صرافی BiteBTC.com ادعا می‌کند که همزمان با رویداد اثبات کلید‌، مرکز داده آن دچار آتش سوزی شده‌ است

یک صرافی سنگاپوری بیت کوین، در ۳ ژانویه گزارش داد که در روز سال نو، مرکز داده آن دچار “حریق” شده است. ترس از کلاهبرداری افزایش یافته است. طبق گفته این صرافی، این حریق باعث شده است که ۷ درصد از کاربران دسترسی به حساب‌های خود را از دست بدهند. این حوادث با اولین رویداد سالانه اثبات کلید (Proof of Keys) همزمان شد.

0 77

BiteBTC.com در تاریخ ۳ ژانویه نوشت:

در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۹، در مرکز داده‌ای که سرورهای صرافی در آن واقع شده است، آتش سوزی شد و بخشی از داده‌هایی که در سرورهای اصلی و بک‌آپ ذخیره شده بودند نابود شدند.

همه کیف پول‌های کوین‌های کریپتو امن هستند، اما برای بازیابی ترازنامه‌ها و سوابق تجاری حدود ۷ درصد از معامله گران از بک‌آپ‌های قبلی به زمان نیاز داریم.

از شما درخواست می‌کنیم که فرم خدمات پشتیبانی را با اشاره به تراکنش‌ها و عملیات اخیر خود با کیف پول، پر کنید.

ما از شما عذر خواهی می‌کنیم و درخواست می‌کنیم که وضعیت پیش آمده را درک کنید‌.

آن‌ها مدارک بیشتری از این آتش سوزی ارائه ندادند. شواهد مربوط به این ماجرا می‌تواند شامل گزارش اخبار محلی، گزارش پلیس یا هر چیزی باشد. آن‌ها از کاربران خواستند که صبور باشند و به آن‌ها اعتماد کنند. خیلی از معامله گران قبلا با چنین چیزی مواجه شده‌اند.

کاربران ۲ بیت کوین را از دست می‌دهند

CCN وقتی از این رویدادها مطلع شد که یک کاربر شوکه شده برای ما نوشت:

“نمی‌دانم با چه کسی راجع به این موضوع صحبت کنم. Bitebtc.com همه درها را بست و کوین‌های همه، حتی من را دزدید. من مدت زمان زیادی با این صرافی بودم و در حال حاضر اشک می‌ریزم‌. اصلا نمی‌توانم به وبسایت آن وارد شوم.

من ۲ بیت کوین را از دست داده‌ام. هرگز تا این اندازه ناراحت نبودم. یک صرافی در سنگاپور چطور می‌تواند ۶۷ میلیون دلار را بدزدد و ناپدید شود؟ همانطور که در آخرین اخبار مربوط به آتش سوزی درخواست شده، فرمی که در صفحه تماس با ما قرار دارد را پر کرده‌ام. من این فرم را در تاریخ ۳ ژانویه، پس از بازدید از وبسایت این صرافی در همان روزی که سعی کردم وارد سیستم شوم و متوجه شدم که سیستم به طور مداوم اعلام می‌کند که من در این سایت هیچ حسابی ندارم، ارسال کردم. همان موقع متوجه این موضوع شدم. در بالای صفحه روی “اخبار” کلیک کردم و آخرین اخبار مربوط به آتش سوزی که ظاهرا اتفاق افتاده بود را دیدم. من هنوز چیزی از از bitebtc.com نشنیده‌ام و فکر نمی کنم که در آینده هم چیزی اعلام شود‌. این عادلانه نیست.”

وب سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap.com) این صفحه را در مورد BiteBTC با پیام زیر به روز رسانی کرده است:

BiteBTC

CoinMarketCap.com در مورد BiteBTC هشدار داده است.

۷ درصد و یا ۱۰۰ درصد از کاربرانی که از قبل در سایت بودند؟

این کاربر فقط یکی از کاربران بیشمار این صرافی است. این صرافی در ژانویه سال ۲۰۱۸ راه اندازی شده است. در زمان نوشته شدن این متن، این صرافی از لحاظ حجم معاملات، ۳۵مین صرافی جهان است. با این حال، گزارش‌ها و شواهد روزافزون نشان می‌دهد که ممکن است حجمی که گزارش شده است قابل اعتماد نباشد. چندین کاربر در توییتر از این مساله شکایت کرده‌اند:

به محض این که اخبار این حوادث را دریافت کردیم، CCN برای صرافی نامه نوشت. ما می‌خواستیم بدانیم که این ۷ درصد از کاربران می‌توانند به حساب‌های خود دسترسی داشته باشند یا خیر.

