صرافی تقریبا غیر متمرکز بیت کوین

در بین تمام پروژه‌‌های کریپتوکارنسی که خود را با عنوان صرافی‌‌های غیر متمرکز (DEX) توصیف می‌‌کنند، شاید Bisq بیشتر از باقی رقبای خود به این عبارت نزدیک شده باشد. Bisq DEX از زمان آغاز به کار در سال ۲۰۱۷ و با عنوان Bitsquare، به جای اجرا در یک سایت میزبان، مستقیما بر روی کامپیوتر کاربر اجرا می‌‌شوند. در حال حاضر این موضوع در بسیاری از DEX ها هم صورت می‌‌گیرد. در ادامه بیشتر با این پروژه آشنا می‌شوید.

0 101

در حالی که DEX ها مثل Airswap و Everbloom از سوی استارت آپ‌‌ها اداره می‌‌شوند، Bisq یک پروژه متن باز است که از سوی عموم مردم (grassroots collective) مدیریت می‌‌شود.

تیم پشتیبان Bisq می‌‌داند که برای موفقیت نیاز به حذف چند عامل دارد. همانطور که فلیکس مونرو یکی از شرکت‌‌کنندگان حاضر در Bisq که قبلا رئیس بخش مالی استارت آپ Xapo بوده به کوین‌‌دسک می‌‌گوید:

اگر موسسین Bisq بخواهند به طور کامل از روش ساتوشی استفاده کنند و از پروژه محو شوند، باید بتوانند بقای پروژه را تضمین کنند.

تیم Bisq در حال آغاز یک سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) هستند. ضمن این که باید نرم‌‌افزاری ایجاد کنند تا بتوانند خسارت مشارکت‌‌کنندگان در پروژه را بدون نیاز به نهادهای دیگر، مدیریت کنند. از تست نت (testnet) هم در نوامبر رونمایی می‌‌شود و مین نت (mainnet) کمی بعدتر در سال جاری آغاز به کار می‌‌کند.

خسارت مشارکت‌‌کنندگان در پروژه در قالب ارز رمزنگاری شده جدید با عنوان BSQ پرداخت خواهد شد. BSQ یک سکه رنگی همانند بیت کوین است که برای بیان بهای دیگر در لایه‌‌ای بالاتر از پروتکل اصلی، علامت‌‌گذاری می‌‌شود. Bisq DAO بیت کوینی است که در قالب علامت‌‌گذاری‌‌شده به پروژه اهدا شده است. در واقع این اهدا به شرکت‌‌کنندگانی صورت می‌‌گیرد که برای تایید در جامعه رای داده‌‌اند.

یکی از ‌‌بنیانگذاران Bisq، مانفرد کارر به کوین‌‌دسک می‌‌گوید:

هر ماه یک چرخه رای‌‌دهی و غرامت وجود دارد که در آن هر شرکت‌‌کننده یک درخواست خسارت برای میزان BSQ ثبت می‌‌کند. سپس سهامداران BSQ، در واقع هر کسی که BSQ دارد، می‌‌تواند این درخواست خسارت را رد یا تایید کند.

برای اطمینان از این موضوع، این برنامه دو مقوله رمزنگاری شده را با تاریخچه‌‌های نامناسب ترکیب می‌‌کند. پروژه‌‌های سکه‌‌های رنگی اجتماع بیت کوین به طور کلی استفاده کمتری به نسبت توکن‌‌های مبتنی بر اتریوم دست و پا کرده‌‌اند. این موضوع به مردم اجازه می‌‌دهد تا ارز رمزنگاری شده خودشان را بدون ساخت بلاک چین اختصاصی، توزیع کنند. معروف‌‌ترین مثال DAOها، که با عنوان ساده DAO شناخته می‌‌شد، بعد از یک نفوذ امنیتی شدید در سال ۲۰۱۶ به طور کلی فرو ریخت.

