صرافی‌ رمز ارز چیست؟

صرافی های رمز ارز یکی از مهم‌ترین ارکان بازار ارزهای رمزنگاری شده هستند. این صرافی‌ها قیمت کوین ها و توکن ها را تعیین می‌کنند و به شما اجازه‌ی تعامل با ارزهای مجازی را می‌دهند. ساده‌ترین راه برای وارد شدن به دنیای رمز ارزها از طریق همین صرافی‌هاست. پس می‌خواهیم با آن‌ها آشنا شویم.

0 5,948

صرافی‌ های رمز ارز یکی از مهم‌ترین ارکان بازار ارزهای رمزنگاری شده هستند. این صرافی‌ها قیمت کوین ها و توکن ها را تعیین می‌کنند و به شما اجازه‌ی تعامل با ارزهای مجازی را می‌دهند. ساده‌ترین راه برای وارد شدن به دنیای رمز ارزها از طریق همین صرافی‌هاست.

۱. صرافی‌های بلاک چینی چگونه کار می‌کنند؟

این مراکز امکان مبادله‌ی رمز ارزها، خرید و فروش کوین و تبدیل پول فیات به رمز ارز را فراهم می‌کنند.

صرافی‌ های رمز ارزی نرخ کوین و توکن ارزها را مشخص می‌سازند. نرخ رمز ارزها معمولا به اعمال خریداران و فروشندگان بستگی دارد، ولی عواملی دیگری هم هستند که بر روی قیمت اثر می‌گذارند.

صرافی‌ رمز ارز های مختلف امکانات و کارکردهای متفاوتی دارد. برخی از آن‌ها برای معامله‌گران ساخته شده‌اند، در حالی که بعضی‌ها صرفا برای تبدیل رمز ارزها به پول فیات به وجود آمده‌اند. صرافی‌هایی که برای معامله‌گران عادی هستند به شما اجازه می‌دهند با هزینه‌ای کمتر از صرافی‌های رمز ارز-به-فیات کوین خرید و فروش کنید. علاوه بر این، پلتفرم‌های معاملاتی بابت برداشت پول از حساب هم از کاربران هزینه می‌گیرند.

صرافی‌ رمز ارز اساسا مشابه بازارهای بورس است. تنها تفاوت آن‌ها این است که معامله‌گران در بازار بورس دارایی – سهم یا مشتقه – خرید و فروش می‌کنند تا از تغییر قیمت‌ها به سود برسند، در حالی که در صرافی‌های رمز ارزی، معامله‌گران از جفت‌های رمز ارزی استفاده می‌کنند تا از نرخ‌های شدیداً متغیر ارز سود به دست آورند.

۲. جفت معاملاتی چیست؟

جفت معاملاتی رمز ارزها به شما اجازه می‌دهد تا از نرخ در حال تغییر ارزها سود کنید. این روش اصلی‌ترین روش کاری معامله‌گران رمز ارزهاست.

به یاد داشته باشید که در این روش ترتیب جفت ارزها بسیار مهم است. برای مثال، اگر پیش‌بینی می‌کنید که قیمت بیت‌ کوین (BTC) نسبت به دلار آمریکا (USD) بالا خواهد رفت، باید جفت BTC/USD را بخرید. ولی اگر فکر می‌کنید که قیمت بیت کوین نسبت به دلار آمریکا ریزش خواهد داشت، باید جفت USD/BTC را بخرید.

برخی از صرافی‌ها پول‌های فیات را نادیده می‌گیرند و فقط جفت‌های رمز ارز دارند. محبوب‌ترین جفت‌های رمز ارز BTC/LTC یا LTC/BTC و ETH/BTC یا BTC/ETH هستند.

۳. چرا قیمت صرافی‌ها با هم متفاوت است؟

چون صرافی‌ها به یکدیگر وصل نیستند. به همین خاطر قیمت‌ها بسته به خرید و فروشی که در همان صرافی انجام می‌شود، تغییر می‌کند.

هر صرافی‌ رمز ارز قیمت بیت کوین را بر اساس حجم معاملات، و همچنین عرضه و تقاضای کاربرانش تعیین می‌کند. یعنی هرچه صرافی بزرگ‌تر باشد، قیمت آن تناسب بیشتری با بازار خواهد داشت.

چیزی تحت عنوان قیمت «ثابت» یا «منصفانه» برای بیت کوین یا سایر رمز ارزها نداریم. قیمت همیشه و در هر لحظه بر اساس شرایط بازار تعیین می‌شود.

خیلی از سرویس‌های خبری – مثل سرویس خبری گوگل – از برآیند قیمت بیت کوین و سایر کوین‌ها استفاده می‌کنند. کوین‌تلگراف شاخص مخصوصی برای قیمت بیت کوین، اتریوم و سایر ارزها دارد که از محاسبه‌ میانگین قیمت در ۲۷ صرافی‌ رمز ارز پرطرفدار به دست می‌آید.

۴. آیا می‌توانم از تفاوت قیمت در صرافی‌های مختلف سود کنم؟

اگر تفاوت قیمت بتواند هزینه‌ی صرافی‌ رمز ارز را پوشش دهد، می‌توانید سود کمی به دست آورید.

اگر قیمت بیت کوین را در طول یک روز از صرافی‌های پرطرفدار مقایسه کنید، می‌بینید که تفاوت قیمت عمدتاً حدود یک یا دو درصد است. این تفاوت در روزهایی که حجم معاملات بالاست تا پنج درصد هم می‌رسد. حجم معاملات معمولاً زمانی بالا می‌رود که قیمت رشد یا افت شدیدی داشته باشد.

اگر می‌خواهید بیت کوین‌های خود را در یک صرافی‌ رمز ارز به قیمت بالایی بفروشید و بعد از یک صرافی‌ رمز ارز دیگر با قیمتی کمتر مجدداً خرید کنید، مطمئن شوید که هزینه‌ی تراکنش از این تفاوت قیمت بیشتر نباشد. گاهی اوقات این کار واقعا به‌صرفه نیست.

ولی نرم‌افزارهای زیادی موسوم به آربیتراژ معاملاتی در اینترنت وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد از تفاوت قیمت بیت کوین سود کنید.

۵. می‌خواهم معامله کنم، از کجا شروع کنم؟

ابتدا باید مقداری رمز ارز بخرید.

برای شروع کار در صرافی‌های رمز ارز، ابتدا باید کمی پول به اکانت‌تان منتقل کنید. البته صرافی‌ رمز ارز شما ممکن است برای سپرده‌ی ورودی پذیرش پول فیات، مثلاً دلار آمریکا، نداشته باشد. در این صورت باید از طریق سایر صرافی‌ها ارز رمزنگاری شده بخرید و بعد آن را به صرافی اصلی خودتان منتقل کنید.

اگر پول کافی برای معامله کردن ندارید، می‌توانید از خود صرافی‌ رمز ارز کمی پول قرض کنید. به این روش معامله‌ی مارجین (Margin) می‌گویند. در این معامله باید حواستان باشد که با توجه به احتمال وجود اهرم، سود یا زیان حساب شما می‌تواند چند برابر شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.