صرافی‌های غیر متمرکز به عنوان آینده‌ معاملات ارز رمز (قسمت اول)

این مقاله به بررسی صرافی‌های غیر متمرکز و ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازد. در ابتدا در مورد مشکلاتی که صرافی‌ متمرکز با آن‌ها روبه‌روست اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ سپس، تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز را بیان می‌کند و پس از آن نیز چند مورد از مشهورترین صرافی‌های غیر متمرکز نام برده و توضیحاتی را در مورد هر یک به اختصار ارائه می‌کند.

0 105

یکی از بهترین ویژگی‌های ارز رمزها امنیت بالای آن‌هاست که در هنگام انجام معاملات توسط بلاک چین تامین می‌شود. صرافی غیر متمرکز با استفاده از رمزنگاری می‌تواند تضمین کند که لجری که تمام معاملات بر روی آن ثبت می‌شوند، در برابر هک مقاوم است.

در عین حال، دائما می‌شنویم که هکرها گاها ارز رمزهایی به ارزش میلیون‌ها دلار دزدیده‌اند. با توجه به ویژگی‌های سنگرمانند بلاک چین، چنین چیزی چطور ممکن است؟ جواب این سوال این است که تا به امروز مسئولیت این شکست به عهده‌‌ی صرافی‌های رمز ارز بوده است.

همین حالا نیز بسیار نابه‌جاست که می‌بینیم با وجود بحث امنیت در کریپتو و بلاک چین، صرافی‌ها هنوز هم اتصال ضعیفی در این فضا از خود نشان می‌دهند. در واقع، صرافی‌های متمرکز اینگونه عمل می‌کنند.

بیت‌رکس، بایننس، پولونیکس و صدها صرافی دیگر نقش مهمی را در دنیای کریپتو ایفا می‌کنند. بین خودشان نیز محل‌هایی برای خرید تمام توکن‌های بازار قرار می‌دهند. آن‌ها همچنین با وصل کردن خریداران و فروشندگان به یکدیگر نقدینگی بازار که بسیار ضروری است را ایجاد می‌کنند، پلتفرم‌های معاملاتی باثبات برای سرمایه‌گذاران ارز رمز فراهم می‌کنند تا بتوانند پول کسب کنند و همچنین، استفاده از آن‌ها نسبتا ساده است.

این موضوع که صرافی‌های متمرکز هدف اصلی هکرهای سایبری هستند بر کسی پوشیده‌ نیست؛ از هک 437 میلیون دلاری Mt. Gox که در نهایت موجب ورشکستگی آن شد گرفته تا دزدی 72 میلیون بیت کوینی از بیت فاینکس که در ماه آگوست سال 2016 اتفاق افتاد و یا جدیدترین نمونه‌ی آن که بزرگ‌ترین دزدی نیز به حساب می‌آید، هک 530 میلیون دلاری از صرافی ژاپنی Coincheck که در ماه ژانویه رخ داد. بیشتر دزدی‌های بزرگ تا به حال در صرافی‌های ارز رمز متمرکز رخ داده‌‌اند.

مشکل صرافی‌های متمرکز

از لحظه‌ای که ارز رمزهای خود را در صرافی‌های متمرکز قرار می‌دهید، دیگر هیچ کنترلی بر روی آن‌ها ندارید. حتی اگر این ارزها در کیف پول صرافی شما ذخیره شوند، تا زمانی که کوین‌های خود را برداشت نکرده و یا به جایی دیگر (مثلا به کیف پول شخصی) نفرستید، باز هم خود صرافی کنترل سرمایه‌های شما و همچنین کلیدهای خصوصیتان را بر عهده دارد.

این موضوع بسیار گیج‌کننده است؛ گیج‌کننده‌تر از آن هم این است که صرافی تمام سرمایه‌های مشتریان را تنها در چند آدرس نگهداری می‌کند. این آدرس‌ها که نامشان هانی‌پات (honey pot) است، به هدف اصلی هکرها تبدیل می‌شوند.

طبق تحقیقی که سال گذشته توسط رویترز انجام گرفت، بسیاری از صرافی‌های ارز رمز از امنیت کم به ستوه آمده و از محافظت از سرمایه‌گذاران که در بازارهای مالی تنظیمی رایج است برخوردار نیستند. گرچه کمیسیون بورس و اوراق بهادار اخیرا بیان کرده که صرافی‌ها در پس این مسائل امنیتی باید به دنبال ثبت‌نامی مناسب با تنظیم‌کنندگان باشند، اما به نظر نمی‌رسد که میزان هک‌های موفق به این زودی‌ها کاهش یابد.

