صرافی غیر متمرکز IDEX ، الزامات شناخت مشتری (KYC) خود را معرفی می‌کند

IDEX، محبوب‌ترین صرافی غیر متمرکز، یک مدل تایید کامل را پیاده می‌کند. این حرکت تنها چند روز پس از این صورت می‌گیرد که این پلتفرم به عنوان بخشی از تلاش‌های خود در متابعت از قانون، ارائه خدمات به ساکنان نیویورک را متوقف کرد. IDEX آخرین اقدام خود را «تمرکز زدایی عمل‌‌گرا» می‌نامد که این امر باعث اعتراض بخشی از جامعه ارز رمز شده است.

0 92

به کارگیری الزامات مشتری خود را بشناسید (KYC) توسط یک صرافی ارز رمز معمولا چیزی نیست که به صدر اخبار راه پیدا کند. اما زمانی که صرافی مورد نظر، یک صرافی غیر متمرکز (DEX) باشد، صرافی‌هایی که به عنوان آخرین سنگرهایی حریم خصوصی شناخته می‌شوند، به موضوع مهمی برای گفت و گو تبدیل می‌شود. جامعه ارز رمز به دقت تصمیم IDEX را بررسی خواهد کرد تا ببیند این یک اتفاق موردی بوده است یا این که روندی است که گریبان سایر صرافی‌ها را نیز می‌گیرد. موقعیت IDEX در بازار DEX که حدود هفت برابر نزدیک‌ترین رقیب خود حجم معاملاتی در اختیار دارد، به این معنی است که تصمیمات آن تاثیر زیادی بر سایرین دارد.

‘Decentralized’ Exchange IDEX to Introduce Full KYC

IDEX در توضیح استفاده از یک KYC کامل نوشت: تمرکز زدایی بر روی یک بازه قرار گرفته است، و مگر در صورتی که سیستم یا اپلیکیشن‌ها عاری از هرگونه عضو متمرکز باشد، باید از قوانین خاصی تبعیت نماید. Aurora تلاش می‌کند تا یک سیستم مالی کاملا غیر متمرکز خلق کند، اما راه رسیدن به هدف نیازمند کنترل و تمرکز زیادی است. علاوه بر مسدود سازی IP، IDEX سیاست‌های KYC و AML را برای تبعیت از تحریم‌ها و قوانین ضد پولشویی اجرا می‌کند.

امنیت یکسان، حریم خصوصی کم‌تر

معامله‌گران معمولا به سه دلیل از صرافی‌های تمرکز زدایی استفاده می‌کنند: سرپرستی (آن‌ها همواره کنترل وجوه خود را در اختیار دارند، و این خطر سرقت را کاهش می‌دهد)، حریم خصوصی (بدون KYC شما مجبور نیستید فعالیت‌های خود را برای مسئولین توضیح دهد، یا خطر به سرقت رفتن هویت خود را به جان بخرید)، و در نهایت دستیابی به توکن‌های مورد نظر پیش از این که وارد یک صرافی عمده گردد. با حذف عنصر حریم خصوصی از معادلات، چیزی که باقی‌مانده مزیت حاشیه‌ای امنیت بهتر و مزیت ناچیز دستیابی به توکن‌های تازه عرضه شده است.

کسب سود از معامله ‌توکن‌های IDEX در وضعیت فعلی بازار بسیار سخت است، و سختی اضافه شده در خصوص الزام به ثبت نام برای انجام معاملات شاید تیر خلاصی برای بسیاری از معامله‌گران باشد. از روز گذشته که IDEX سیاست جدید KYC خود را اعلام کرد، حجم معادلاتی و تعداد کاربران فعال در آن به شدت افت کرد، البته شاید هنوز برای ارتباط دادن این دو اتفاق به یکدیگر زود باشد. در هفته‌های آتی، تصویری واضح‌تر از سیاست جدید IDEX برای فعالیت‌های معاملاتی این مسیر به دست خواهد آمد.

اول Shapeshift و حالا IDEX

IDEX در پایان پست وبلاگی طولانی خود در مورد «تمرکز زدایی عمل‌گرایانه» به Shapeshift اشاره کرد. Shapeshift یک سرویس شارژ ارز رمز بود که آن نیز تحت فشار قانون‌گذاران آمریکایی، مجبور به استفاده از KYC شد. در پایان این مقاله آمده است:

در ماه‌های آتی، IDEX فرآیندهای KYC را هم در مورد AML و هم تحریم‌ها برای تمامی کاربران اعمال می‌کند و همانند سایر صرافی‌ها، IDEX نیز ردیف‌هایی خواهد داشت که به میزان وجوهی که کاربران مجاز به جابجایی آن‌ هستند بستگی دارد. از کسانی که وجوه کمی را جابجا می‌کنند اطلاعات کمتری درخواست می‌شود، اما کسانی که مبالغ بالا معامله می‌کنند باید مراحل KYC بیشتری طی کنند.

تب و تاب نوظهوری در مورد صرافی‌های قابل دسترس از آمریکا وجود دارد تا از سر ترس یا تهدید به تعطیلی در مقابل فشارهای قانون‌گذاران زانو بزنند. در حال حاضر پلتفرم‌های غیر متمرکز دیگری وجود دارند که کاربران ارز رمز می‌توانند در آن‌ها معاملات خود را ترتیب دهند. اما سوال این است که چقدر طول می‌کشد.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.