شکاف خستگی (Exhaustion Gap) چیست؟

شکاف خستگی (exhaustion gap) یا گپ خستگی زمانی رخ می‌دهد که در رشد سریع قیمت سهام، کاهش رخ دهد. این شکاف نشان‌دهنده‌ سرعت پایین ناشی از کاهش تقاضا برای یک سهام است.

0 376

تجزیه و تحلیل شکاف خستگی

شکاف خستگی یکی از شکاف‌هاییست که در معاملات رخ می‌دهد. تحلیل‌گران فنی انواع مختلفی از شکاف‌ها را در مراحل مختلف معاملات تشخیص می‌دهند.

شکاف‌های معاملاتی

شکاف‌های معاملاتی زمانی رخ می‌دهند که در اوراق بهادار از یک قیمت داده شده نسبت به قیمت داده شده‌ی بعدی شاهد تغییرات عظیمی باشیم. در نمودار فنی، معامله‌کننده شاهد شکاف بزرگی در سری قیمت‌های روی نمودار خواهد بود. معمولا اوراق بهادار روندی را دنبال می‌کنند که در آن تغییرات قیمت به طرف بالا و پایین خواهد بود. شکاف در معاملات معمولا ناشی از یک اتفاق در بازاری مشخص است که دیدگاه موجود نسبت به قیمت را در جهت مثبت یا منفی تغییر داده است.

اوراق بهادار در هنگام معاملات از چرخه‌ای معاملاتی پیروی می‌کنند که شامل یک شکاف breakaway نیز هست که به دنبال آن نیز یک شکاف runaway و یک شکاف خستگی رخ می‌دهند. شکاف breakaway یا شکست زمانی رخ می‌دهد که قیمت به شدت در جهتی خاص تغییر کند. زمانی که سهام به سرعتی ثابت در آن جهت مشخص دست یابد، شاهد پشتیبانی بیشتر از طرف معامله‌کنندگانی خواهد بود که با شرایط مشابه مواجه‌اند. اگر این سرعت در جهت ساخت سهام ادامه یابد، احتمال اینکه شکاف runaway یا فرار رخ دهد افزایش می‌یابد (این شکاف با نام شکاف استمرار یا continuation نیز شناخته شده است). شکاف runaway زمانی رخ می‌دهد که قیمت در جهتی ثابت پیش رفته و سپس شکافی بزرگ در ارتباط با روند پشتیبانی رخ می‌دهد.

اوراق بهادار می‌توانند شکاف‌های runaway متعددی را گزارش کنند.

از آن جایی که اوراق بهادار تا بی نهایت در یک جهت پیش نمی‌روند، در جایی شاهد کاهش سرعت روند سرعت خواهند بود. زمانی که سرعت روند قیمت کاهش یابد، یک شکاف خستگی رخ می‌دهد. این شکاف نشان‌دهنده‌ی آخرین فشار در جهت مشخص قیمت پیش از رخ دادن واژگونی است. تشخیص شکاف‌های خستگی دشوار بوده و به راحتی با شکاف‌های runaway اشتباه گرفته می‌شوند.

فرصت‌های معاملاتی شکاف خستگی

تفسیر تفاوت میان یک شکاف runaway و یک شکاف خستگی استنباطی مهم از فرصت‌های معاملاتی جدید خواهد بود. شکاف‌های خستگی عموما پیش از روند واژگونی رخ می‌دهند و بنابراین، موجب ایجاد فرصتی عالی در بازار می‌گردند.

برای مثال، فرض کنید که قیمت اوراق بهادار در اثر یک شکاف breakaway به روندی صعودی (گاوی) دچار شده است. قیمت سهام نیز در اثر چندین شکاف runaway روندی صعودی پیش گرفته است. معامله‌کننده معتقد است که این روند در حال نزدیک‌ شدن به اوج خود است و او ممکن است شاهد رخ دادن یک شکاف خستگی در این روند باشد که نشان‌دهنده‌ی اقدام به آغاز فروش به منظور کسب سود از روند واژگونی است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.