ششصد هزار ماینر‌‌ بیت کوین در دو هفته پیش از کار افتادند

به گفته سومین استخر بزرگ استخراج، از اواسط ماه نوامبر و در میانه کاهش قیمت‌‌ها و نرخ هش‌‌ها در شبکه، بین 600000 تا 800000 ماینر‌‌ بیت کوین از کار افتاده‌‌اند.

0 181

در یک مصاحبه با کوین‌‌دسک، مائو شیشینگ (Mao Shixing) بنیانگذار F2Pool، بیان کرد که برآورد شرکت او تمام کاهش نرخ هش شبکه و میانگین قدرت پردازش هش ماشین‌‌های استخراج قدیمی‌‌تر که به سختی سود و بازدهی دارند را در نظر می‌‌گیرد.

طبق داده‌‌های blockchain.info، کل نرخ هش شبکه بیت کوین که مجموع قدرت محاسباتی اولین بلاکچین جهان را دربر می‌‌گیرد، در تاریخ 10 نوامبر حدود 47 میلیون ترا هش بر ثانیه (TH/s) و در تاریخ 24 نوامبر 41 میلیون افت کرده است. این سقوط، تقریبا یک کاهش 13 درصدی محسوب می‌‌شود.

مائو در ادامه توضیح داد که به احتمال زیاد، اکثر ماینر‌‌هایی که فرآیند استخراجشان متوقف شده است، از مدل‌‌های قدیمی‌‌تر مانند AntminerT9+ محصول شرکت Bitmain و AvalonMiner 741 محصول شرکت کنان کریتیو (Canaan Creative) استفاده می‌‌کنند. بر طبق فهرست درآمد استخراج F2pool، میانگین فدرت پردازش این ماینر‌‌‌‌ها معادل 10 ترا هش است و بر اساس برآورده، اکنون از نظر مالی درحال ضرر کردن باشند.

مائو افزود که در هفته‌‌های اخیر، نرخ هش بیت کوین در F2Pool حدود 10 درصد کاهش داشته است. همچنین باید درنظر داشت که اکنون نرخ هش بیت کوین حدود 11.4 درصد کل شبکه را در بر می‌‌گیرد.

مائو همچنین گفت: “محاسبه تعداد دقیق ماینر‌‌‌‌هایی متصل به ما که اکنون ارتباطشان قطع شده، بسیار دشوار است. اما در چند روز گذشته و بر اساس مکالمه‌‌ با مزارع بزرگتری که همواره با آن‌‌ها در ارتباط هستیم، شاهد (از کار افتادن) ده‌‌ها هزار مورد بودیم.

“این اتفاقی است که میان ماینر‌‌‌‌های چین در حال رخ دادن است.”

در 20 نوامبر، مائو از طریق حساب شبکه اجتماعی ویبو (Weibo) خود، عکس مردی را به اشتراک گذاشت که در حال جمع کردن قطعات کامپیوتری‌‌اش در جعبه بود. توضیح زیر عکس این بود: “از کار افتادن ممکن نیست، باید همه را کیلویی فروخت.”

مائو به کوین‌‌دسک گفت که وقتی توضیح عکس را می‌‌نوشته، تقریبا شوخی کرده است. و توضیح داد که:

ماینر‌‌‌‌هایی که به صورت کیلویی فروخته می‌‌شوند، قدیمی و ازکارافتاده هستند و قابل استفاده نیستند. به همین دلیل مردم آن‌‌ها را می‌‌فروشند تا آن را مانند مس و برای مقاصد استخراج آینده، بازیافت کنند.

زمستان در راه است

با کمی عقب نشینی، مائو گفت که عوامل زیادی باعث ایجاد تزلزل میان ماینرها شده است و از میان این عوامل می‌‌توان به افت اخیر ارزش بازار اشاره کرد که پس از هارد فورک بیت کوین کش در 15 نوامبر اتفاق افتاد. همچنین افزایش قیمت الکتریسیته در چین، و اینکه تولیدکنندگان چینی هنوز در حال رقابت برای ارتقای محصولات خود هستند. همین مساله باعث می‌‌شود که ابزار قدیمی‌‌تر به سرعت از عرصه رقابت خارج شوند.

مائو افزود: “همکاری تمامی این عوامل با هم منجر به وقوع پدیده اخیر شده است.”

با فرارسیدن زمستان در چین و افزایش دوبرابر قیمت برق نسبت به میزان تابستانه، کارخانه‌‌های وابسته به نیروگاه‌‌های آبی فصل سختی را تجربه می‌‌کنند.

مائو گفت که در طول تابستان و در نقاط کوهستانی شمال غرب چین که مزارع استخراج زیادی در آنجا وجود دارد، بهای 1 کیلووات/ساعت برق می‌‌تواند از 0.2 یوان (0.029 دلار) هم کمتر باشد. اما در این فصل، این مبلغ حتی از 0.3 یوان (0.043 دلار) هم بیشتر می‌‌شود.

یه گفته مائو، درحالی که سایر ایستگاه‌‌های سوخت فسیلی مانند ایستگاه استان شینجانگ (Xinjiang) چین می‌‌توانند جریان الکتریسیته را با نرخ ثابت‌‌تری تولید کنند، بهای کلی هر 1 کیلووات/ساعت برق کماکان حدود 0.28 یوان (0.04 دلار) خواهد بود.

وی افزود که با کاهش 13 ماهه اخیر قیمت بیت کوین به زیر 4000 دلار، مزارع استخراج از ابزاری استفاده می‌‌کنند که در سال 2016 و 2017 تولید شده، و میزان تولید کمتری داشته و نمی‌‌توانند حتی به یک تعادل پایاپای برسند.

مطمئن باشید که توقف فعالیت ماینر‌‌‌‌ها لزوما به معنی خروج کامل آن‌‌ها از بازی نیست.

مائو گفت: “استخراج بیت کوین همواره یک فرآیند پویا و متعادل بوده است،” یعنی هنگامی که نرخ هش افت می‌‌کند، دشواری استخراج نیز کاهش می‌‌یابد. آخرین داده‌‌ها نشان می‌‌دهند که میزان دشواری استخراج بیت کوین هم اکنون و در طول چند روز گذشته تا 5 درصد افت پیدا کرده است.

این فرآیند دینامیک و متعادل می‌‌تواند به کسانی که صد درصد تسلیم نشده‌‌اند، امیدی برای ادامه باشد. مائو با گفتن این جملات نتیجه گرفت که:

“معمولا تغییر میزان سختی استخراج بیت کوین (پس از تغییر نرخ هش) یک لگ (Lag) 14 روزه را دارد. پس از این موج از توقف کاری ماینر‌‌ان، ممکن است که بازیکنانی که ماندن را ترجیح دادند، زندگی بهتری را داشته باشند.”

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.