شکاف تاسوکی صعودی (Upside Tasuki Gap) چیست؟

شکاف تاسوکی صعودی (Upside Tasuki Gap) نوعی الگوی نموداری است که از تحلیل تکنیکال ژاپنی گرفته شده است. در این شکاف سه کندل وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌توانند تاییدکننده‌ی ادامه‌ی روند فعلی سهم باشد. برای آشنایی بیشتر با این شکاف با ما همراه باشید.

0 192

شکاف تاسوکی صعودی حالتی از شکل‌گیری کندل‌هاست که معمولا نشان‌گر ادامه‌ی روند فعلی سهم است.

تشریح شکاف تاسوکی صعودی

شکاف تاسوکی صعودی الگویی کندلی برای شکاف‌هاست که می‌تواند برای حمایت از روندهای صعودی به کار برود. این الگو همچنین با نام‌های شکاف تاسوکی گاوی یا شکاف تاسوکی رو به بالا شناخته می‌شود. به‌علاوه، این شکاف یک الگوی برعکس هم دارد که در بازارهای گاوی به وجود می‌آید و تحت عنوان شکاف تاسوکی رو به پایین معروف است. گفته می‌شود که این الگوها از تحلیل تکنیکال ژاپنی نشات گرفته‌اند.

شکاف تاسوکی صعودی یکی از الگوهای پرتعداد مربوط به شکاف‌هاست که می‌تواند در یک روند گاوی شکل بگیرد. الگوهای شکافیِ حامی روندهای صعودی هم معمولا در ترکیب با شکاف تاسوکی صعودی به کار می‌روند تا به استراتژی‌های معاملاتی گاوی قطعیت ببخشند.

شکاف‌ها

شکاف‌ها همان تغییرات شدید قیمت هستند که معمولا در فاصله‌ی بین دو روز شکل می‌گیرند. این شکاف‌ها در برخی مواقع می‌توانند عمق قیمت را مشخص و شماری از سیگنال‌ها را تایید کنند. الگوهای شکافیِ رایج در تحلیل تکنیکال در طول دو یا سه روز معاملاتی شناخته می‌شوند. به همین خاطر، الگوهای شکافی معمولا همراه با سایر الگوهای مربوطه شناسایی می‌شوند تا اعتبار خود را اثبات کنند.

ساختار شکاف تاسوکی صعودی

الگوی شکاف تاسوکی صعودی زمانی شکل می‌گیرد که مجموعه‌ای از کندل‌ها شرایط زیر را به تصویر بکشند:

۱. اولین میله کندلی بزرگ و سفید در یک روند صعودیِ تعریف‌شده باشد.

۲. دومین میله کندلی سفید باشد که قیمت آغازین آن بالاتر از قیمت پایانی کندل قبلی قرار بگیرد.

۳. آخرین میله کندلی قرمز باشد که در شکافی میان دو میله‌ی نخست بسته شود. نکته مهم این است که لازم نیست کندل قرمز شکاف موجود را به طور کامل ببندد.

در چارت‌های تحلیل تکنیکال، عجیب نیست که قیمت یک دارایی شکافی را که قبلا خودش ایجاد کرده ببندد. گاهی اوقات معامله‌گران عجله می‌کنند و قیمت را خیلی زود بالا می‌برند، در نتیجه ممکن است برگشت کوتاهی رخ دهد. کندل قرمزی که شکاف تاسوکی صعودی را می‌سازد، وقفه‌ی کوتاهی است که پیش از ادامه‌ی رشد قیمت به وجود می‌آید.

شاخصه‌های روند صعودی

شکاف تاسوکی صعودی می‌تواند در هر لحظه‌ای از الگوی روند گاوی رخ دهد. الگوهای گاوی معمولا چرخه‌ای را دنبال می‌کنند که با یک شکاف شکست شروع شده و روند برگشتی را تایید می‌کنند. سپس در نتیجه‌ی شکاف خستگی، چندین شکاف فرار به وجود می‌آید. در این حالت، با رشد الگوی کندلی، کانالی از یک حرکت صعودی شکل می‌گیرد. این کانال از دو خط مورب تشکیل شده که یکی سقف‌ها و دیگری کف‌های این الگو را به هم وصل کرده است. شکاف تاسوکی صعودی می‌تواند درون یک کانال صعودی اتفاق بیفتد؛ کانالی که شامل یک شکاف شکست، چند شکاف فرار و یک شکاف خستگی است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.