صرافی‌‌‌‌‌‌ ارز رمزنگاری شده (Crypto Exchange) چیست؟

در دهه اخیر، مفهوم کریپتوکارنسی تکامل یافته و دگرگون شده و در پاسخ به این پیشرفت، بازار شاهد ظهور صرافی‌‌‌‌‌‌های رمز ارز در سرتاسر جهان بوده است. با بیش از ۵٠٠ صرافی و تعداد بیشتر برای انجام معاملات، دانستن اخبار و اطلاعات کلیدی برای تشخیص شیادان، با ارزش‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌شود. این مقاله به بررسی مزایا و معایب صرافی‌‌‌‌‌‌های کریپتوکارنسی در سال‌‌‌‌‌‌های اخیر می‌پردازد.

0 84

مروری بر صرافی

صرافی پلتفرمی است که در آن نوعی ارز با نوع دیگر (بخاطر نداشتن اصطلاح بهتر) مبادله می‌‌‌‌‌‌شود. در این مکان افراد می‌‌‌‌‌‌توانند ارز فیات را با سکه‌‌‌‌‌‌های کریپتو (Crypto Coin) یا توکن یا بالعکس، معامله کنند. البته، اکثر صرافی‌‌‌‌‌‌های آنلاین بر هر تراکنش کارمزدی وضع می‌‌‌‌‌‌کنند، بنابراین به این پرداخت‌‌‌‌‌‌های کم ولی آزاردهنده که ممکن است بر اهداف شما تأثیر بگذارند، آگاه باشید.

زمانی که در صرافی هستید متوجه “جفت‌‌‌‌‌‌ها” یا Pairs می‌‌‌‌‌‌شوید که با خلاصه حروف یک ارز کنار ارز دیگر مشخص می‌‌‌‌‌‌شوند؛ به این شکل (ABC/XYZ). این به مردم نشان می‌‌‌‌‌‌دهد که آن‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌توانند یک ارز (ABC) را با ارز دیگر (XYZ) خرید و فروش کنند. برای انجام کامل یک معامله، لازم است پیشنهادی بدهید که اساسا همان دستورالعمل شما برای تراکنش معامله است. روشی که افراد خبره برای حرکت بازار در صرافی‌‌‌‌‌‌ها استفاده می‌‌‌‌‌‌کنند، ساختن دیوار خرید و فروش است. اصطلاح “دیوار” به معنی قیمت بسیار بالا برای خرید یا فروش است، که معمولا برای خرید سکه به قیمت ارزان‌‌‌‌‌‌تر یا قیمت دلخواه شخص،انجام می‌‌‌‌‌‌شود.

انواع مختلفی از صرافی‌‌‌‌‌‌ وجود دارند. رایج‌‌‌‌‌‌ترین آن سرویس‌‌‌‌‌‌های آنلاین واسطه‌‌‌‌‌‌گری معمول هستند. افراد می‌توانند با توجه به صرافی، فیات و آلتکوین (altcoin) را با دارایی‌‌‌‌‌‌های لیست شده مبادله کنند. اگرچه این امکان وجود دارد که کریپتوکارنسی‌‌‌‌‌‌ها را مستقیما با افراد دیگر از طریق صرافی‌‌‌‌‌‌های همتا به همتا مبادله کرد، بیشتر افراد از صرافی‌‌‌‌‌‌های آنلاینی که خرید و فروش را با قیمت‌‌‌‌‌‌های لحظه‌‌‌‌‌‌ای بازار انجام می‌‌‌‌‌‌دهند، استفاده می‌کنند. در حال حاضر Coinbase یکی از مشهورترین صرافی‌‌‌‌‌‌های آنلاین با بیش از ١٣ میلیون کاربر در جهان است. با افزایش شمار صرافی‌‌‌‌‌‌ها در سال گذشته، هر روز تعداد بی‌‌‌‌‌‌سابقه‌‌‌‌‌‌ای از کاربران وارد دنیای کریپتو می‌‌‌‌‌‌شوند. این نتیجه افزایش شهرت و علاوه بر آن تاکیدی بر اهمیت دنبال کردن اخبار صرافی‌‌‌‌‌‌ها است.

