صندوق‌های پوشش ریسک یا سرمایه گذاری ریسک پذیر؟

این مقاله به بررسی صندوق‌های پوشش ریسک و تفاوت آن‌ها با صندوق‌هایی می‌پردازد که به سبک سرمایه گذاری ریسک پذیر عمل می‌کنند. آنچه در ادامه بیان می‌شود این است که گاهی نام این صندوق‌ها به اشتباه به جای یکدیگر به کار می‌رود؛ یعنی نام صندوق‌ پوشش ریسک بر یک صندوق گذاشته شده در حالی که عمل این صندوق هیچ شباهتی به صندوق پوشش ریسک ندارد.

0 129

اگر یک صندوق شبیه به یک سرمایه گذاری ریسک پذیر عمل می‌کند، احتمالا صندوق پوشش ریسک نیست. پیام‌رسان‌های صندوق کریپتو که در چند سال گذشته راه‌اندازی شده‌اند، هنوز هم مدل صندوق پوشش ریسک را انتخاب می‌کنند؛ در حالی که بهتر است بسیاری از آن‌ها ساختار سرمایه گذاری ریسک پذیر را دنبال کنند.

صندوق‌های پوشش ریسک بر اساس عملکردشان در دوره‌های کوتاه سنجیده می‌شوند؛ یعنی به صورت ماهانه، سه ماهه و سالیانه. این موضوع در مورد بازارهای ثابت منطقی است. کشف قیمت به صورت آنی انجام می‌گیرد و افراد می‌توانند قیمت اپل یا نتفلیکس را به سرعت جستجو و کشف کنند.

این مسئله در مورد صندوق‌های رمز ارز نیز صادق است، اما تنها در صورتی که در دارایی‌هایی سرمایه گذاری کنند که امکان تعیین قیمت سریع در آن‌ها وجود دارد (مثل بیت کوین، اتریوم و…). در غیر این صورت، بهتر است که ساختار صندوق سرمایه گذاری ریسک پذیر را دنبال کنند.

ساختار و راه‌اندازی نادرست

مدارکی وجود دارد که اثبات می‌کند بسیاری از صندوق‌های رمز ارز با ساختاری پایین‌تر از حد ایده‌آل راه‌اندازی شده‌اند: صندوق‌های پوشش ریسک کریپتو اکنون در حال راه‌اندازی صندوق‌های ریسک پذیر هستند. بعضی نیز در عین حال جلوی سرمایه‌گذاران را نسبت به خارج کردن سرمایه از صندوق‌های پوشش ریسک اولیه می‌گیرند.

به علاوه، بسیاری از صندوق‌ها اکنون از چیزی به نام side pocket استفاده می‌کنند که مکانیزمی برای ایجاد سرمایه گذاری‌های بلندمدت و غیرنقدینه است؛ ولی با این حال، ارزش side pocketها توسط بازار به درستی تعیین نمی‌شود، زیرا عموما وجود ندارند. بسیاری از صندوق‌ها در توکن‌های پروژه سرمایه گذاری می‌کنند و یا در شرکت‌های کریپتو سهام می‌خرند. امکان تعیین ارزش سرمایه گذاری‌ها به طور دقیق وجود ندارد.

دلیل این امر این است که بیشتر پروژه‌های اولیه‌ی رمز ارز در بازار آزاد به صورت آزادانه معامله نمی‌کنند و بنابراین، صندوق پوشش ریسک کریپتو شبیه به صندوق سرمایه گذاری ریسک پذیر به نظر می‌رسد.

در اوایل سال 2018 Polychain Capital یک صندوق ریسک پذیر ایجاد کرد

در اوایل سال ۲۰۱۸ Polychain Capital یک صندوق ریسک پذیر ایجاد کرد. منبع: SEC

مشکلی که در مورد بسیاری از صندوق‌های پوشش ریسک رمز ارز وجود دارد، ترجیحی است که نسبت به سرمایه گذاری به سبک ریسک پذیر وجود دارد تا سرمایه گذاری به سبک صندوق پوشش ریسک؛ زیرا نسبت به ایجاد سرمایه گذاری‌های بلندمدت راحت‌ترند و اگر تلاش کنید که آن را در ساختار صندوق پوشش ریسک که تمرکزی کوتاه‌مدت دارد بگنجانید، اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید.

در این حالت شرایطی پیش می‌آید که حق با مدیر صندوق پوشش ریسک است، اما برای آن جریمه می‌شود. برای مثال، ممکن است در بعضی از دارایی‌های رمز ارز سرمایه گذاری کنند که به طور گسترده برای انباره فایل توزیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت، این سرمایه گذاری بر مبنای عملکرد سالانه از بین می‌رود. دلیل آن هم این است که پیش از تایید سرمایه گذاری، دارایی رمز ارز در مسیر خود بارها سقوط می‌کند.

عملکرد “صندوق پوشش ریسک رمز ارز”

بیایید صندوق کریپتوی ABC را در نظر بگیریم (ABC نام حقیقی آن نیست).

صندوق ABC توسط تیمی از تکنولوژیست‌های برجسته که از مدارس آیوی لیگ فارغ‌التحصیل شده‌اند اداره می‌شود. این صندوق تا پایان سال ۲۰۱۸ بیش از هفتاد درصد افت کرد. مدیران این صندوق حتی هیچ تجربه‌ای در زمینه‌ مدیریت پول ندارند. به نظر می‌رسد که آن‌ها تصور نمی‌کردند که عشقشان به تکنولوژی ممکن است با وضعیت و احساس فعلی بازار مطابقت نداشته باشد. در غیر این صورت، نتیجه‌ی کنونی‌شان متفاوت می‌بود.

