‌شوند، اما به ناگهان همه چیز تغییر می‌کند. در سال ۲۰۱۸ بیت کوین حدود ۷۵ درصد از ارزش خود را از دست داد، اما آلتکوین‌ها ۹۵ درصد افت قیمت داشتند. خنده‌دار است که آن‌ها هنوز هم همبسته هستند، اما آلتکوین‌ها بتای بالاتری نسبت به بیت کوین دارند.

فوربز: شما در ماه می ۲۰۱۸ زمانی که اتر بالاتر از ۵۰۰ دلار دادوستد می‌شد، اقدام به خریداری کردید، اکنون قیمت اتر حدود ۱۰۰ دلار است. واضح است که خوب پیش رفته، آیا این بزرگترین پیروزی شما در سال ۲۰۱۸ بوده است؟

سانابورگ: می‌توانم بگویم بله همین‌طور هست.

فوربز: کمترین میزان برای اتر چقدر خواهد بود؟

سانابورگ: جالب است، این کریپتوها روش خوبی برای رسیدن به ارزش اساسی ندارند. نمی‌توانم به طور دقیق به شما بگویم که اتر به ۵۰ دلار خواهد رسید یا نه. دوسال پیش ارزش آن تنها حدود ۱۰ دلار بود. درست است؟ این دارایی‌ها بسیار به هم مرتبط هستند، بنابراین فکر می‌کنم که اگر قیمت بیت کوین افزایش پیدا کند،‌ اتر هم به دنبال آن خواهد رفت.

فوربز: طی چند ماه گذشته مسائل مربوط به ConsenSys و اخراج‌های گسترده را در این صنعت شاهد بودیم، آیا فکر می‌کنید که این موضوع نشانه‌ بدی برای آینده اتریوم است؟

سانابورگ: بله، ConsenSys جزء جدایی‌ناپذیر اکوسیستم اتریوم است. تمام برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم و محصولاتی که از آن پشتیبانی می‌کنند در این مدت رشد کمتری داشته‌اند. بسیاری از آن‌ها هنوز راه‌اندازی نشده‌اند و هنوز هم بسیاری دشوار است و تعداد کاربران فعال در طول روز برای این محصولات کمتر از ۱۰۰ نفر می‌باشد.

Augur حدود ۴۰ هزار دلار در تمامی بازارها شرط‌بندی کرده است،‌ اما سرمایه‌گذاران Augur دهها میلیون را در اختیار دارند. این موضوع قطع ارتباط عظیمی میان پول‌هایی است که در این پروژه‌ها گره خورده و در واقع افراد در حال استفاده از آن هستند.

من نیز متوجه شدم که برخی از توسعه‌دهندگان اتریوم در مورد ساخت برخی از بلاکچین‌ها رقابتی با یکدیگر صحبت می‌کنند. افراد درباره راه‌اندازی Dfinity یا Polkadot صحبت می‌کنند. حداقل در سطح بالا این موضوع ظاهر یا حس خوبی ندارد.

فوربز: آیا در حال حاضر اتر Short کرده‌اید؟

سانابورگ: فکر نمی‌کنم در حال حاضر باید درباره این موضوع نظر بدهم. از زمانی که برای اولین بار تز Short را در جولای ۲۰۱۸ داده‌ایم، اتری نداشته‌ایم. زمانی که اتر را Short کردیم سه یا چهار بار در سال ۲۰۱۸ این موقعیت را در اختیار داشتیم.

فوربز: آیا بیت کوین به پایین‌ترین میزان خود رسیده است؟

سانابورگ: من فکر نمی‌کنم، البته صحبت کردن در مورد این موضوع بسیار دشوار است. این امر بخش از دلیلی است که ما را در موقعیت فعلی قرار داده است. ما می‌توانیم ریسک را پوشش دهیم، بی طرف‌تر باقی بمانیم و مجبور نباشیم این قیمت دقیق یا پایین‌ترین زمان را بپردازیم. من الان مطمئن نیستم پروژۀ ما نسبتا خنثی باشد و موقعیت‌های نقدی و کوتاهی داریم.

فوربز: چه چیزی خریداری کرده‌اید و نگه داشته‌اید؟

سانابورگ: واضح است که من طرفدار بیت کوین هستم، اگر بازار به سمت تغییر شرایط نسبت به وضعیت فعلی حرکت کند، نقدینه آلتکوین‌ها چگونه به نظر خواهد رسید؟ ما در برابر انجام عرضه اولیه سکه انعطاف‌ناپذیر و سخت‌گیر هستیم، چراکه می‌دانیم تقریبا همه عرضه‌های اولیه سکه از نظر حقوق اوراق‌بهادار غیرقانونی هستند. اما با حذف این قسمت تنها بخش کوتاهی از این دارایی‌های را قطع خواهد کرد. با این وجود این عملکرد در مورد بیت کوین وجود ندارد.

