شرکت سوئیسی برای استیبل کوین شرعی، گواهینامه دارایی اسلامی گرفت

طبق گزارش رویترز U.k در تاریخ ۱۲ نوامبر، شرکت فینتک واقع در سوئیس که X8 AG نام دارد، از کمیته‌ بررسی شرعی Shariyah Review Bureau)) برای استیبل کوین مبتنی بر اتریوم خود یک گواهینامه دریافت کرده است.

0 96

SRB یکی از شرکت‌های مشاوره و حسابرسی شرعی (sharia) است که دارای مجوز از بانک مرکزی بحرین است. طبق گزارشات این شرکت در دوازده کشور حضور دارد و ۱۳ درصد سهم بازار شرکت‌های سرمایه گذاری عربستان سعودی که مورد تایید مرجع بازار سرمایه‌ Capital Market Authority کشور می‌باشند و بیش از ۲۱ درصد سهم بازار شرکت‌های بیمه تعاونی را که در فهرست بازار بورس سهام عربستان سعودی هستند، نگهداری می‌کند.

بحث بر سر این است که آیا ارز رمزهای شرعی به سازگاری خود با ممنوعیت اسلامی احتکار پول توجه دارند یا نه. رویترز یادآور می‌شود که برخی از محققان اسلامی معتقدند که معامله‌ ارز رمز شبیه “انتقال حقوق” است که تحت قانون شریعت مشروع است.

بر اساس گزارش یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل X8 ، فرانسسکا گرکو (Francesca Greco)، دارایی کریپتوی مبتنی بر اتریوم X8 یک “استیبل‌کوین” است که به نظر می‌رسد پشتیبانی آن توسط سبد هفت ارز فیات و طلا به منظور جلوگیری از نگرانی مشاوران اسلامی در مورد نوسانات شدید و احتکار در نظر گرفته می‌شود.

طبق گزارشات X8 به عنوان بخشی از برنامه‌های خود برای گسترش کسب و کارش به خاور میانه، قاعدتا، قصد دارد یک صرافی کریپتو راه اندازی کند که دارای یک پلتفرم معاملاتی سازگار با شریعت خواهد بود. به همین منظور، گرکو به رویترز گفت که این شرکت با بورس‌های محلی در ابوظبی، دبی و بحرین ملاقات کرده است. او افزود: “منطقه‌ی خلیج جای خوبی برای شرکت‌های فناوری مالی است، زیرا همه می‌خواهند که تبدیل به مرکزی برای فینتک‌ شوند.”

همانطور که در ماه جولای گزارش شد، آلتکوین استلار (XLM)در زمینه‌ انتقال پول و تبدیل دارایی به توکن، گواهینامه سازگاری با شریعت را دریافت کرد و ادعا می‌کند که اولین پروتکل بلاک چین است که این کار را انجام داده است. شرکت‌ کریپتوی دیگری که ادعا می‌کند جزو “نخستین” شرکت‌ها در این بخش است، توکن مصرفی نورکوین (NOORCOIN) است که با یک گواهینامه‌ شرعی از کمیته مشورتی شریعت جهانی در ماه مارس تأیید شد.

بیت کوین (BTC) در ماه آوریل توسط مشاور شریعت داخلی استارتاپ فینتک بلوسام فایننس (Blossom Finance) تحت قانون شریعت “به طور کلی مجاز” شناخته شد. محمد ابوبکر، مشاور شریعت، هشدار داد که با اینکه ارزهای دیجیتال را حلال (مجاز) در نظر می‌گیرد، در اغلب موارد، معامله گران نباید آنها را با اهداف سرمایه گذاری خریداری کنند.

مدیر اجرایی و موسس بلوسام فایننس، متیو جی مارتین (Matthew J. Martin) در ماه فوریه به کوین‌تلگراف (Cointelegraph) گفت که بیت کوین به عنوان یک شبکه‌ پرداخت، به خاطر اینکه بیشتر از اینکه مبتنی بر بدهی باشد، مبتنی بر‌ اثبات کار (PoW) است، ممکن است حتی حلال‌تر از ارزهای فیات باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.