شکاف فرار (runaway) چیست؟

شکاف فرار یا runaway نوعی از شکاف بر روی نمودار قیمت است که در طول تغییرات گاوی یا خرسی شدید رخ می‌‌دهد. تغییری عظیم در قیمت، در جهت یک روند، یکی از مشخصه‌‌های این نمودار است. قیمت اوراق بهادار در طول یک روند ممکن است شکاف های runaway متعددی از خود نشان داده و به تقویت جهت روند کمک کند.

0 99

تجزیه و تحلیل شکاف فرار (runaway)

شکاف فرار یکی از شکاف‌‌هاییست که ممکن است در طول یک روند رخ دهد. به طور کلی شکاف‌‌ها در قیمت اوراق بهادار زمانی رخ می‌‌دهند که از یک زمان معاملاتی تا زمان معاملاتی دیگر، تغییرات عظیمی در قیمت، چه در جهت منفی و چه در جهت مثبت، رخ دهد.

شکاف‌‌ها

شکاف‌‌ها نشانه‌‌ی خوبی برای یک معامله‌‌کننده‌‌ی فنی هستند، زیرا نشان‌‌دهنده‌‌ی تغییرات عظیم در قیمت از یک زمان معاملاتی تا زمان معاملاتی بعدی هستند. بنابراین، شکاف‌‌ها در مدت زمانی بسیار کوتاه، یک دید ریز و جزئی از مشاهدات به دست می‌‌دهند، زیرا از ترکیب دو الگوی شمعی متوالی تشکیل شده‌‌اند. به طور کلی، افزایش پنج درصدی در حد بالای نمودار شمعی سبز قبلی تا قیمت نمودار شمعی سبز بعدی یا کاهش پنج درصدی از حد پایین نمودار شمعی قرمز قبلی تا قیمت نمودار قرمز بعدی، از مشخصه‌‌های شکاف‌‌ها است.

معامله‌‌کنندگان می‌‌توانند از الگوهای شمعی در فواصل مختلف، از دقیقه تا ساعت یا روز، پیروی کنند. بنابراین، الگوها یا نشانه‌‌های شکاف بر اساس فواصل زمانی‌‌ای که در آن‌‌ها شکل گرفته‌‌اند قابل‌‌اعتمادتر هستند.

شکل‌‌گیری شکاف فرار

شکاف فرار معمولا در میانه‌‌ی روندی رو به بالا یا پایین رخ می‌‌دهد. این شکاف شکافی در حد پنج درصد یا بیشتر است که در جهت قیمت روند رخ می‌‌دهد. نام این شکاف را به دلیل زمان رخ دادن آن شکاف runaway گذاشته‌‌اند. این شکاف همچنین با حجم بالای معاملاتی مرتبط است که از این شکاف پشتیبانی می‌‌کند.

Runaway Gap

این تصویر نشان‌‌دهنده‌‌ی شکافی در میانه‌‌ی یک تغییر بزرگ به سمت بالا است.

روندها و شکاف‌‌های فرار

شکاف‌‌های فرار در طول یک روند از بازار خرسی یا گاوی رخ می‌‌دهند. معمولا پس از این روندها چرخه‌‌های معاملاتی رخ می‌‌دهند که شامل یک شکاف شکست یا breakaway، چندین شکاف فرار و همچنین یک شکاف exhaustion یا خستگی می‌‌گردد. تمامی این شکاف‌‌ها از همان روش تغییر پنج درصدی در قیمت پیروی می‌‌کنند، اما مشخصه‌‌های آن‌‌ها از طریق زمان رخ دادنشان تعیین می‌‌گردد.

یک شکاف breakaway معمولا به جهت پشتیبانی از واژگونی روند رخ می‌‌دهد. این شکاف از یک الگوی مقاومت اوج یا یک الگوی پشتیبانی پیروی می‌‌کند. وقتی که قیمت یک روند خرسی یا گاوی را دنبال کند، این روند معمولا شامل چندین شکاف فرار خواهد بود. شکاف‌‌های فرار معمولا با حجم‌‌های معاملاتی بالا همراه خواهند بود که از قیمت بازار در جهت آن روند پشتیبانی می‌‌کنند. این شکاف‌‌ها همچنین می‌‌توانند برای یک استراتژی معاملاتی که به دنبال کسب سود از جهت قیمت یک روند است، اطمینان بیشتری فراهم کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.