صندوق بین‌المللی پول درباره وقوع یک بحران در اقتصاد جهانی هشدار می‌‌دهد

یکی از مسئولین بلندپایه‌‌ صندوق بین‌المللی پول (IMF) روز سه‌‌شنبه هشدار داد که ابرهای طوفانی در حال سایه گستردن بر روی اقتصاد جهانی هستند و دولت‌‌ها و بانک‌‌های مرکزی ممکن است به اندازه کافی برای مقابله با این شرایط آماده نباشند.

0 78

دیوید لیپتون، قائم مقام مدیریت IMF، خاطرنشان کرد که این صندوق در طول دو سال گذشته دولت‌‌ها را تشویق کرده است “سقف اقتصاد خود را به خوبی تعمیر کنند”.

وی در یک گردهمایی بانکی به میزبانی Bloomberg گفت، “اما مانند بسیاری از شما ابرهای طوفانی را می‌‌بینم و از این ترس دارم که وضعیت پیشگیری از بحران کامل نباشد”.

وی همچنین اخطار داد که این مشکلات ممکن است باعث وارد کردن فشار بر روی سیاستگذاران شده و آن‌ها را کاملا سردرگم کند.

بانک‌‌های مرکزی احتمالا از معیارهای بسیار نامتعارفی استفاده خواهند کرد. اما با در نظر گرفتن بی‌‌اطمینانی غالب، ما باید به دنبال توانایی‌‌های سیاست پولی باشیم

بسیاری از دولت‌‌ها قادر به مانور اضافی نخواهند بود، چرا که قرض‌‌های بسیار عظیمی را به بار خواهند آورد.

لیپتون گفت، “نباید انتظار داشته باشیم دولت‌‌ها فضای کافی برای پاسخ به رکود 10 سال گذشته را در اختیار داشته باشند. به گفته‌‌ی وی، ایجاد انگیزه نیز می‌‌تواند بسیار مشکل‌‌ساز باشد، چرا که بار مالی آن بسیار زیاد است.

با این حال، بزرگترین ریسک کنونی جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین است. IMF تخمین می‌‌زند که اگر تمامی تعرفه‌‌های تهدید‌‌شده اجرایی شوند، تقریبا سه چهارم از یک درصد تولید ناخالص داخلی جهان تا سال 2020 از بین خواهد رفت.

“چنین کاری خنجر به ریشه‌‌ی خود زدن است. پس بسیار حیاتی است که این آتش‌‌بس (که اخیرا میان واشنگتن و پکن اعلام شد) به توافقنامه‌‌ای بلندمدت ختم شود که مانع از بروز تنش می‌‌شود”.

وی گفت، اگر چنین اتفاقی نیافتد و اوضاع به بن‌‌بست بخورد، اقتصاد جهانی ممکن است دچار “فروپاشی” شده و به سمت رکود پیش برود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.