خب، دقیقا چه خبر است؟

بدبختانه، اکثر اخبار مربوط به صرافی‌‌‌‌‌‌های رمز ارز در صفحات خبری، جنبه‌‌‌‌‌‌های منفی پلتفرم‌‌‌‌‌‌های صرافی‌‌‌‌‌‌ آنلاین را پررنگ می‌‌‌‌‌‌کنند؛ از جمله هک کردن و ضعف‌‌‌‌‌‌های امنیتی. به نظر می‌‌‌‌‌‌آید که یک ماه هم بدون خواندن درباره هکر یا هکرهایی که میلیون‌‌‌‌‌‌ها دلار کریپتوکارنسی از صرافی دزدیده‌‌‌‌‌‌اند نمی‌‌‌‌‌‌گذرد، مگراینکه بازار در حال انفجار باشد. هفته پیش هکرها ٢٣.۵ میلیون دلار از Bancor، یک شرکت کریپتو که خدمات صرافی غیرمتمرکز ارائه می‌‌‌‌‌‌دهد، دزدیده‌‌‌‌‌‌اند. از سال ٢٠١۴ به دنبال بزرگ‌‌‌‌‌‌ترین هک کریپتوکارنسی از Mt.Gox که بیش از ۴۶٠ میلیون دلار از دست داد، امنیت شبکه بسیار تقویت شده است.از آن موقع، ما شاهد معاملات صرافی بزرگی با شکاف‌‌‌‌‌‌های امنیتی و دزدی‌‌‌‌‌‌های داخلی بوده‌‌‌‌‌‌ایم.در واقع، این شکاف‌‌‌‌‌‌ها اخیرا جمع شده و مبلغ از دست رفته بیش از ٢.٣ میلیارد دلار است.

تحلیلی عمیق بر این شکاف‌‌‌‌‌‌های امنیتی مشخص کرد که هک شدن در دنیای کریپتوکارنسی، که طی سال گذشته حداقل در ماه یک هک اتفاق افتاده است، غیرمعمول نیست. با وجود این هک‌‌‌‌‌‌ها نگرانی عمده درباره صرافی‌‌‌‌‌‌ها، میزان آسیب‌‌‌‌‌‌پذیری آن‌‌‌‌‌‌ها در برابر شکاف‌‌‌‌‌‌های امنیتی شبکه است. زمانی که برای استفاده از یک صرافی یا صرافی‌‌‌‌‌‌ها تصمیم می‌‌‌‌‌‌گیرید، بسیار مهم است که بدانید چه کسی پشت پروژه قرار دارد و کلیاتی از گذشته‌‌‌‌‌‌اش را بدانید. دقیقا مثل تصمیم‌‌‌‌‌‌گیری برای هر سرمایه‌‌‌‌‌‌گذاری دیگری، باید خودتان درباره پلتفرم تحقیق کنید و احتمالات از دست دادن سرمایه‌‌‌‌‌‌تان را به حداقل برسانید.

چرا باید به هک شدن‌‌‌‌‌‌ها حتی وقتی سکه‌‌‌‌‌‌ای در صرافی ندارید، اهمیت بدهید؟ خب، چون از طریق کاهش غیرمستقیم قیمت‌‌‌‌‌‌ها در بازار کریپتوکارنسی می‌‌‌‌‌‌توانید تأثیر شکاف‌‌‌‌‌‌های بزرگ را احساس کنید. کاهش قیمت سکه بلافاصله بعد از حادثه هک شدن اتفاقی نیست. معمولا این پدیده را با رابطه علت و معلولی بررسی می‌‌‌‌‌‌کنند. ما قبلا هم شاهد کاهش قیمت BTC در پاسخ به شکاف شبکه‌‌‌‌‌‌ای که منجر به از دست رفتن میلیون‌‌‌‌‌‌ها دلار برای یک صرافی شد، بوده‌‌‌‌‌‌ایم. درنظر بگیرید که هک شدن می‌‌‌‌‌‌تواند هر زمانی اتفاق بیافتد و هنگام استفاده از یک صرافی، شما از خطرات مرتبط با آن آگاه هستید و آن را می‌‌‌‌‌‌پذیرید.

صبر کنید، همه‌‌‌‌‌‌چیز هم سیاه نیست!

با وجود موج بی‌‌‌‌‌‌انتهای اخبار منفی که ادعای افشای آسیب‌‌‌‌‌‌پذیری ابدی صرافی‌‌‌‌‌‌های رمز ارز را دارند، بخاطر مؤثر بودن چند صرافی، میزان قابل‌‌‌‌‌‌توجهی اخبار خوب هم وجود دارد. بعد از هک شدن Mt.Gox، پلتفرم‌های صرافی بسیار زیادی با هدف متنوع کردن بازار معاملات پدیدار شدند. بازار میان چند پلتفرم بزرگ و تعدادی پلتفرم کوچک که مبادله را برای تقریبا هرکسی در جهان امکان‌‌‌‌‌‌پذیر ساخته‌‌‌‌‌‌اند، تقسیم شده است.