با این حال، امنیت مهمترین دلیلی است که Bisq اقدام به آغاز BSQ بر روی بیت کوین کرده و از اتریوم که DAO به هارد فورک منتهی می‌‌شود، بهره نبرده است. کارر گفته است سکه‌‌های اثبات کار که به استخراج‌‌کنندگان و محاسبات پیچیده آن‌‌ها برای به‌‌روزرسانی لجر بلاک چین وابسته هستند، تنها زمانی ایمن می‌‌شوند که استفاده گسترده‌‌ای همانند بیت کوین داشته باشند. به علاوه، اجتماع Bisq بر این باور نیست که توسعه‌‌دهندگان اتریوم در حال حاضر بتوانند توکن‌‌های بدون‌‌ایراد و ایمنی فراهم کنند. مورنو می‌‌گوید:

“BSQ بر روی بیت کوین فعالیت می‌‌کند که این موضوع به خاطر منعطف نبودن زبان برنامه‌‌نویسی آن، کمی سخت‌‌تر از موارد مشابه است. اما از طرف دیگر، ایمنی بیشتری در آن وجود دارد.”

تا به حال پروژه Bisq 2.5 بیت کوین از بخش موارد اهدایی دریافت کرده است. این بیت کوین‌‌ها را می‌‌توان با یک تقسیم، به ۲.۵ میلیون توکن BSQ تبدیل کرد. اما این توکن‌‌ها به صورت خود به خودی ساخته نمی‌‌شوند. آن‌‌ها فقط هنگامی ساخته می‌‌شوند که یک پیشنهاد خسارتی DAO تایید شود. سپس BSQ هم همانند توکن‌‌های مترو یا بلیط‌‌های سینما، هنگام استفاده از DEX مصرف خواهد شد.

به ویژه توکن‌‌هایی برای پرداخت کارمزدهای خرید و فروش به Bisq و سپرده‌‌های امنیتی از طریق قرارداد هوشمندانه چند امضایی DEX مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این موضوع باعث می‌‌شود تا بیت کوین به صورت حساب امانی تا هنگام تایید فروشنده مبنی بر دریافت پول از خریدار (به صورت خارج از پلتفرم، در قالب یک ارز دیگر) نگهداری شود.

با وجود این که BSQ یکبار مصرف است، این توکن‌‌ها همانند بیت کوین دارای ارزش و بها هستند و کارمزدها به صورت کلی برای پرداخت به استخراج‌‌کنندگان بیت کوین بابت پردازش تراکنش‌‌ها و در هنگام نیاز به داوران برای قضاوت درباره اختلافات، مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

لاک پشت و خرگوش

جاده پیش‌‌رو، شیب رو به پایینی دارد. نبود بازار یک مشکل بزرگ بر سر راه شبکه Bisq است.

بسیاری از توکن‌‌های مبتنی بر اتریوم که بر روی دیگر DEX ها رشد می‌‌کنند، به سختی از سوی دفتر سفارش Bisq ارائه می‌‌شوند. به عنوان مثال از ۲۳۶ نمونه سفارش Bisq برای بیت کوین، تنها ارز رمزنگاری شده ممکن برای پرداخت با بیش از ۱۰ سفارش، سکه خصوصی مونرو بود که عدد ۲۳ یورو را در قیاس با ۴۶ یوروی بیت کوین در بر داشت. همچنین، بلاک گزارش می‌‌دهد که حدود ۸۹ درصد خرید و فروش‌‌های Bisq در سه ماه گذشته، شامل مونرو بوده است.

این موضوع تا حدی تمرکز خصوصی اجتماع Bisq را بیان می‌‌کند. وقتی DEX در سپتامبر، بیش از ۲ میلیون دلار از ۹۷۹ خرید و فروش به دست آورد، مونرو به محبوب‌‌ترین ارز رمزنگاری شده در بین ارزهای رد و بدل شده تبدیل شد (Bisq با بی‌‌نام‌‌کردن مرورگر تور هم کار می‌‌کند). در ادامه، صرافی با میزان خرید و فروش ۳.۵ میلیون دلاری در ماه اکتبر به بالاترین رکورد خود رسید.

