صرافی‌‌های غیر متمرکز و کاربرد توکن‌‌هایشان در دنیای واقعی

در حال حاضر، بیش از 99% از حجم تراکنش‌‌های رمز ارز در صرافی‌‌های متمرکز صورت می‌‌گیرد ولی این انحصار به تدریج از بین خواهد رفت. در ادامه به بررسی چند پلتفرم غیر متمرکز و ویژگی‌های مهم آنها برای غلبه بر این انحصار می‌پردازیم.

0 94

صرافی‌‌های غیر متمرکز و کاربرد توکن‌‌هایشان در دنیای واقعی

صرافی‌‌های غیر متمرکز و کاربرد توکن‌‌هایشان در دنیای واقعی

با تشکر از Altcoin.ir برای ساخت این اینفوگرافیک زیبا!

انقلاب بلاک چین‌‌ بر پایه‌‌های غیر متمرکزسازی بنا شده است و ما هنوز خود را در یک وضعیت بغرنج می‌‌بینیم که تحت کنترل نهاد‌‌های مرکزی است.

صرافی‌‌های متمرکز در راس هرم قرار دارند. دلیل این امر این است که آن‌‌ها مثل نگهبانان عمل می‌‌کنند، یک راه حل ساده برای معامله‌‌ی فیات با کریپتو (یا بالعکس) پیشنهاد می‌‌دهند. تجربه‌‌ی کاربری آن‌‌ها بسیار چشم‌‌نواز است؛ به راحتی می‌‌توان معامله کرد (pick up the basics) و توصیه‌‌های فراوانی برای تاجران فصلی نیز وجود دارد؛ مثل فراخوان‌‌های مارجین (margin calls) و توقف زیان (stop losses). نقدینگی در کل چیز خوبی است و معامله یک بازه‌‌ عظیم از کوین‌‌ها را امکان‌‌پذیر می‌‌کند.

در این صورت، صرافی‌‌های غیر متمرکز چه مزایایی دارند؟

مهم‌‌ترین مزایای آن‌‌ها عبارت اند از:

  • هیچ نقطه‌‌ ضعفی وجود ندارد: داده‌‌ها و سرمایه‌‌ها در دست خود کاربران می‌‌مانند و امن هستند.
  • هیچ نقطه‌‌ی کنترل مرکزی‌‌ وجود ندارد: قانون و فرایند KYC/AML آن‌‌ها را کنترل نمی‌‌کند.

DEXها (صرافی‌‌های غیر متمرکز) نسبتا ساده اجرا می‌‌شوند و زمینه‌‌ای برای راه‌‌اندازی پروژه‌‌های جدید ایجاد می‌‌کنند (اینجا یک لیست جامع از این پروژه‌‌ها وجود دارد: https://github.com/distribuyed/index). حتی صرافی‌‌های موجود مثل بایننس و بیت فاینکس از این ایده استقبال می‌‌کنند و می‌‌خواهند یک نسخه‌‌ی غیر متمرکز از پلتفرم‌‌هایشان بسازند.

یکی دیگر از ویژگی‌‌های DEXها که می‌‌خواهم با جزئیات توضیح دهم، این است که آن‌‌ها معمولا تحت پشتیبانی یک توکن قرار دارند.

این توکن‌‌ها به دارندگانشان تخفیف و حقوق واقعی می‌‌دهند ولی وقتی در سرعت رشد یک پروژه دقت کنید، اهمیت آن‌‌ها آشکار می‌‌شود.

بیایید به چند DEX مختلف که توکن‌‌هایشان رایج است، نگاهی بیندازیم.

0x: یک پروتکل باز و بدون اجاره (non-rent) که معامله‌‌ی دارایی‌‌های مبتنی بر اتریوم را بدون نیاز به اعتماد، امکان‌‌پذیر می‌‌کند. توسعه‌‌دهندگان می‌‌توانند از 0x به عنوان پلتفرمی برای ساخت اپلیکیشن‌‌های صرافی، استفاده کنند.

Bancor: یک شبکه‌‌ی نقدینگی غیر متمرکز که به شما امکان نگه‌‌داری توکن‌‌های اتریوم و تبدیل بدون واسطه‌‌ی آن به هر توکن دیگر در شبکه را می‌‌دهد. این کارها با کمک یک کیف پول ساده‌‌ وب انجام می‌‌شود و قیمت آن به صورت اتوماتیک محاسبه می‌‌شود.

