صرافی‌‌‌های متمرکز هنوز هم نبض بازار رمز ارزها را در اختیار دارند

سال 2018 شاهد تلاش‌‌‌های بسیار زیادی برای بهبود وضعیت صرافی‌‌‌های رمز ارز‌‌‌ غیرمتمرکز بود، اما چنین به نظر می‌‌‌رسد که این تلاش‌‌‌ها به هیچ عنوان کافی نبوده‌‌‌اند. بر اساس داده‌‌‌های TokenInsight، صرافی‌‌‌های غیرمتمرکز تنها نزدیک به 20 درصد از اکوسیستم بازار کریپتو را در اختیار دارند. همچنین به نظر می‌‌‌رسد که بازار خرسی تاثیر بسیار بیشتری بر صرافی‌‌‌های غیرمتمرکز دارد.

0 76

علی‌‌‌رغم اینکه در سال 2018 تلاش‌‌‌های قابل‌‌‌ تحسینی برای ایجاد صرافی‌‌‌های رمز ارز‌‌‌ غیرمتمرکز صورت گرفت، اما باز هم بیشتر حجم معاملات در اختیار صرافی‌‌‌های متمرکز است. این یافته‌‌‌ها در گزارش سالیانه صرافی‌‌‌های رمز ارز‌‌‌ از طرف سازمان تحقیقاتی بلاکچین TokenInsight گزارش و در روز 21 ژانویه با Cointelegraph به اشتراک گذاشته شدند.

گزارش TokenInsight، که داده‌‌‌های مربوط به 400 صرافی رمز ارز‌‌‌ را بررسی کرده است، این نکته نشان می‌‌‌دهد که صرافی‌‌‌های غیرمتمرکز تنها 19 درصد از اکوسیستم صرافی جهانی را در اختیار دارند. علاوه بر این، حجم معاملات این صرافی‌‌‌ها تنها معادل 1 درصد از حجم معاملات انجام‌‌‌گرفته در صرافی‌‌‌های متمرکز هستند.

Global crypto exchange ecosystem analysis from TokenInsight

تحلیل TokenInsight از اکوسیستم صرافی‌‌‌های رمز ارز‌‌‌ در جهان

این آمار پایین در حالی به دست می‌‌‌آید که بر اساس تحلیل TokenInsight، فعالیت صرافی‌‌‌های غیرمتمرکز در سال 2018 افزایش بسیار خوبی داشته است. بر اساس گزارش مذکور، این رشد به دلیل توسعه‌‌‌های صورت‌‌‌گرفته در پروتکل‌‌‌ها و زیرساخت‌‌‌های معاملاتی غیرمتمرکز و همچنین رشد بسیار عالی در بازار داد و ستد اپلیکیشن‌‌‌های غیرمتمرکز (DApps) بوده‌‌‌ است.

این گزارش خاطرنشان می‌‌‌کند که اگرچه پلتفرم‌‌‌های متمرکز “به دلیل مشکلات مربوط به قوانین معاملاتی مبهم، سرمایه‌‌‌های نامشخص و مسائل امنیتی به چالش کشیده شده‌‌‌اند”، صرافی‌‌‌های غیرمتمرکز می‌‌‌توانند “معاملات و نقدینگی را از طریق قراردادهای هوشمند ممکن سازند” و کنترل سرمایه کاربران کاملا در اختیار خودشان می‌‌‌باشد.

در نتیجه هک شدن چندین صرافی متمزکز بسیار بزرگ در سال گذشته، گزارش مذکور به این نتیجه می‌‌‌رسد که صنعت رمز ارز‌‌‌ نیز اکنون درک بهتری از مزایای مدل صرافی‌‌‌های غیرمتمرکز دارد.

اگرچه آمارها مشخصا استفاده کمی را نشان می‌‌‌دهند، اما تحلیل TokenInsight از 53 صرافی غیرمتمرکز – که بیشتر آنها بر پایه اتریوم (ETH) و ایاس (EOS) می‌‌‌باشند – رشد قابل توجهی را در حجم تراکنش‌‌‌های سه‌‌‌ماهه اول سال 2018 پیدا کرد. در طول این دوره سه‌‌‌ماهه، حجم معاملات نسب به سه‌‌‌ماهه چهارم 2017 نزدیک به 195 درصد رشد داشتند. بر اساس این گزارش، بیشترین حجم معاملات روزانه توسط یکی از این صرافی‌‌‌های غیرمتمرکز از مرز 400 میلیون دلار گذشته است.

با این حال، بعد از سه‌‌‌ماهه سوم 2018 حجم معاملات صرافی‌‌‌های غیرمتمرکز به شدت کاهش پیدا کرد – TokenInsight آن را در نتیجه بازار خرسی می‌‌‌داند. اگرچه این روند در تمامی اکوسیستم جریان داشت، اما بر اساس گزارش “صرافی‌‌‌های غیرمتمرکز تاحدودی بیش از همتایان متمرکز خود تحت تاثیر بازار خرسی قرار گرفتند”.

همانطور که قبلا گزارش شد، علی‌‌‌رغم بازار خرسی شدید، سال 2018 از لحاظ حجم کلی معاملات رکوردشکنی کرده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.