صرافی‌های ارز رمز یا باید رشد کنند و یا از بین بروند

یک شرکت فناوری مالی (فین تک) که یک دهه قبل از انتشار وایت پیپر بیت کوین تاسیس شده بود، به دنبال این است که به رشد پلتفرم‌های معاملاتی ارز رمز کمک کند. شرکت Cinnober که در استکهلم واقع است، برای بورس سهام و کالا در سراسر دنیا راه حل‌هایی را ارائه می‌کند. این شرکت امسال معاملاتی با استارت آپ‌های کریپتو داشته است؛ آخرین مورد آن صرافی Bithumb است که این هفته اعلام کرد در کنار صرافی London Metal، اولین صرافی‌ فضای کریپتو خواهد بود که از پلتفرم TRADExpress استفاده می‌کند. احتمالا آخرین صرافی رمز ارزی نخواهد بود که این کار را می‌کند.

0 84

شرکت Conniber می‌گوید که به دنبال شریکان دیگری در بازار است و به نظرش حدود دوازده مورد با معیارهایش متناسب هستند: بیشترین حجم معاملات و تلاش در جهت آماده شدن برای خدمت‌رسانی به سرمایه‌گذاران سازمانی از معیارهای این شرکت هستند.

اریک وال (Eric Wall)، رهبر بلاک چین و رمز ارز Cinnober، به CoinDesk گفت:

مناسب‌ترین صرافی‌ها آن‌هایی هستند که می‌خواهند در تغییری که صنعت درگیر آن شده است شرکت کنند. ما تنها می‌توانیم به صرافی‌های ارز رمز متمرکز بر خرده‌فروشی خدمت‌رسانی کنیم، اما مشتری ایده‌آل برایمان آن صرافی‌ای است که به دنبال این است که باب میل سرمایه‌گذاران سازمانی باشد

وال معتقد است که جذب سرمایه‌گذاران سازمانی به عنوان مشتری برای بقای صرافی‌های ارز رمز حیاتی است و نیازمند تنظیمات گسترده است.

او افزود:

صرافی‌های ارز رمز در حال حاضر از دیدگاه بازارهای مالی سنتی بسیار بی‌تجربه و رشد نیافته‌اند. بسیاری از آن‌ها دانش کافی در مورد اینکه چگونه بازارهای مالی قابل‌اعتماد و قدرتمند را مدیریت کنند، ندارند

 

“رشد کنید یا از بین بروید”

وال می‌گوید که صرافی‌های رمز ارز به منظور جذب سرمایه‌گذاران سازمانی باید همان کاربردی را ارائه کنند که بورس کالا و سهام سنتی ارائه می‌کند، مثل تراکم معاملات، شبکه‌بندی و تسویه، تا ارزهای رمزنگاری شده بتوانند مثل سرمایه‌های دیجیتال معمولی معامله شوند.

وال توضیح داد:

اکنون بازار صرافی ارز رمز تا حد زیادی ناکارآمد است، زیرا هیچ ابزار یا موسسه‌ تسویه وجود ندارد. ما می‌توانیم به یک صرافی رمز ارز کمک کنیم تا به یک صرافی واقعی با مدل تسویه تبدیل شود؛ بنابراین، معامله برای سرمایه‌گذاران سازمانی کارآمدتر خواهد بود

این همان چیزی است که Cinnober با آن می‌خواهد به Bitstamp کمک کند. برای شروع، جایگزین موتور تطبیق صرافی می‌شود، اما وال گفت: “در مرحله‌ی بعد، ما به دنبال این هستیم که به Bitstamp کمک کنیم تا با ساختار بازار تطابق یابد؛ این همان چیزی است که معامله‌کنندگان سازمانی درخواست می‌کنند و انتظارش را دارند.”

وال که خود از سال 2013 مشتری Bitstamp بوده است، صرافی‌های رمز ارز را به این دلیل معتبر می‌داند که خلاقیت دارند و می‌توانند در ابهام تنظیمی کامل عملکرد داشته باشند و این موضوع باعث میشود که ارز رمزها سرمایه قابل‌معاملهای باشند.

اما اکنون آن‌ها باید بدانند که چگونه اقدامات بازار مالی تاسیس‌شده را با فناوری‌های جدید ترکیب کنند و گزینه‌های موجود برای آن‌ها طبق گفته‌ وال “رشد کردن یا از بین رفتن” است.

با توجه به اینکه صرافی بین‌قاره‌ای (ICE، منشاء بورس سهام نیویورک)، Fidelity Investment،Citi و Goldman Sachs باید با پیشنهاد معامله و/یا نگهداری وارد بازار شوند، او گفت: “برای اینکه صرافی‌های ارز رمز در این بازار قابل‌رقابت باشند، باید پیچیده‌تر شوند.”

استفاده‌کنندگان اولیه

شرکت Cinnober از مدت‌ها قبل از اینکه مشتریانش حتی راجع به بیت کوین شنیده باشند و زمانی که افراد بسیار کمی به آن علاقه داشتند، در حال جستجو در فضای کریپتو بود.

بنا به گفته‌های وال، در اوایل سال 2015، این شرکت یک سیستم معاملاتی را برای یک استارت آپ سوئیسی به نام Cryex ایجاد کرد، اما این صرافی هیچ وقت شروع به کار نکرد، زیرا نتوانست مجور بانکی بگیرد.

وال گفت: “در اکتبر سال 2017، Cryex توسط یک صرافی سوئیسی دیگر به نام Safello در دست گرفته شد و مشخص نیست که آن صرافی می‌خواست از سیستم Cinnober استفاده کند یا خیر.”

با این حال، امسال Cinnober راه‌حل‌هایی را برای صنعت ارز رمز ارائه داده است. در ماه مارس، یکی از شرکت‌های تابعه‌ی Cinnober به نام Irisium یک راه‌حل نظارت بر بازار را به Bitfinex فروخت. سپس در ماه ژولای، این شرکت با BitGo همکاری کرد تا راه‌حلی کیف‌پولی را برای صرافی‌های ارز رمز ارائه کنند. و در ماه آخر، Cinnober همکاری خود را با GAP600، استارت آپی که امکان انجام آنی معاملات رمز ارز را فراهم می‌آورد، اعلام کرد.

اما وال بیان کرد که قرارداد Bitstamp چیزی بیش از یک امتیاز برای شرکت است. او معتقد بود که به کار گیری فناوری‌های سازمانی توسط صرافی‌ها کمک می‌کند تا مسائلی بیان شوند که باعث شده‌اند تنظیم‌کنندگانی مثل کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا (SEC) نسبت به محصولات خرده‌فروشی مثل صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) محتاط باشند.

او این توییت را دوشنبه در صفحه‌ خود قرار داد:

“اگر هر نوع تردیدی از سمت کمیسیون بورس و اوراق بهادار نسبت به تایید یک صندوق بیت کوین قابل‌معامله در بورس (ETF) وجود داشته باشد و دلیل این تردید نیز عدم رشد کافی و تجربه نداشتن صرافی باشد، این اقدام گامی در جهت از بین این تردیدها خواهد بود .”

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.