در ارتباط با بحث تنظیمات، با توجه به اینکه صرافی‌های متمرکز تجارت‌هایی هستند که به صورت مرکزی ثبت شده‌اند، این موضوع آن‌ها را در معرض قوانین کشوری که در آن مستقر هستند قرار می‌دهد. بنابراین، اگر صرافی مورد نظر در چین واقع باشد، احتمالا به شدت از طرف سخت‌گیری‌های این کشور در مورد ارز رمزها و عرضه اولیه سکه که در اوایل سپتامبر سال گذشته شروع شد، مورد تهدید قرار می‌گیرد.

علاوه بر این، کارمزدهای معاملاتی که توسط صرافی‌های متمرکز دریافت می شوند بسیار سنگین بوده و از طرفی هم مشخص نیست که چگونه محاسبه می‌شوند. این کارمزدهای بالا نشان‌دهنده‌ی هزینه‌هایی هستند که صرافی‌های متمرکز باید متحمل شوند؛ مثل هزینه‌های حفظ زیرساخت‌های لازم برای مدیریت امن سرمایه‌های کاربران.

به خاطر چنین مسائلی، وجود یک سیستم صرافی جایگزین برای کاربران ارز رمز، سازمان‌ها و همچنین در بعضی موارد، خود صرافی‌ها، تبدیل به یک اولویت شده است.

صرافی‌های غیر متمرکز به عنوان یک گزینه‌ بادوام

فرق اولیه و اساسی یک صرافی غیر متمرکز (DEX) با یک صرافی متمرکز این است که صرافی غیر متمرکز هیچ گروه واسطه‌ای ندارد که از سرمایه‌های کاربران نگهداری کرده و یا بحث‌ها و معاملات را به سرانجام برسانند. در عوض، صرافی‌های غیر متمرکز امکان انجام معاملات همتا به‌ همتا در بلاک چین را فراهم می‌کند؛ به این معنا که کاربران می‌توانند کنترل رمز ارزها و کلیدهای خصوصی خود را برای همیشه در دست داشته باشند.

صرافی‌های غیر متمرکز به جای اینکه توسط یک سازمان مدیریت شوند، توسط کاربران خود به صورت آشکار مدیریت می‌شوند؛ این موضوع باعث می‌شود بتوانند بدون نیاز به اعتماد و در محیطی بسیار امن‌تر از صرافی‌های متمرکز فعالیت داشته باشند. اینکه سرمایه‌ها در یک محل مرکزی نگهداری نمی شوند باعث می‌شود احتمال هک‌های مقیاس‌بزرگ تا حد زیادی کاهش یابد.

تا به امروز بیشتر صرافی‌های غیر متمرکز بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده و بنابراین، می‌توانند از مبادله‌ی اتریوم و توکن‌های ERC-20 پشتیبانی کنند. معاملات بین همتایان شبکه با استفاده از قراردادهای هوشمند و از طریق کلیدهای خصوصی شرکت‌کنندگان انجام می‌گیرد.

تا به این جا روند معامله در صرافی‌های غیر متمرکز موجود تقریبا مشابه بوده است:

  • کیف پول خود و کلیدهای خصوصی همراه آن‌ها را بسازید.
  • از پلی مثل متاماسک، کیف پول مای‌اتر یا یک کیف پول سخت‌افزاری استفاده کنید تا بتوانید توکن‌ها را بین صرافی‌های غیر متمرکز و کیف پول خود به صورت امن منتقل کنید.
  • با استفاده از پل آدرس کیف پول خود را به صرافی متصل کنید
  • کوین‌های خود را به قرارداد هوشمند صرافی غیرمتمرکز فرستاده و معامله را آغاز کنید
  • صرافی‌های غیرمتمرکز مشهور

اتردلتا – یکی از اولین و معروف‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز. این صرافی با استفاده از قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم فعالیت می‌کند و شما می‌توانید سرمایه‌های خود را بدون نیاز به دخالت گروه واسطه وارد آن کرده و یا از آن خارج کنید. کد این قراردادها را می‌توانید در Etherscan بیابید.

ایدکس – محصولی از Aurora DAO، در حال حاضر بیشترین معاملات در صرافی غیر متمرکز ایدکس انجام گرفته و این صرافی نسبت به اتردلتا پیشرفت زیادی داشته است. ایدکس در عین اینکه اجازه‌ی معامله‌ی توکن‌های اتریوم و ERC-20 را می‌دهد، رابط کاربری بسیار ساده‌ای نیز دارد. این صرافی تیم فعالی دارد که دائما موجبات ارتقاء آن را فراهم می‌کنند؛ در حالی که معرفی توکن AURA به بازارسازان اجازه می‌دهد، پاداش‌های مناسبی دریافت کنند.

