شرکت‌های برتر در زمینه پرداخت در گزارش سالانه فینتک فوربز (بخش دوم)

چهار سالی است که نشریه‌ی اقتصادی فوربز (Forbes) فهرستی از ۵۰ شرکت مطرح در فناوری مالی یا همان فین‌تک را منتشر می‌کند که به عنوان فین‌تک ۵۰ (Fintech 50) شناخته می‌شود. این فهرست در زمینه‌های مختلفی از جمله امور مالی شخصی، سرمایه گذاری، شرکت‌های نوپا و غیره تهیه می‌گردد. در ادامه نگاهی به فهرست شرکت‌های برتر پرداخت در سال ۲۰۱۹ می‌اندازیم.

0 98

 

بخش اول این مقاله را می توانید از اینجا مطالعه بفرمایید.

 جیسون گاردنر ، بنیان‌گذار و مدیر عامل مارکتانگاره ۴: جیسون گاردنر ، بنیان‌گذار و مدیر عامل مارکتا

مارکِتا

اوکلند، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

یک پردازشگر کارت اعتباری که کار بنگاه‌هایی را که برای کارکنان خود کارت صادر می‌کنند، برای مدیریت اینکه کدام تراکنش‌ها انجام شوند، آسان‌تر می‌کند. به عنوان نمونه، استارتاپ تحویل خواربار اینستاکارت از خدمات مارکتا استفاده می‌کند تا آیتم‌های قابل خریداری توسط کارکنان تحویل را کنترل کرده و در نتیجه کلاهبرداری را کاهش دهد.

منابع مالی: ۱۱۶ میلیون دلار از ویزا، آیکونیک، ۸۳ North و دیگران.

آخرین ارزش‌گذاری: ۵۴۵ میلیون دلار

موفقیت‌ها: کاباج، آفیرم و برِکس، از اعضای فهرست Fintech 50 2019 به همراه شرکت اسکوئر را در میان مشتریان خود قرار داده است.

بنیان‌گذار و مدیر عامل: جیسون گاردنر ، ۴۹ ساله، یک کارآفرین با سابقه که یک استارتاپ پرداخت اجاره را در سال ۲۰۰۴ بنیان‌گذاری کرد که بعدها توسط مانی‌گِرم به مبلغ ۲۸ میلیون دلار تصاحب شد

پِلِید

سانفرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا

اپلیکیشن‌های پرداخت مانند وِنمو و سایت‌های امور مالی شخصی مانند بِتِرمِنت را به حساب‌های بانکی متصل می‌کند تا انتقال و پیگیری منابع مالی را انجام داده و احراز هویت را تسریع کند. پلید در حال یکپارچگی با ۱۰,۰۰۰ بانک است. در ژانویه، این شرکت کوُوو را تصاحب کرد؛ یک استارتاپ که داده‌های سرمایه گذاری را تا نزدیک ۲۰۰ میلیون دلار جمع‌آوری کرده است.

منابع مالی: ۳۱۰ میلیون دلار از ماری میکِر، اندریسِن هوروویتز، اسپارک کپیتال و دیگران.

آخرین ارزش‌گذاری: ۲.۶۵ میلیارد دلار

موفقیت‌ها: یکی از هر چهار آمریکایی دارای حساب بانکی در حال حاضر از پلید استفاده می‌کند.(احتمالاً بدون آنکه حتی متوجه شده باشند). مشتریان پلید عبارتند از اسکوئر، گولدمن ساکس و کوین‌بیس.

بنیان‌گذاران: مدیر عامل زَک پِرِت، ۳۱ ساله، از مشاوران سابق شرکت بِین، که پِلِید را تنها دو سال پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه دوک آغاز کرد؛ رئیس و مدیر ارشد تکنولوژی ویلیام هاکی، ۲۹ ساله

پوینت

پالو آلتو، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

نرم‌افزار و سخت‌افزار پایانه فروش آن، کارت‌خوان‌های سنتی را به ابزارهایی هوشمند تبدیل می‌کند که به توسعه‌دهندگان واسطه اجازه‌ی ساختن اپلیکیشن‌هایی بر روی آن‌ها را می‌دهد؛ به عنوان نمونه برنامه‌های پاداش وفاداری که از خریداران کارت کشیدن یا وارد کردن شماره را درخواست نمی‌کنند.

منابع مالی: ۱۳۲ میلیون دلار از شرکای ماتریکس، Oak HC/FT، GV و دیگران.

آخرین ارزش‌گذاری: ۴۵۰ میلیون دلار

موفقیت‌ها: ۱۰۰,۰۰۰ پایانه را ارسال و راه‌اندازی کرده است و در مسیر پردازش ۲۰ میلیارد دلار در تراکنش‌های سال آینده قرار دارد.

بنیان‌گذار و مدیر عامل: اوساما بیدیِر، ۴۳ ساله، بنیان‌گذار کیف پول گوگل

بنیان‌گذار و مدیر عامل رِمیتلی، مَت اوپنهایمر

نگاره ۵: ‌بنیان‌گذار و مدیر عامل رِمیتلی، مَت اوپنهایمر

رِمیتلی

سیاتل، ایالات متحده آمریکا

به ساکنین کشورهای ثروتمند مانند ایالات متحده و بریتانیا این امکان را می‌دهد تا مبادلات پولی کم‌هزینه‌ای با خویشاوندان خود در مکزیک، هند و دیگر کشورهای در حال توسعه انجام دهند؛ حتی اگر دریافت‌کنندگان حساب بانکی نداشته باشند. گستره‌ پوشش خدمات رِمیتلی در سال ۲۰۱۸ به ۵۶ کشور رشد پیدا کرد.

