صرافی‌های غیرمتمرکز: کلید سال ۲۰۱۹ برای بازگشت Dapp

صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) ابتکاری هستند که به کاربران اجازه می‌دهند به صورت همتا به همتا و بدون متولی، با استفاده از قراردادهای هوشمند توکن‌های خود را معامله کنند. از موارد کاربرد DEXها می‌توان به معاوضه توکن‌ها برای استفاده Dappها و تسهیل مدیریت دارایی‌ها اشاره کرد. اتریوم و EOS، دو پلتفرم اصلی که در آن برنامه‌های غیر متمرکز (dapps) ساخته می‌شوند، دارای ارزش بازاری به ترتیب بالغ بر ۵۱ میلیارد دلار و ۲ میلیارد دلار هستند. اما متاسفانه، تعداد کاربران dapp تناسبی با ارزش بازار یا ارزش‌گذاری این پروژه‌ها ندارند و آمار آن‌ها در بهترین حالت حدود چند هزار است.

0 99

در حالی که جالب است که dapp‌ها عملکردهایی را به شکل غیرمتمرکز اجرا می‌کنند که زمانی به مراجع متمرکز نیاز داشتند، هنوز سال‌ها با بکارگیری انبوه آن‌ها فاصله داریم، البته به جز dapp‌ های شرط بندی که میزان بالایی از استفاده را تا به امروز شاهد بوده‌اند.

با این حال، دسته‌ای از dappها که همه ما باید در کوتاه‌مدت بسیار در مورد آن هیجان‌زده باشیم، صرافی‌های غیر متمرکز هستند.

یک صرافی غیرمتمرکز بر روی بلاکچین ساخته می‌شود و امکان معامله همتا به همتای توکن‌های بومی آن بلاکچین را فراهم می‌آورد. نحوه کار آن به این گونه است که کاربران به سادگی کیف‌پول‌های رمزارز خود را به صرافی غیر متمرکز متصل می‌کنند تا با قرارداد هوشمند آن برقرار کنند. این فرایند به طور خودکار، معاملات را بدون نیاز به شخص ثالث تطبیق داده و تایید و اجرا می‌کند. به طور سنتی، DEXها بر روی بلاکچین اتریوم ساخته می‌شدند (Kyber، پروتکل 0x، Airswap)، اما این موضوع اخیرا به سایر بلاکچین‌ها نظیر EOS یا NEO نیز گسترش یافته است.

به عنوان یک پایگاه مستقل، یک صرافی غیرمتمرکز یک dapp است که نقدینگی را تسهیل می‌کند، اما به دلایل زیر می‌توان گفت که عملکرد آن‌ها فراتر از این است:

Dappها اغلب نیاز به چندین توکن دارند تا آن را به راه بیندازند. شما ممکن است به توکن بومی dapp یعنی اتریوم برای ارسال و تأیید تراکنش در بلاکچین، یک توکن ذخیره‌سازی (Sia & Storj) برای ذخیره داده‌ها برای dapp و شاید چند توکن دیگر با توجه به نیازهای خاص پروژه نیاز داشته باشید.

پروژه ممکن است این توکن‌ها را برای راه‌اندازی سرویس در بک‌اند (backend) نیاز داشته باشد، اما بعید است که کاربران این dappها چنین پورتفویی از توکن‌ها داشتند باشند (در کنار داشتن نسبت صحیح) تا بتوانند برنامه را اجرا کنند. dapp می‌تواند با DEX ادغام شود، که تمام توکن‌ها را به بک‌اند خلاصه می‌کند؛ و یک سازوکار موثر ارائه می‌کند که باعث ایجاد یک تجربه کاربری بی‌نظیر می‌شود.

در طول این فرایند، هیچ API ثالثی وجود ندارد و نیازی به راه‌اندازی حساب کاربری نیست. در ادامه در مورد دو نمونه صحبت می‌کنیم که موارد استفاده از این مفهوم را برجسته می‌کند.

نقدینگی و پرداخت

ادغام Melonport با صرافی‌های غیر متمرکز از قبیل 0x ، OasisDEX و Kyber Network یک نمونه عالی از استفاده از استخرهای نقدینگی است که DEXها ارائه می‌دهند. Melonport در تلاش است تا یک ابزار مدیریت دارایی غیرمتمرکز با عملیات فرانت‌اند را بر مبنای IPFS توسعه دهد، در حالی‌که بک‌اند از یک سری قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می‌کند.

