صرافی‌‌های عمده‌‌ بیت کوینی که به جعل حجم معاملات متهم شده‌‌اند: به کدام یک می‌‌توان اعتماد کرد؟

پیش از این گزارش‌‌های زیادی مبنی بر دستکاری حجم معاملات توسط بسیاری از صرافی‌‌ رمز ارز منتشر شده بود. اکنون BTI لیستی را از بدنام‌‌ترین آنها منتشر کرده و مدعی شده که تنها سه صرافی از صرافی‌‌های عمده مشغول مبادله‌‌شویی نبوده‌‌اند. این مقاله مسئله مذکور را بررسی کرده و اهمیت دستکاری حجم معاملات را بیش از پیش روشن می‌‌سازد.

0 76

یکی از شرکت‌‌های تحقیقاتی داده‌‌های بلاکچین گزارشی جنجال‌‌آفرین را منتشر کرد که چند صرافی رمز ارز عمده را به دلیل فعالیت‌‌های متقلبانه در دستکاری حجم معاملات بیت کوینی متهم می‌‌کند.

بر طبق نهاد شفافیت بلاکچینی BTI، تنها سه صرافی – بایننس، Bitfinex و Liquid- از مجموع صرافی‌‌های مورد تحقیق مشغول “مبادله‌‌شویی حجم معاملات خود نبوده‌‌اند”. مبادله‌‌شویی (Wash Trading) به دستکاری حجم‌‌ معاملات برای ایجاد تصورات اشتباه در مورد علاقه به یک دارایی خاص گفته می‌‌شود.

لیست گناهکاران

bitcoin exchange crypto

بایننس و Bitfinex‌‌ دو عدد از صرافی‌‌های رمز ارز عمده هستند که به گفته BTI حجم معاملات خود را متورم نکرده‌‌اند. بر اساس گفته‌‌های این شرکت تحقیقاتی، یکی از بزرگترین تبهکاران این پرونده OKEx است، که اکنون از لحاظ حجم معاملات در CoinMarketCap در رده دوم قرار دارد:

OKEx به لیست مشورتی صرافی‌‌های ما اضافه شده است، چرا که به تازگی و با استفاده از چندین الگوریتم متوجه شده‌‌ایم تمامی 30 معامله برتر آن‌ها مشمول مبادله‌‌شویی هستند. به نظر می‌‌رسد که آن‌ها بیشترین سود را از ترافیک ارجاع CMC به دست آورده‌‌اند، چرا که تخمین‌‌های ما در مورد حجم واقعی معاملات این صرافی باز هم آن‌ها را در لیست 10 صرافی برتر قرار می‌‌دهد.

صرافی‌‌های رمز ارز دیگر که ظاهرا نشانه‌‌های مشخصی از مبادله‌‌شویی را در پلتفرم خود نشان داده‌‌اند شامل Huobi و HitBTC می‌‌شوند. با اضافه کردن این دو صرافی به لیست خود متوجه شدیم که مجموع صرافی‌‌های خطاکار به 57 عدد می‌‌رسد.

Blockchain Transparency Institute

تقریبا 80% از حجم معاملات صرافی‌‌های بیت‌‌کوینی دستکاری شده است

BTI به این نتیجه‌‌گیری رسیده است که بیش از 80 درصد حجم معاملاتی 25 زوج برتر بیت‌‌کوینی در CoinMarketCap دچار مبادله‌‌شویی شده است. بر طبق BTI، بعضی از صرافی‌‌های رمز ارز حجم معاملات را دستکاری کرده‌‌اند تا عملا “از پروژه‌‌های توکن جالب توجه دزدی کنند”. این کار برای برخی از صرافی‌‌ها به یک شغل واقعی تبدیل شده، چرا که صدها هزار دلار به همین شیوه درآمد داشته‌‌اند:

بر اساس اطلاعاتی که از بسیاری از توکن‌‌های این فضا به دست آورده‌‌ایم، میانگین هزینه‌‌شده به ازای هر پروژه برابر با 50,000 دلار است. این رقم را به 100,000,000 میلیون دلاری اضافه کنید که در سال 2018 از اکوسیستم کریپتو دزدیده شده است. همچنین با توجه به اینکه بیش از 50 صرافی حدود 95 درصد معاملات خود را دستکاری کرده‌‌اند، بعضی از آن‌ها بیش از یک میلیون دلار را به همین شیوه در سال جاری به دست آورده‌‌اند.

صرافی Bithumb کره جنوبی

گزارش BTI همچنین داده‌‌های صرافی Bithumb را تحلیل کرده و به این نتیجه رسید که این صرافی مشغول مبادله‌‌شویی آلتکوین‌‌هایی مانند Bitcoin Gold، دش، مونرو و زی‌‌کش بوده است. این نتایج یک هفته بعد از گزارش CNN مبنی بر این نکته به دست آمدند که محققین CryptoExchangeRanks.com حجم‌‌ معاملاتی دروغینی را برای بیت کوین در این صرافی پیدا کرده‌‌اند.

به نظر می‌‌رسد چیزی که شک‌‌ها را در مورد فعالیت‌‌های این صرافی برانگیخت تعداد زیاد معاملات تنها در یک دوره یک‌‌ساعتی بود – در دوره تحلیل شده‌‌، بین 90 تا 95 درصد حجم معاملاتی Bithumb دور و بر 11 صبح و به صورت روزانه اتفاق ‌‌می‌‌افتاد. به علاوه، این صرافی کره‌‌ای به صورت ماهیانه حجم‌‌های معاملاتی بسیار متفاوتی را گزارش می‌‌داد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.