صندوق‌های پوشش ریسک چطور می‌توانند از هوش مصنوعی برای رسیدن به آلفا استفاده کنند؟

تحقیقات مختلف نشان داده که یکی از تاثیرگذارترین عوامل در تعیین نوسانات قیمت در بازار رمز ارزها بُعد روانشناسانه و احساسی شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران و کاربران این فضاست. اگر به درستی بتوانیم این اطلاعات را گردآوری و تحلیل کنیم، با یک استراتژی دقیق‌تر می‌توانیم معاملات بهتری داشته باشیم. تلفیق قدرت هوش مصنوعی و اطلاعات رسانه‌های اجتماعی می‌تواند اطلاعاتی را در اختیار صندوق‌های پوشش ریسک قرار دهد که برای آگاهی از وضعیت کلی احساسات جامعه‌ی رمز ارزها و همچنین پروژه‌های منفرد موجود در این فضا ضروری و مفید است.

0 81

بیت‌کوین یک پدیده‌ی اجتماعی است.

رابرت شیلر برنده نوبل اقتصاد

شایعات، ترس و هایپ همگی نقش شگرفی بر قیمت رمز ارزها می‌گذارند، اما یافتن این موارد از روی چارت کار آسانی نیست. هرچند خیلی از معامله‌گران حقوقی از تحلیل تکنیکال برای کسب اطلاعات در خصوص کنش‌های قیمتی استفاده می‌کنند، ولی نادیده گرفتن وضعیت احساسی بازار به معنای نادیده گرفتن بخش عمده‌ی همان چیزی است که این بازار را تعریف می‌کند.

کسانی که درک خوبی از احساسات بازار دارند، از مزیت قابل ملاحظه‌ای نسبت به رقبای خود برخوردارند. اما چطور می‌توان چنین چیزی را محاسبه و اندازه‌گیری کرد؟

پذیرفتن اثرات روانی و احساس در بازار یک چیز است، اما نکته کلیدی این است که ضمن اندازه‌گیری از آن‌ها برای ایجاد استراتژی‌های داده-محور و عملیِ معاملات استفاده کنیم. به این کار تحلیل احساس می‌گویند.

در طول ۱۰ سال گذشته، اینترنت از نظر تحلیل احساسی رشد چشمگیری داشته که می‌توانید نمودار آن را در تصویر زیر مشاهده کنید.

crypto trading sentiment

از یک نظر، ظاهرا به سادگی می‌توان بینشی اساسی درباره‌ احساساتی که به طور عمومی پیرامون یک شرکت یا یک پروژه‌ی رمز ارزی منفرد وجود دارد به دست آورد. برای مثال، اگر اینفلوئنسرها در یک روز خاص تصویر بدی از بیت‌کوین به نمایش بگذارند، به احتمال زیاد گرایش عمومی هم منفی می‌شود.

این اتفاق ناشی از پدیده‌ای اثبات شده از روان‌شناسی جمعی است که اخیرا نیز یک تحقیق نشان داده بود این پدیده چه تاثیر مهمی می‌تواند بر قیمت بیت‌کوین داشته باشد.

اندازه‌گیری و پیش‌بینی این پدیده وابسته به تحلیل رفتار جامعه‌ی بزرگی از کاربران در پلتفرم‌های مختلف از جمله توئیتر و تلگرام، و همچنین رسانه‌های خبری و بخش نظرات انجمن‌های کاربری است. این کار چیزی نیست که یک نفر قادر به انجام آن باشد، چون فقط هوش مصنوعی می‌تواند از پس آن بربیاید.

تلفیق قدرت هوش مصنوعی و اطلاعات رسانه‌های اجتماعی می‌تواند اطلاعاتی را در اختیار صندوق‌های پوشش ریسک قرار دهد که برای آگاهی از وضعیت کلی احساسات جامعه‌ی رمز ارزها و همچنین پروژه‌های منفرد موجود در این فضا ضروری و مفید است.

داروینیسم صندوق‌های پوشش ریسک کریپتو: بقای اصلح

تحقیقات اخیر شرکت Autonomous Research LLC در ماه اوت ۲۰۱۸ نشان داد که اکثر صندوق‌های پوشش ریسک در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۰ درصد افت داشته و بسیاری از آن‌ها به فعالیت خود خاتمه داده‌اند. با ادامه‌ی روند بازار خرسی و وحشتی که میان خیلی از خرده سرمایه‌گذاران به وجود آمده، احساسات غیرمنطقی نقش بزرگ‌تری در تغییرات قیمت بازی می‌کند و باعث می‌شود درک احساسات بازار حتی از قبل هم مهم‌تر شده و به کاهش ریسک کمک کند.

ادامه‌ «زمستان کریپتو» سخت‌ترین شرایط را برای صندوق‌های پوشش ریسک کریپتویی به وجود آورده است. در این شرایط فقط آن‌هایی که قوی‌ترند زنده مانده و باید خودشان را با این اوضاع وفق دهند.

صندوق‌های پوشش ریسک باید در قبال سرمایه گذاری‌های کم-ریسکی که شانس خوبی برای بازگشت سرمایه دارند رویکرد ساده و محتاطانه‌ای در پیش بگیرند. بخشی از فرآیند شناسایی سرمایه گذاری‌های کم-ریسک توجه به مسائل روانشناسانه‌ای است که در میان خرده سرمایه‌گذاران وجود دارد.

اقتصاددانان دانشگاه ییل (Yale) اخیرا دست به انتشار تحقیقی زدند که حاکی از رفتار متفاوت رمز ارزها نسبت به سایر کلاس‌های دارایی است، ولی همچنان می‌توان با مشاهده‌ی توجه سرمایه‌گذاران آن را پیش‌بینی کرد. به گفته‌ی اقتصاددانان شرکت Ivy League، نوسانات قیمت رمز ارزها وابستگی شدیدی به میزان اشاره به این بازار در گوگل، توئیتر و غیره دارد.

احساسات و عناوین؛ عامل حرکت بازار کریپتو

crypto sentiment

تحلیل احساس برای تکمیل استراتژی‌های معاملاتی موجود مثل شاخص‌های تکنیکال یا حرکات قیمتی استفاده می‌شود. تحلیل احساس در این‌جا سیگنال‌های جایگزینی فراهم می‌کند که برای دارایی‌های ناملموس مناسبت بسیار ویژه‌ای دارد.

معامله‌گران تصمیمات احساسی عجولانه‌ای می‌گیرند. ولی با استفاده از فناوری می‌توانیم نحوه‌ی اثرگذاری احساسات و ترندها بر تصمیمات سرمایه‌گذاری را مشاهده کنیم و از آن‌ها برای غنی‌تر کردن استراتژی‌های معاملاتی خود استفاده نماییم.

تحلیل‌گران با بررسی علمی کلیت واکنش جامعه‌ رمز ارزها حالا بالاخره می‌توانند ضربان قلب این بازار را شناسایی کرده و آن را به اطلاعات کاربردی تبدیل کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.