هنگام چک کردن صرافی‌‌‌‌‌‌های قابل دسترس در وبسایت‌‌‌‌‌‌هایی مثل Coinmarketcap.com، متوجه خواهید شد که بعضی صرافی‌‌‌‌‌‌ها انواع مختلف سکه و بعضی دیگر تعداد معدودی برای عرضه دارند. به همین خاطر، بیشتر افرادی که کار با ارزهای رمزنگاری شده را آغاز می‌‌‌‌‌‌کنند با یک پلتفرم کار می‌‌‌‌‌‌کنند. پس از کسب تجربه بیشتر، افراد تمایل بیشتری به باز کردن کیف پول‌‌‌‌‌‌ها (Wallet) و استفاده از صرافی‌‌‌‌‌‌های مختلف برای تبادل مجموعه‌‌‌‌‌‌ای از آلتکوین‌‌‌‌‌‌ها خواهند داشت. صرافی‌‌‌‌‌‌هایی مثل Binance و Bitfinex در چه دسته‌‌‌‌‌‌ای قرار می‌‌‌‌‌‌گیرند؟ هردو تعداد بیشتری آلتکوین برای مبادله فراهم می‌‌‌‌‌‌کنند تا صرافی رقیب‌‌‌‌‌‌شان را تشویق به ارائه بالاترین کیفیت خدمات جهت متمایز کردن شبکه‌‌‌‌‌‌شان بکنند.

صرافی‌‌‌‌‌‌ها همچنین با شکل‌‌‌‌‌‌گیری و استفاده از تکنولوژی جدید و آپدیت‌‌‌‌‌‌های نرم افزاری، تراکنش‌‌‌‌‌‌ها را ارزان‌‌‌‌‌‌تر و سریع‌‌‌‌‌‌تر کرده‌اند. یکی از این نرم‌‌‌‌‌‌افزارها به نام SegWit توسط بهترین صرافی‌‌‌‌‌‌ها مثل Coinbase و Bitfinex به کار گرفته‌‌‌‌‌‌ شده‌‌‌‌‌‌اند. مدیر عامل Ethereum ،بنجامین رابرتز (Benjamin Roberts) گفت که نسخه به‌‌‌‌‌‌روزشده نرم‌‌‌‌‌‌افزار برای استفاده طولانی مدت از بیت کوین و تبادلات کریپتو مناسب است. این نرم افزار برای حل اندازه‌‌‌‌‌‌گیری BTC ولی نه بقیه کریپتوکارنسی‌‌‌‌‌‌ها استفاده می‌‌‌‌‌‌شود. با ورود صرافی‌‌‌‌‌‌ها بیشتر به این حوزه، فشار بر غول‌‌‌‌‌‌های این عرصه جهت حفظ کارایی‌‌‌‌‌‌شان بیشتر می‌‌‌‌‌‌شود.

یکی از این صرافی‌‌‌‌‌‌ها که امکان معامله به صورت متفاوت را فراهم کرده Kraken است.این صرافی امکان معامله قرضی (Leveraged Trading) را فراهم می‌‌‌‌‌‌کند، که اساسا به شما اجازه می‌‌‌‌‌‌دهد با پولی بیشتر از سپرده‌‌‌‌‌‌تان معامله کنید. همین توضیح آژیر خطر را برای معامله‌‌‌‌‌‌گرانی که می‌دانند معامله با پول قرضی چقدر خطرناک است به صدا در می آورد. شما می‌‌‌‌‌‌توانید سریع پول دربیاورید ولی سریع‌‌‌‌‌‌تر از دست بدهید و نهایتا کل مبلغ را به پلتفرم مقروض شوید. با این وجود، این سرویس معامله‌‌‌‌‌‌گران زیادی را به خود جلب کرده و تماما رشد کرده است. شاید این سرویس برای شما مناسب باشد، ولی قطعا برای همه نخواهد بود.

امکان معامله قرضی در سال‌‌‌‌‌‌های اخیر بخاطر ظهور صرافی‌‌‌‌‌‌های آنلاین زیادی به وقوع پیوسته است. با استفاده از معامله قرضی، کاربران می توانند سرمایه خود را با ارزهایی با قیمت بالاتر برای بازده سریع‌‌‌‌‌‌تر جابجا کنند.

پلتفرم‌‌‌‌‌‌های صرافی کریپتوکارنسی زمانی که هک نشوند یا بخاطر شکاف‌‌‌‌‌‌های امنیتی میلیون‌‌‌‌‌‌ها دلار از دست ندهند، به طور چشمگیری تأثیرگذار هستند. آن‌‌‌‌‌‌ها یکدیگر را به پیشرفت جدیدترین تکنولوژی‌‌‌‌‌‌ها و تولید چندتا از قدرتمندترین نرم‌‌‌‌‌‌افزارهایی که دیده‌‌‌‌‌‌اید، سوق می‌‌‌‌‌‌دهند. برای معامله‌‌‌‌‌‌گران، صرافی‌‌‌‌‌‌ها نقشی اساسی در پیشنهاد و درآمد از معاملات ایفا می‌‌‌‌‌‌کنند. با پیش رفتن در این مسیر، به اخبار صرافی‌‌‌‌‌‌ها توجه کنید چون مشخص نیست چطور بر کار شما اثر بگذارند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.