یا مثلا صندوق کریپتوی XYZ را در نظر بگیرید (باز هم XYZ نامی حقیقی نیست). این صندوق توسط تکنولوژیست‌های آوایی اداره می‌شود که دیدگاه‌های خود را مانند افراط گرایان مذهبی همراه با شور و هیجان بالایی منتشر می‌کنند. افراد با خواندن مقالات آن‌ها ممکن است فکر کنند که به اتحادی با انرژی مقدس موجود در جهان دست یافته‌اند. به نظر می‌رسد که آن‌ها با عبارات کریپتو توان دیدن آنچه که درون جهان است را به جهانیان اعطا می‌کنند.

بنابراین، چه اتفاقی برای XYZ افتاد؟ حدود نیمی از پول سرمایه‌گذاران خود را در سال ۲۰۱۸ از دست داد. نکته‌ی ماجرا اینجاست که آن‌ها حتی شباهت صندوق‌های خود به صندوق‌های سرمایه گذاری ریسک پذیر را تحسین کردند، اما نحوه‌ی سازمان‌دهی خود را همچون صندوق‌های پوشش ریسک انتخاب کردند.

آرزوی ما این است که مدیرانی مثل مدیران صندوق‌های ABC و XYZ به موفقیت نهایی دست یابند. ما مدت‌هاست به سرمایه‌های دیجیتال و رمز ارز معتقدیم. اما باید برای هر چیز نام مخصوص به خود آن را به کار ببریم.

پیش‌بینی ساختار ایده‌آل برای صندوق‌های رمز ارز بسیار دشوار بوده و بازاندیشی کامل درست انجام گرفته است. اگر به همه چیز به صورت بی‌غرض نگاه کنیم، می‌بینیم که بسیاری از مدیران صندوق‌ها از دیدگاه سبک ریسک پذیری حمایت می‌کنند و تلاششان بر نگهداری از سرمایه در یک صندوق پوشش ریسک است.

به عبارت دیگر، آن‌ها افقی پنج یا ده ساله (مثل سرمایه گذاری ریسک پذیر) دارند، اما صندوق‌های خود را در ابزار تحویل کوتاه‌مدت جمع‌آوری کرده‌اند (مثل مدیران صندوق پوشش ریسک). شاید به همین دلیل است که وقتی در مورد عملکرد سال ۲۰۱۸ سوالی پرسیده می‌شود آن‌ها اغلب می‌گویند که سرمایه گذاریشان برای طولانی‌مدت است. همچنین، وعده‌‌ی تکنولوژیست‌ها بسیار بزرگ و عظیم به نظر می‌رسد، “انحراف به سبب بازده در کوتاه‌مدت” یک اشتباه است.

در سال 2018، صندوق پوشش ریسک کریپتو 65.95 درصد افت کرد.

در سال ۲۰۱۸، صندوق پوشش ریسک کریپتو ۶۵.۹۵ درصد افت کرد. منبع: Eurekahedge.

مدل صندوق پوشش ریسک در شرایط خاص برای کریپتو منطقی به نظر می‌رسد. بعضی از بهترین صندوق‌های کریپتو در سال ۲۰۱۸ ساختاری مثل صندوق‌های پوشش ریسک داشتند. بنابراین، از استراتژی‌های خاصی استفاده می‌کردند که با ساختار صندوق پوشش ریسک همخوانی داشت. کفایت می‌کند اگر بگوییم که مدل صندوق پوشش ریسک به خوبی عمل می‌کند. بعضی از صندوق‌های مهم و برجسته از بین رفتند اما بعضی نیز سال ۲۰۱۸ را با بازده‌های مثبت دورقمی به پایان رساندند.

بازاری آرام

نیروهای بازار در نهایت پس از یک دوره از سختی‌های دشوار، همه چیز را حل خواهند کرد. همین مدت نیز بهترین زمان است برای اینکه دیدگاهی واقع‌گرا را وارد فضای سرمایه گذاری رمز ارز کنیم.

امید و اشتیاق برای فناوری بسیار بالاست. اما بعضی از اصول مالی به دلایلی در گذر قرن‌ها باقی مانده‌ و ثبات داشته‌اند. فناوری می‌تواند دنیا را در جهت بهتر شدن تغییر دهد. با این حال، اقتصاد و نیروهای بازار کاملا مغلوب فناوری نمی‌شوند و نباید همه بخش‌های آن را با تکنولوژی مهندسی کرد.

مشکل اینجاست که یک فرد نمی‌تواند هر دو را داشته باشد. هیچ فردی که در توکن‌ها سرمایه گذاری می‌کند نمی‌گوید که این سرمایه گذاری برای طولانی‌مدت است. اگر آن‌ها واقعا تمرکزشان بر طولانی‌مدت بود، به صورت منظم در دوره‌های seed/سری آ سرمایه گذاری می‌کردند.

بنابراین، اگر می‌خواهید که وارد بازی انتخاب برندگان تکنولوژی در کریپتو شوید، لطفی در حق خودتان و سرمایه‌گذارانتان بکنید. خود را با عنوان صحیح معرفی کنید: یک سرمایه‌گذار ریسک پذیر.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.