با وجود اینکه Bisq از آوریل ۲۰۱۸، به طور معمول بیش از ۹۰۰ تراکنش در ماه را پردازش کرده، در قیاس با اکوسیستم‌‌های DEX مثل 0x، تعداد تراکنش‌‌های بسیار پایینی داشته است. 0x با بیش از ۱۰۰ ارز رمزنگاری شده، هزاران تراکنش در هفته انجام می‌‌دهد. از نظر پیشنهادهای کلی، Everbloom اخیرا ۱۴۰ هزار پیشنهاد را یکباره جمع کرده. این صرافی، ۵ درصد قدرت خود را از هند و ۷ درصد آن را از ترکیه به دست آورده است.

مونرو به کوین‌‌دسک گفته که تیم می‌‌خواهد تنوع جهانی، مخصوصا در زمینه ارزهای فیات را افزایش دهد: ما می‌‌خواهیم بتوانیم مونرو را در هند و چین اجرا کنیم، حتی اگر در این کشورها ممنوعیت کامل ارزهای رمزنگاری شده وجود داشته باشد.

تا به حال تنها بازار در حال گسترش Bisq در برزیل، آن هم فقط ۷ هزار دلار تراکنش در ماه سپتامبر بوده است. با اینکه اغلب کاربران فعلی از فناوری قابل قبول در آمریکای شمالی و اروپا اظهار رضایت می‌‌کنند، داوطلبینی در حال کار بر روی واسطه فارسی زبان هستند.

یاشار راشدی، یک توسعه دهنده نرم افزار که در صنعت بلاک چین نوظهور ایران فعالیت می‌‌کند به کوین‌‌دسک گفته که از پتانسیل Bisq شگفت‌‌زده شده است. اما راشدی ادامه داده که Bisq هنوز از نظر فنی و از نظر تعداد کاربران به اندازه کافی به بلوغ نرسیده است. بنابراین نمی‌‌تواند از کاربرانی که قصد دور زدن سانسور اینترنتی را دارند حمایت کند. او با صحبت درباره DEX ها اضافه می‌‌کند:

در حال حاضر، درصد کمی از افراد از DEXها استفاده می‌‌کنند. آن‌‌ها پیچیده و کند هستند، اکثرشان موتور تطبیقی ندارند، کاملا غیر متمرکز و خصوصی نیستند.

به همین خاطر است که حامی بیت کوین، اودی وارتهایمر به Bisq عنوان DEX نسبت نمی‌‌دهد. او به کوین‌‌دسک گفته که Bisq را بیشتر یک میز خرید و فروش همتا به همتا و قابل خرید از دلال می‌‌بیند. وارتهایمر می‌‌گوید:

صرافی‌‌هایی که دفتر سفارش ندارند، نمی‌‌توانند قیمت‌‌ها را به خوبی مشخص کنند و نسبت به هر گونه دستکاری آسیب‌‌پذیر هستند. بنابراین نمی‌‌توان به آن‌‌ها همانند صرافی‌‌های متصدی نگاه کرد.

تا به حال بیش از ۱۴۴ نفر در پروژه Bisq مشارکت داشته‌‌اند و ۱۰ توسعه‌‌دهنده اغلب کارهای دشوار را انجام می‌‌دهند. در حال حاضر ۲۰۰ نفر میزان بسیار کمی BSQ در اختیار دارند.

افراد دیگر هم باید وارد ماجرا شوند تا بتوانند اکوسیستم کاملا غیر متمرکز BSQ را ایجاد کنند. کارر اینگونه نتیجه می‌‌گیرد:

هدف اصلی، تبدیل شدن به سیستم غیر متمرکز و ضد سانسوری همانند بیت کوین است. این یک هدف بلندپروازانه است و برای بیت کوین هم به زمان بسیار زیادی برای رسیدن به آن نیاز بود

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.