در این سناریو، DEX به عنوان یک ارائه‌دهنده نقدینگی برای مدیران صندوق عمل می‌کند که در هنگام مدیریت سهام آن‌ها مستقیما از این استخرها استفاده می‌کند. توانایی مبادله دارایی‌ها با یک کلیک یک عملکرد فوق‌العاده راحت برای مدیران صندوق‌ها است تا بلافاصله سرمایه گذاری خود را معامله و یا از آن حفاظت کنند.

ادغام Etheremon در شبکه Kyber، به عنوان یکی از اولین dappهایی که با نقدشوندگی آن‌چین Kyber ادغام می‌شود، نشان‌دهنده یک مورد استفاده دیگر از DEX است. همانطور که تعداد بیشتری dapp ایجاد می‌شود، تعداد رمز ارز‌ها نیز افزایش می‌یابد؛ که در نتیجه اکوسیستم توکن‌ها پراکنده‌تر می‌شود. احتمال کمتری وجود دارد که دارندگان ارزهای رمزنگاری شده فقط جفت‌های سنتی مانند BTC یا ETH را نگه دارند و احتمالا تعداد زیادی از آلتکوین‌های دیگر را نیز در کیف پول خود دارند.

در ضمن، اکثر dappها معمولا فقط ETH و توکن‌های بومی بازی‌ها را قبول کنند. نتیجه این است که هر بار که افراد قصد بازی داشته باشند، باید توکن‌هایشان را با اتر یا توکن بومی بازی معاوضه کنند، که ممکن است منجر به یک تجربه کاربری منفی در هنگام بازی شود.

در این سناریو، DEX به عنوان یک سرویس معاوضه عمل می‌کند که به بازیکنان اجازه می‌دهد تا با هر نوع توکن پشتیبانی شده ERC-20 مانند توجه پایه (BAT)، OmiseGo (OMG) یا ZIL)Zilliqa) پرداخت کنند. ساده‌سازی روند پرداخت به یک مرحله اجازه خواهد داد که کاربران به طور یکپارچه از بازی لذت ببرند و به طور گسترده‌تر، محرک بکارگیری کل اکوسیستم dappها است.

آینده DEX چگونه خواهد بود؟

DEXها بدون شک نقش مهمی در بکارگیری رمز ارز‌ها خواهند داشت. اما در حال حاضر، آن‌ها کاملا در دوران ابتدایی خود هستند؛ DEX توسط مخاطبان کمی استفاده می‌شود و فناوری آن هنوز هم نسبتا نوظهور است.

با این حال، جذابیت و شایستگی DEX‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت. Radar Relay در ماه اوت یک مرحله تامین مالی ۱ میلیون دلاری را به اتمام رساند. Airswap اخیرا نخستین انتقال یک توکن امنیتی در جهان در یک بلاکچین عمومی را با شرکای خود SPiCE VC و Securitize انجام داده است. انتقال سازگار با P2P اوراق بهادار نوآوری قابل توجهی را در مورد نحوه فعالیت بازار اوراق بهادار سنتی ارائه می‌دهد که توسط واسطه‌ها درهم و برهم شده است.

و در نهایت، صرافی‌های متمرکز مانند Binance، علی رغم موقعیت خود به عنوان صرافی پیشروی جهان در حال بررسی DEX خود هستند. به علاوه، DEXها باید معیارهای مربوط به متابعت را در نظر بگیرند، چرا که بسترهایی نظیر EtherDelta، که خود را به عنوان DEX نامیدند، به تازگی به دلیل راه‌اندازی صرافی غیر مجاز آماج حملات SEC قرار گرفته‌اند.

شکی نیست که بلاکچین پس از این نقش مهمی در DNA فناوری ما خواهد داشت. اما به جای دیدن بلاکچین به عنوان چیزی اینترنتی و به عنوان یک وسیله برای تمرکز زدایی، سوالی که واقعا باید مورد توجه قرار گیرد این است که «با این فناوری چه کاری می‌توانیم بکنیم که قبلا نمی‌توانستیم.»

صرافی غیر متمرکز این رویکرد را به خوبی تجسم می‌کند؛ برای اولین بار در تاریخ، کاربران می‌توانند با استفاده از کیف پول بدون متولی که اجازه می‌دهد پول خود را به شکل همتا به همتا صرف و معامله کنند، کنترل کامل منابع مالی خود را داشته باشند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.