شکاف breakaway چیست؟

شکاف یا گپ breakaway عبارتی است که در تحلیل‌های فنی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نشان‌دهنده‌ی مرحله‌ی اول از واژگونی قیمت اوراق بهادار است. از طریق مشاهده‌ی روند واژگونی در تغییرات قیمت سهام می‌توان فهمید که این شکاف رخ داده است. شکاف‌های breakaway معمولا به وسیله‌ی سطوحی از حجم بالا پشتیبانی می‌شوند.

0 86

تجزیه و تحلیل شکاف breakaway

شکاف breakaway مرحله‌ی اول روند واژگونی در قیمت اوراق بهادار است. این شکاف روند قیمت را بالاتر یا پایین‌تر نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاران از طریق واژگونی روند می‌توانند انتظار رخ دادن یک شکاف breakaway و به دنبال آن تعدادی شکاف runaway و همچنین یک شکاف exhaustion در مرحله‌ی پایانی را داشته باشند.

شکاف‌ها اتفاقی معمول در نمودارهای قیمت اوراق بهادار هستند. یک شکاف زمانی رخ می‌دهد که الگوی شمعی از یک روز تا روز بعد شاهد شکاف‌های مهم و بزرگ در قیمت خود باشد. شکاف‌ها معمولا در معاملاتی که در زمان صبح انجام می‌گیرند رایج هستند، چرا که قیمت‌ها ممکن است در طول شب تغییر کنند. به علاوه، زمانی که قیمت اوراق بهادار دچار واژگونی شود نیز امکان رخ دادن شکاف‌ها وجود دارد.

چرخه‌های روند

دنبال کردن چرخه‌های روند اوراق بهادار می‌تواند راه خوبی برای سود بردن از روندهای گاوی و خرسی باشد. شکاف breakaway اولین نشانه‌ از رخ دادن واژگونی است. در یک شکاف breakout گاوی قیمت اوراق بهادار از قیمت باز نمودار شمعی قرمز روز قبل یا قیمت بسته‌ی نمودار شمعی سفید روز قبل بسیار بالاتر خواهد بود. این مسئله نشان‌دهنده‌ی وجود یک شکاف در قیمت است که عقاید سرمایه‌گذاران مبنی بر اینکه ارزش‌گذاری اوراق بهادار در قیمتی بالاتر معتبر است، از آن پشتیبانی می‌کنند. شکاف breakout در یک واژگونی خرسی نشان‌دهنده‌ی قیمتی خواهد بود که از قیمت بسته‌ی نمودار شمعی قرمز روز قبل و یا قیمت باز نمودار شمعی سفید روز قبل به شدت پایین‌تر است.

معامله‌گران معتقدند که این شکاف‌های breakout ممکن است معاملات را بر مبنای سرعت پایدار قیمت قرار دهند. برای مثال، در یک شکاف گاوی معامله‌کننده می‌تواند افزایشی یک درصدی در قیمت را برای خرید قرار دهد تا سود بیشتری کسب کند. در یک شکاف خرسی معامله‌کننده می‌تواند کاهشی یک درصدی در قیمت را برای فروش قرار دهد تا جلوی ضرر را گرفته و سود کند.

تشخیص یک شکاف breakout ممکن است فرصتی سودمند فراهم آورد، زیرا چرخه‌های روند شکاف‌های breakout و runaway که از این روند پشتیبانی می‌کنند را دنبال می‌کنند. شکاف‌های runaway شکاف‌هایی اضافی در نمودارهای شمعی هستند که از روندهای سرعت پیروی کرده و معمولا با حجم‌های بالا مرتبط هستند.

زمانی که یک چرخه‌ی روند شروع شده و به اوج خود می‌رسد، معمولا یک شکاف exhaustion یا خستگی از خود نشان می‌دهد. شکاف خستگی یک شکاف بالاتر است که به دنبال آن ضربه‌ای پایانی در جهت روند قیمت رخ می‌دهد. این شکاف‌ها به عنوان نشانه‌ای از واژگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا نشان دهند که به زودی روندی جدید در قیمت اوراق بهادار رخ خواهد داد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.