ترجیح می‌دادیم گزارش کنیم که صرافی کار درستی انجام داده است.

متأسفانه، به جای آن باید گزارش کنیم که ما نیز از آن‌ها خبری نداریم.

حالا این سؤال مطرح می‌شود که: این حجم معاملات از کجا آمده است؟ همه می‌دانند که صرافی‌ها معمولا در مورد حجم معاملات خود دروغ می‌گویند. اما نکته تعجب برانگیز این است: آیا افراد جدیدی در این صرافی ثبت نام می‌کنند؟ CCN متوجه شد که چنین چیزی ممکن است:

BiteBTC

فعال سازی این حساب تنها ارتباطی است که این خبرنگار از BiteBTC دریافت کرده است. مشخصا آن‌ها قبل از اینکه حتی یک BTC ذخیره کنند، باید حساب‌ها را تأیید کنند، که این نشانه خوبی است.

BiteBTC.com در اثبات کلید شکست می‌خورد

اثبات کلید رویدادی است که توسط یک سرمایه گذار قدیمی به نام تریس میور (Trace Mayer) راه اندازی شده است. این رویداد اهمیت پرداخت بدهی و اینکه بیت کوین متعلق با صاحبانش است را به صرافی‌ها یادآوری می‌کند. همچنین صاحبان بیت کوین را تشویق می‌کند تا به یاد داشته باشند که آن‌ها مالک حقیقی بیت کوینی هستند که کلیدهای آن را دارند. گفته می‌شود برخی از صرافی‌ها در این رویداد “شکست خورده‌اند”.

BiteBTC به وضوح شکست خورده است. سوالی که راجع به پرداخت‌هاست تنها سوالی است که نیاز به پاسخ دارد.

موضوع زمان بندی نیز جالب به نظر می‌رسد. آن‌ها ادعا می‌کنند که آتش سوزی مرکز داده در روز ۱ ژانویه رخ داده است، اما کاربران تا قبل از ۳ ژانویه که صرافی در مورد آتش‌ سوزی اطلاع داد، با مشکل دسترسی به حساب مواجه نشدند.

هنگامی که شما مدیریت میلیون‌ها دلار پول دیگران را به عهده دارید، کسی باید در روز سال نو کار کند. این موضوع بدیهی است. آیا این صرافی در روزی که خودش، و هر صرافی رمز ارز دیگر انتظار دارد که درصد بالایی از کاربران از حساب خود برداشت کنند، آتش سوزی را اعلام کرده است؟

BiteBTC: یک وضعیت WEX دیگر؟

سوال دیگر در مورد خود بازارها است. در زمان نوشتن این متن، BTC / USD حدود ۳۰۰ دلار بیشتر از هر جای دیگری معامله می‌شود. این ترفندی است که در ‌گذشته توسط صرافی‌های کلاهبردار برای تشویق کابران به سپرده گذاری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

BiteBTC

همانطور که می‌بینید، قیمت BTC در BiteBTC چند صد دلار بالاتر از بقیه جاها معامله می‌شود. یک روش معمول برای صرافی‌هایی که قادر به پرداخت بدهی‌های خود نیستند: یک فرصت سودآور آسان به نظر می‌رسد. تا زمانی که نتوانید همه وجوه خود را برداشت کنید.

BTC

طبق گفته پریو (Preev)، این مقدار میانگین متغیر در همان زمان است.

کاربران هنوز می‌توانند حساب‌های جدید بسازند. کاربران جدید می‌توانند برای ساخت حساب ثبت نام کنند. کاربران قدیمی نمی‌توانند به حساب کاربری خود دسترسی پیدا کنند. در صورتی که این وضعیت ادامه پیدا کند با یک طرح پانزی (Ponzi) کلاسیک روبرو خواهیم شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.