صرافی بیت‌مکس از یک تراکنش دابل اسپند بیت کوین خبر می‌دهد

واحد تحقیقات صرافی بیت‌مکس یک تراکنش دابل اسپند (double spend) یا خرج مجدد بیت کوین را شناسایی کرده است. ارزش این تراکنش توسط بیت‌مکس ۲۱ دلار اعلام شده است.

0 182

واحد تحقیقات صرافی بیت‌مکس از شناسایی تراکنشی با ارزش ۰.۰۰۰۶۲ بیت کوین یا بعبارتی ۲۱ دلار خبر داده که به نظر می‌رسد یک تراکنش دابل اسپند باشد. لازم به ذکر است که این دابل اسپند از نوع RBF (جایگزینی تراکنش پیشین با تراکنشی با کارمزد بالاتر) نیست.

در تاریخ ۲۰ ژانویه، واحد تحقیقات صرافی بیت‌مکس اعلام کرد که جایگاه بلاک شماره ۶۶۶۸۳۳ بیت کوین توسط چندین بلاک مختلف تسخیر شده است. این صرافی در حساب توییتر خود اعلام کرد:

مشکلاتی در بلاک شماره ۶۶۶۸۳۳ بیت کوین وجود داشت. در نهایت استخر اسلاش‌پول موفق شد استخر F2Pool را شکست دهد. اما در این میان، یک دابل اسپند به ارزش ۰.۰۰۰۶ بیت کوین (۲۱ دلار) صورت گرفت

یکی از کاربران  ارزهای دیجیتال فعال در توییتر به نام Eli Afram در خصوص این اتفاق اظهار نگرانی کرده است. وی در حساب توییتر خود اینگونه نوشته است:

به نظر می‌رسد یک دابل اسپند واقعی صورت گرفته است. نه یک RBF، بلکه یک دابل اسپند واقعی... ارزش این دابل اسپند تنها ۲۲ دلار بوده است. اما می‌توانست ۲۲ میلیون دلار باشد.

در وایت‌پیپر بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو منتشر شد، ادعا شده که بیت کوین قادر است مشکل خرج مجدد دارایی‌ها را حل کند. یکی از کلیدهای موفقیت بیت کوین همین توانایی جلوگیری از خرج مجدد دارایی‌هاست. ارزهای دیجیتالی که قبل از بیت کوین متولد شدند، همگی با مشکل دابل اسپند روبه‌رو بودند. چرا که ماهیت دارایی‌های دیجیتال به گونه‌ایست که هر کسی می‌تواند با یک کپی و پیست ساده، آن‌ها را دوباره و چندباره خرج کند. بیت کوین اما توانسته بود با بهره‌گیری از اجماع و گواه اثبات کار این مشکل را به‌کلی مرتفع کند. وقوع دابل اسپند در شبکه‌ای مانند بیت کوین به‌طور حتم صدمات زیادی را به آن وارد خواهد کرد.

لازم به ذکر است که با همه این اوصاف، باید منتظر اخبار بیشتر و موثق‌تری در این رابطه بود. انتشار چنین خبری می‌تواند زوایای آشکار و پنهان زیادی داشته باشد. از همین رو، هنوز زمان مناسبی برای نتیجه‌گیری در این باره نیست. بهتر است منتظر بررسی جوانب مختلف این اتفاق توسط متخصصین این حوزه باشیم. به محض کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این موضوع، اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام خواهد شد و اخبار جدید را در اختیار کاربران قرار خواهیم داد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.