صدور ایران چک صد هزار تومانی با چهار صفر موقتی

بانک مرکزی اخیراً از ایران چک‌ جدید صد هزار تومانی رونمایی کرده است که در طراحی آن چهار صفر آخر به صورت کمرنگ چاپ شده و حتی در ارقام لاتین آن اصلاً چهار صفر آخر دیده نمی‌شود. عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی، کمرنگ بودن صفرها را نشانه‌ای از «دوران گذار» دانسته است.

0 74

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران که اخیراً در یک برنامه تلویزیونی از طراحی جدید ایران چک صد هزار تومانی با چهار صفر موقتی رونمایی کرده، گفته است: «بانک مرکزی در اسکناس‌های جدیدی که چاپ می‌کند صفرها را به صورت کمرنگ چاپ می‌کند تا به نوعی نشانه دوران گذار باشد». منظور از دوران گذار رواج هم‌زمان پول‌های قدیمی و جدید تا استقرار کامل پول‌های جدید است؛ اشاره‌ای به طرح حذف چهار صفر از پول ملی ایران.

اگرچه کم رنگ بودن صفرها و نداشتن صفر در عدد انگلیسی اتفاق تازه‌ای نیست، اما چک پول صد هزارتومانی نظر کاربران شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرده است. بانک مرکزی حدود یک سال و نیم پیش (بهمن ۱۳۹۷) نیز از ایران چک پنجاه هزار تومانی رونمایی کرده بود که در آن هم از الگوی مشابهی استفاده شده بود؛ چهار صفر کمرنگ و عدد لاتینی که کلاً چهار صفر نداشت.

مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت ماه امسال کلیات لایحه حذف چهار صفر و تبدیل پول ملی از ریال به تومان را تصویب کرد که قرار است در صورت اجرایی شدن، واحد پول ملی ایران به تدریج از ریال به تومان، و واحد پول خرد جدید به «قران» تبدیل شود. در این لایحه هر تومان معادل ۱۰ هزار ریال کنونی و هر ۱۰۰ قران معادل یک تومان خواهد بود؛ رئیس بانک مرکزی دوره اجرای این طرح را ۲ تا ۵ سال اعلام کرده بود.

کارشناسان اقتصادی در واکنش به تصویب این طرح، مشکلاتی همچون «اختلال در قیمت‌گذاری کالاها» و «سردرگمی کوتاه مدت مردم» را از پیامدهای احتمالی این طرح پیشبینی کرده‌اند.

ایران چک صد هزار تومانی جدید

طرح حذف چهار صفر از ریال و تبدیل تومان به واحد رسمی، سال‌ها در کش و قوس بود اما مدتی مسکوت مانده بود تا اینکه فروردین پارسال دوباره در دستور کار دولت قرار گرفت. از اصلی‌ترین دلایل اجرای این طرح «تورم مزمن» و «کاهش قدرت خرید واحد پول ملی» اعلام شده است؛ ضمن اینکه نرخ کاهش ارزش پول ایران در برابر ارز دیگر کشورها نیز از ابتدای سال جاری تشدید شده است.

حذف چهار صفر در مجلس جدید نیز در حال پیگیری است اما بانک مرکزی در اسکناس‌های جدیدی که چاپ می‌کند صفرها را به صورت کمرنگ چاپ می‌کند تا به نوعی نشانه دوران گذار باشد.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی

بانک مرکزی هدف از اجرای این طرح را رفع مشکلاتی نظیر «حجم بالای اسکناس در گردش، استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات روزمره، ‌خارج شدن سکه از چرخه مبادلات اقتصادی، افت اعتبار پول ملی ایران در مقایسه با پول سایر کشورها و بالا بودن استهلاک اسکناس» برشمرده است.

سیاست تغییر واحد پول ملی معمولا زمانی در دستور کار قرار می‌گیرد که به دلیل تورم مستمر ارزش پول ملی به شدت کاهش یابد. معمولا کشورها زمانی این کار را می‌کنند که اقتصادشان در ثبات نسبی بوده و بیم ادامه تورم ندارند؛ چون در این صورت احتمال بازگشت صفرها وجود دارد.

منبع: bbc.com/persian

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.