شک و شبهه‌‌ مردم ونزوئلا بعد از افزایش قیمت پترو توسط مادورو

اقدام نیکولاس مادورو (Nicolas Maduro) برای افزایش قیمت پترو، رمز ارز ملی این کشور که توسط نفت پشتیبانی می‌‌شود و برای مقابله با تورم طراحی شده‌‌ است، باعث به وجود آمدن ستیز زیادی شده است. ونزوئلایی‌‌های متخصص و طرفدار فناوری در مورد این تصمیم چندان خوشبین نیستند.

0 87

نارضایتی ونزوئلایی‌‌ها از اعلامیه‌‌ اخیر رئیس جمهور

Venezuelans Remain Skeptical After President Maduro Raises Petro’s Value

بعد از این که نیکولاس مادورو، رئیس جمهور این کشور، قیمت پترو را در هفته‌‌ گذشته افزایش داد، مردم ونزوئلا انتقادات شدیدی را نسبت به و رمز ارز جدیدش مطرح کرده‌‌اند. تعدادی از مردم این کشور و متخصصین به news.Bitcoin.com گفته‌‌اند که ایده‌‌ی یک رمز ارز پشتیبانی‌‌شده توسط پترولیوم از همان ابتدا نیز مشکل داشت و دولت نمی‌داند که چه کار می‌کند. حتی یکی از آن‌ها معتقد است که این رمز ارز راهی دیگر برای پولشوئی دولت این کشور است.

هفته‌‌ گذشته، مادورو گفت که قیمت پترو، رمز ارز ملی کشورش، از 3,600 به 9,000 بولیوار رسیده است. هنوز هم هیچ والتی برای این رمز ارز در دسترس نیست، اما دولت ونزوئلا به فروش این ارز دیجیتالی ادامه می‌‌دهد و گواهی خرید آن‌ها را برای مشتریان صادر می‌‌کند. اما متخصصین حتی در مورد قابل اعتماد بودن این رمز ارز نیز شک دارند و ونزوئلایی‌‌هایی که در حوزه‌‌ی فناوری فعالیت دارند، این اطمینان را داده‌‌اند که هرگز از آن استفاده نخواهند کرد.

به گفته‌‌ی فابین کاماچو، توسعه‌‌دهنده نرم‌‌افزاری و مهندس سیستم 28 ساله که اکنون در کلمبیا زندگی می‌‌کند:

من هیچگاه از پترو استفاده نخواهم کرد و فکر نمی‌‌کنم کسی آن‌ها را در ونزوئلا مبادله کند. در مقایسه با بولیوار و دلار، مردم ترجیح می‌‌دهند دلار بخرند تا آن را بازفروش کنند و با نرخ مبادله پیش بروند که اینجا بر طبق پزو کنترل می‌‌شود .

وی اضافه کرد: “من به هیچ یک از ایده‌‌های دولت اعتقادی ندارم و پترو راهی دیگر برای دزدیدن پول است”.

عدم علاقه‌‌ ونزوئلایی‌‌های تبعیدشده

مالک کسب و کار گابریل ده لا روسا که 28 سال سن دارد و در مادرید زندگی می‌‌کند، به news.Bitcoin.com گفت که مدارکی در دست دارد که نشان می‌‌دهند هیچکدام از مسئولین دولتی ونزوئلا نمی‌‌دانند این رمز ارز چگونه کار می‌‌کند. “خواهرم به صورت مستقیم با دادرسان دولتی کار کرده است. هیچکس در دولت چیزی در مورد رمز ارزها نمی‌‌دانست و همچنین از نحوه‌‌ استفاده‌‌ آن‌ها بی‌‌خبر بودند. هیچکس حتی نمی‌‌داند چگونه باید قیمت نفت خام را با رمز ارزها مرتبط کرد”. وی ادامه داد:

هیچکس، مطلقا هیچکس چیزی در مورد نحوه‌‌ی عملکرد آن نمی‌‌داند و هیچکس ارزی نمی خرد که به آن اعتماد ندارد. بنابراین، این ارز هیچ ارزشی ندارد.

یک ونزوئلایی دیگر که در کشور کلمبیا در حوزه‌‌ فناوری کار می‌‌کند و نمی‌‌خواست نامش فاش شود، به new.Bitcoin.com گفت که پترو 100 درصد کلاهبرداری است و اینکه این راه می‌‌تواند به پولشوئی دولت کمک شایانی کند.

Venezuelans Remain Skeptical After President Maduro Raises Petro’s Value

دولت ونزوئلا مدت زیادی است که به خرابکاری متهم شده و حتی بعضی افراد آن را به عنوان “مافیای دولتی” می‌‌شناسند، که در آن جنایتکاران وارد نهادهای حکومتی شده‌‌اند. متخصصین همچنین کریپتو را مورد انتقاد قرار داده‌‌اند، با بیان این نکته که ارزش آن به دلیل معلوم نبودن شخص اداره‌‌کننده‌‌ برابر با صفر است.

اقتصاددان ونزوئلایی و سرپرست Ecoanalitica، یک نهاد پژوهش اقتصادی که در شهر کاراکاس واقع شده است، به news.Bitcoin.com گفت که “پترو همان سرنوشت بولیوار را در پی‌‌ خواهد داشت”، که ارزش خود را کاملا از دست داده است.

وی گفت: “در دنیای کوین‌‌های کریپتو، مسئله‌‌ی اعتماد بسیار حیاتی است. در مورد پترو، ارتقاء‌‌دهنده‌‌ی آن دولت ونزوئلا است، چرا که خود دچار ابرتورم شده است. فکر می‌‌کنم کلاهبرداری باشد، صحت آن را نمی‌‌توان سنجید و بسیاری از مردم به آن اعتماد ندارند. دولت برای مدت زیادی پترو را به عنوان یک رمز ارز یا واحد پرداختی معرفی کرده، اما حقیقت این است که نمی‌‌دانم تراکنش‌‌ها چگونه توسط آن انجام می‌‌پذیرند”. وی اضافه کرد که ونزوئلایی‌‌ها از رمز ارزهای دیگر استفاده می‌‌کنند تا دسترسی مستقیمی به دلار آمریکا داشته باشند.

والت پترو هنوز آماده نیست

تحلیلگر اقتصادی در اتورو، ماتی گرینسپن، این پست را توییت کرد که “اگر پترو به قیمت نفت گره خورده باشد، بنابراین رئیس جمهور نمی تواند نرخ مبادله را در تلویزیون اعلام کند”و اضافه کرد که “پترو یک رمز ارز نیست”.

پترو در فوریه کار خود را شروع کرد و به عنوان برنامه‌‌ای برای نجات ونوئلا مطرح شد، که اکنون بزرگترین تورم دنیا را دارا است و باعث قحطی غذا و دارو شده است. این ارز ظاهرا توسط ناحیه‌‌ای پشتیبانی می‌‌شود که 5 میلیارد بشکه نفت را در خود جای داده است.

اما والت (کیف پول) پترو هنوز هم در دسترس عموم نیست و لینک‌‌های دانلود آن کار نمی‌‌کنند. در ماه اکتبر، یکی از گزارشات دولتی اعلام کرد که پترو 50 درصد توسط نفت، 20 درصد توسط طلا، 20 درصد توسط آهن و 10 درصد توسط الماس پشتیبانی می‌‌شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.