بیسک (بیت‌اسکوئر سابق) – این صرافی غیر متمرکز متن ‌باز چند ویژگی کلیدی دارد؛ می‌توان آن را بر روی ویندوز، مک و لینوکس دانلود کرده و برای معامله از آن استفاده کرد؛ امکان معامله با ارز فیات در کنار ارز رمزها را فراهم می‌آورد و همچنین با استفاده از شبکه‌ی Tor و درخواست تایید هویت/ایمیل اجازه می‌دهد کاملا ناشناس باقی بمانید. بیسک در حال حاضر از بیش از 100 آلتکوین پشتیبانی می‌کند.

Radar Relay – این صرافی یکی دیگر از صرافی‌های غیر متمرکز برای توکن‌های ERC-20 و اتریوم است و با استفاده از پروتکل 0x ایجاد شده است. این پروتکل از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند تا سفارشات در بلاک چین اتریوم را کامل کند. در صرافی Radar Relay می‌توانید بدون آشکار کردن اطلاعات شخصیتان، توکن معامله کنید. علاوه بر این، بر خلاف اتردلتا یا ایدکس، برای استفاده از این صرافی به هیچ دوره‌ی توقیف یا کارمزدی برای سپرده‌گذاری و برداشت نیاز نیست.

صرافی‌های غیر متمرکز فراوان دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را در کنار پروتکل‌هایشان در لیستی جامع که توسط GitHub بروزرسانی می‌شود، ببینید.

مزایای استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز

امنیت – با توجه به اینکه در صرافی غیر متمرکز کنترل کیف پول شخصی را خودتان به عهده دارید، نیاز نیست به گروه واسطه/صرافی اعتماد کنید. به علاوه اینکه درست مثل بلاک چین هیچ نقطه شکستی وجود ندارد و این موضوع باعث می‌شود که هک کردن این صرافی‌ها نسبت به صرافی‌های غیر متمرکز دشوارتر باشد. ماهیت همتا به‌ همتای صرافی‌های غیر متمرکز ریسک طرف مقابل را که مرتبط با صرافی‌های متمرکز است از میان برمی‌دارد که ممکن است موجب دستکاری بازار شده (مثل پیش‌دستی در دفتر سفارشات) و سرمایه‌های مشتریان را تغییر دهد.

امنیت/ناشناسی – هیچ نیازی به ثبت‌نام در این صرافی و یا ارائه‌ اطلاعات شخصی وجود ندارد. اکنون، با استفاده از قوانین شناخت مشتری/مبارزه با پولشویی که بر آن‌ها تاکید می‌شود، انجام معامله به صورت ناشناس در صرافی‌های متمرکز دشوارتر شده است.

تنظیم – غیر متمرکز بودن محل استقرار مرکزی تجارت برای صرافی را حذف می‌کند؛ به این معنا که تحت کنترل سیاست تنظیمی هیچ کشوری قرار ندارد. به این ترتیب، صرافی غیر متمرکز می‌تواند به صورت امن و بدون خطر اشتباه محدودیتی، فعالیت داشته باشد.

هزینه – عدم نیاز به گروه واسطه‌ی مرکزی باعث می‌شود که هزینه‌های مربوط به مدیریت سرمایه‌های کاربران تا حد زیادی کاهش یابد که در نهایت موجب کاهش کارمزدهای معاملاتی برای صرافی‌های غیرمتمرکز می‌شود.

پیوستن به کیف پول سخت‌افزاری – بسیاری از صرافی‌های غیر متمرکز با کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مثل Ledger و Trezorیکپارچه می‌شوند.

کاربران می‌توانند کوین‌های خود را مستقیما از کیف پول‌های سخت‌افزاری خود به قراردادهای هوشمند صرافی‌های غیر متمرکز بفرستند. انجام چنین کاری در صرافی‌های متمرکز ممکن نیست؛ در این صرافی‌ها برای انتقال کوین از کیف پول‌های سخت‌افزاری باید کلیدهای خصوصی خود را به صورت دستی وارد کنید که این کار شما را در معرض خطر کلاهبرداری و هک قرار می‌دهد.

این مزایا در نهایت به این معنا هستند که صرافی‌های غیر متمرکز برای معامله‌ی سرمایه‌های دیجیتال بهتر هستند؛ به خصوص که هک‌های مجازی که در صرافی‌های متمرکز انجام می‌گیرند پایان نا‌پذیر به نظر می‌رسند.

با این حال، صرافی‌های غیرمتمرکز در این مرحله با چالش‌های مخصوص به خود روبه‌رو هستند که باید بر آن‌ها غلبه کنند. در قسمت بعدی، تعدادی از این چالش‌ها و همچنین راه‌حل‌هایی را بررسی می‌کنیم که در حال حاضر برای برطرف کردن آن‌ها پیشنهاد شده‌اند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.