Kyber Network: این شبکه APIهای پرداخت غنی و یک کیف پول قراردادی جدید برای دریافت همه نوع توکن، تولید می‌‌کند. با استفاده از تجارت مشتق، کاربران دیگر خطر نوسان قیمت در دنیای رمز ارزها را تجربه نمی‌‌کنند.

Loopring: یک پروتکل و یک سیستم اجرای اتومات غیر متمرکز که در مبادلات کریپتو-توکن به کار می‌‌رود، کاربران را از خطرات واسطه‌ها رها می‌‌کند و قیمت معامله را کاهش می‌‌دهد.

Ariswap: یک صرافی غیر متمرکز توکن که بر پایه‌‌ی پروتکل Swap ایجاد شده و یک راهکار تجاری غیر متمرکز بر مبنای طراحی همتا-به-همتا معرفی می‌‌کند.

Blockport: یک صرافی هیبرید-غیر متمرکز با تمرکز قوی بر کاربرپسند بودن، ویژگی‌‌های مبادله اجتماعی و ساخت یک انجمن اشتراک گذاری اطلاعات (knowledge sharing community).

همه اول درمورد قیمت فکر می‌کنند، بنابراین ابتدا به سراغ ارزش بازار می‌‌رویم.

0x بر بازار تسلط مطلق دارد، زیرا بیش از مجموع ارزش بازار باقی موارد ارزش دارد! اگر به حجم پروژه‌‌اش و توانایی آن در ارسال محصولات نگاه کنیم، این امر عجیب نیست.

صرافی‌‌های غیر متمرکز و کاربرد توکن‌‌هایشان در دنیای واقعی

تعداد دارندگان

چه کسی انتظار داشت کاربران Loopring این قدر زیاد باشد؟

صرافی‌‌های غیر متمرکز و کاربرد توکن‌‌هایشان در دنیای واقعی

توزیع آدرس‌‌ها

جالب است بدانید که اکثر توکن‌‌ها تحت مالکیت تعداد کمی از آدرس‌‌ها قرار دارند. آدرس یا آدرس‌‌های تاپ شامل صرافی‌‌ها و احتمالا تعداد کمی از نهنگ‌هایی می‌شوند که درصد قابل توجهی از عرضه‌‌ کل را در اختیار دارند. Blockport از بقیه‌‌ی صرافی‌‌ها به شکل برابر‌‌تری توزیع یافته و آدرس‌‌های تاپ آن 24% است؛ در حالی که آدرس‌‌های تاپ Airswap، 65% است!

صرافی‌‌های غیر متمرکز و کاربرد توکن‌‌هایشان در دنیای واقعی

فعالیت روزانه توکن

این معیار نشان می‌‌دهد که چه مقدار فعالیت روی توکن‌‌ها انجام گرفته است (فرستندگانی که توکن‌‌ها را با روش () ERC20 transfer انتقال می‌‌دهند). تعجب‌‌آور نیست که در سرتاسر بورد، این مقدار کم است. وقتی 0x، توکنی با ارزش بازار 250 میلیون دلار آمریکا، به طور میانگین 334 کاربر فعال روزانه و 818 تراکنش دارد، چه حرفی برای گفتن باقی می‌‌ماند؟

صرافی‌‌های غیر متمرکز و کاربرد توکن‌‌هایشان در دنیای واقعی

تراکنش‌‌های روزانه

صرافی‌‌های غیر متمرکز و کاربرد توکن‌‌هایشان در دنیای واقعی

نکته نهایی

DEXها یک انقلاب شگفت‌‌انگیز در فضای کریپتو ایجاد کردند و همه‌‌ی این پروژه‌‌ها ارزش این را دارد که بیشتر در موردشان تحقیق کنیم. با در نظر گرفتن کاربرد واقعی توکن‌‌هایشان، هنوز زود است آن‌‌ها را یک تهدید واقعی برای صرافی‌‌های متمرکز بدانیم، و ما کاربران هنوز با این سوال مواجهیم که آیا هنوز غیر متمرکز نشده ایم؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.