فوربز: در میان سکه‌های حریم شخصی کدام را بهترین می‌دانید؟

سانابورگ: من فکر می کنم Mimblewimble و Grin بسیار جالب هستند، راه‌اندازی منصفانه و تمرکز بر حریم شخصی و تورم باعث جذابیت این سکه‌ها برای من هستند، ‌البته زدکش و مونرو هم جالب هستند.

فوربز: می‌توانید توضیح دهید که Grin چگونه یک راه‌اندازی منصفانه را ایجاد کرده است؟

سانابورگ: تنها تعداد معدودی از پروژه‌ها وجود دارند که با راه‌اندازی بلاکچین یا توکن خود عرضه اولیه سکه‌ایی را برای جمع‌آوری سرمایه برگزار نمی‌کنند. Grin تلاش کرد تا از روش و اخلاق بیت کوین استفاده کند و اعلام کرد که قرار است بلوک اولیه وجود داشته باشد و افراد می‌خواهند که سکه‌های خود را استخراج کنند. هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید آن را خریداری کنید یا به سکه‌های پیشین دسترسی پیدا کنید. این بسیار شبیه به نحوه راه‌اندازی مونرو است و هر دوی آن‌ها علاقه زیادی به افراد بیت کوین دارند که عمدتا به همین دلیل است.

فوربز: چه عوامل دیگری را دنبال می‌کنید؟

سانابورگ: موضوع دیگری که برای من بسیار اهمیت دارد، امنیت است. بنابراین مسئله مانند حمله ۵۱ درصدی اخیر اتریوم کلاسیک برای من جذاب نیستند. امنیت و قیمت بسیاری باهم ارتباط دارند، بنابراین با کاهش امنیت، قیمت نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

فوربز: من توییت شما را درباره واقعیت مجازی پلتفرم مبتنی بر اتریوم Decentraland دیده‌ام،‌ آیا به این پروژه علاقه‌مند هستید؟

سانابورگ: مفهوم زمین دیجیتال برای من خیلی جذاب بود. این دارایی از نظر من خیلی جذاب است، شاید بعدا برای آن هزینه کنم و آن را به فرد دیگری بفروشم.

ارزش واقعا برای من مهم است، اما توکن دیگر به نام Mana وجود دارد که از طریق عرضه اولیه سکه ساخته شد. شما باید برای خرید زمین از mana استفاده کنید. من کاملا از این توکن متنفر هستم، چراکه غیرضروری است. عرضه اولیه سکه آن‌ها نیز صرفا برای کسب پول بود. آن‌ها این توکن‌ها را فروختند و دیگر کار خاصی را انجام ندادند.

فوربز: توییت شما را در مورد EOS دیده‌ام و تعداد تراکنش‌های این رمزارز در حال رشد است،‌ آیا روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید؟

سانابورگ: خیر، یک سال طولانی، ۴ میلیارد دلار ICO به نظر من برای من کمی بیش از حد است. سیستم حکومتی با ۲۱ تولید کننده بلوک که اساسا می‌تواند، همه چیز را رأی دهد یا انکار کند، یک مفهوم عجیب برای من است.

فوربز: سرمایه‌گذاران چه سیگنال‌هایی را باید در بازار دریافت کنند؟

سانابورگ:‌ یکی از مهمترین و اساسی‌ترین چیزهایی که من می‌خواهم ببینم این است که دادوستد کریپتو به صورت درست و صادقانه انجام می‌شود؟ و آیا مردم واقعا از آن استفاده می‌کنند؟ سوال بسیار مشابه: وضعیت پلت فرم معاملاتی Bakkt چیست؟ آیا تأیید می‌شود و مردم از آن استفاده می‌کنند؟

و چگونه حجم دادوستد جهانی را شکل می‌دهد؟ آیا حجم در پلتفرم‌های تحت کنترل اعلام شده است؟

ما نیاز به بازیکنان قابل اعتماد بیشتری برای بهبود شرایط تجاری داریم، چراکه فکر می‌کنم در حال حاضر کمیسیون بورس و اوراق بهادار و بسیاری از افراد نگرانی‌هایی از بابت دستکاری، هک و فعالیت‌های مشکوک در این عرصه است. موضوعی که می‌توانید شرایط بد فعلی را بدتر کند. من دوست دارم که کمیسیون بورس و اوراق بهادر در مورد عرضه اولیه سکه سخت‌گیر باشد، چراکه مانع ورود بازیگران بد به بازار می‌شود و شرایط را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. همه ما از شنیدن اخبار بد خسته شدیم و باید نقش حساس و مهم کمیسیون بورس و اوراق بهادار را درک کنیم.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.