منابع مالی: ۱۷۵ میلیون دلار از شرکت پِی یو متعلق به نَسپِرز، بزوس اکسپدیشنز، گروه استرایپ و دیگران.

آخرین ارزش‌گذاری: ۴۸۰ میلیون دلار

موفقیت‌ها: سالانه بیش از ۶ میلیارد دلار را پردازش می‌کند و بیش از یک میلیون مشتری دارد که از طریق این شرکت پول ارسال می‌کنند.

‌بنیان‌گذار و مدیر عامل: مَت اوپنهایمر، ۳۶ ساله، که هنگام کارکردن در شرکت بارکلیز در کنیا به این ایده رسید.

استرایپ

سانفرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا

استرایپ، سرویسی که در اصل به فروشندگان آنلاین برای پردازش پرداخت‌ها کمک می‌کرد، امروز به غول‌های تکنولوژی نظیر مایکروسافت و آمازون هم خدمت‌رسانی می‌کند. در سال ۲۰۱۸، این شرکت سه محصول قابل‌توجه جدید را رونمایی کرد که عبارتند از تکنولوژی صدور کارت اعتباری، نرم‌افزار پایانه فروش و یک پلتفرم صورتحساب برای کسب و کارهای مبتنی بر حق عضویت.

منابع مالی: ۷۸۵ میلیون دلار از سکویا، جنرال کاتالیست، تایگر گلوبال منیجمنت و دیگران.

آخرین ارزش‌گذاری: ۲۲.۵ میلیارد دلار

موفقیت‌ها: با ارزش‌ترین شرکت خصوصی فین‌تک در ایالات متحده

بنیان‌گذاران: مدیر عامل پاتریک کولیسون، ۳۰ ساله، و رئیس جان کولیسون، ۲۸ ساله. این برادران ایرلندی که دانشجویان انصرافی دانشگاه MIT (پاتریک) و هاروارد هستند، استرایپ را در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی کردند.

توست

بوستون، ایالات متحده آمریکا

این شرکت که در سال ۲۰۱۱ توسط سه فارغ‌التحصیل دانشگاه MIT آغاز شد، ابزارهای پایانه‌ی فروشی را برای رستوران‌ها می‌سازد که همچنین می‌توانند وظایف پیچیده‌ای مانند مدیریت موجودی غذا را هم انجام دهند.

منابع مالی: ۲۴۸ میلیون دلار از بِسِمِر ونچر پارتنرز، تی. رُو پرایس، تایگر گلوبال منیجمنت و دیگران.

آخرین ارزش‌گذاری: ۱.۴ میلیارد دلار

موفقیت‌ها: ده‌ها هزار مشتری از جمله جامبا جوس و پایالوژی که یک پیتزافروشی زنجیره‌ای با ۱۵۰ شعبه است.

بنیان‌گذاران: ‌روسا آمان نارنگ، ۳۶ ساله، و استیو فِرِدِت، ۳۵ ساله؛ مدیر ارشد تکنولوژی جاناتان گریم، ۳۳ ساله

مدیر عامل: کریس کومپاراتو

تِرِیدشیفت

سانفرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا

پرداخت‌ها را برای تراکنش‌های زنجیره‌ی تأمین پردازش کرده، به همه چیز از بررسی‌های مقرراتی شناسایی مشتریان تا اجرای تحلیل‌های جریان پول نقد رسیدگی کرده و پیشنهاد می‌کند که با چه سرعتی مشتری بایستی هزینه را به تأمین‌کننده بپردازد.

منابع مالی: ۴۰۰ میلیون دلار از گولدمن ساکس، هیئت سرمایه‌گذاری حقوق بازنشستگی بخش عمومی، HSBC و دیگران.

آخرین ارزش‌گذاری: ۱.۲ میلیارد دلار

موفقیت‌ها: ۵۰۰ میلیارد دلار را به طور سالانه در پرداخت‌های زنجیره‌ تأمین پردازش می‌کند و ۵۰۰ مشتری در ۱۹ کشور دارد.

بنیان‌گذاران: مدیر عامل کریستین لانگ، ۴۰ ساله؛ معاون ارشد رئیس و رئیس بخش آسیا-اقیانوسیه میکل برون، ۵۰ ساله؛ مدیر عمومی تحقیق و توسعه تریدشیفت و بازوی سرمایه گذاری گِرت سیلوست، ۴۷ ساله

کریستو کارمان و تاوِت هینریکوس، بنیان‌گذاران ترنسفر وایز

نگاره ۶: کریستو کارمان و تاوِت هینریکوس، بنیان‌گذاران ترنسفر وایز

ترنسفر وایز

لندن، انگلیس

ترنسفر وایز که توسط دو کارآفرین استونیایی بنیان‌گذاری شده، مبادلات پول را با کوتاه‌کردن مسافت پیموده‌شده ارزان‌تر می‌کند. هزینه‌ متوسط این سرویس ۰.۵% است که قابل قیاس با هزینه‌ تقریبی ۵% برای بانک‌ها است. پنج بازار برتر این شرکت ایالات متحده، بریتانیا، حوزه‌ یورو، استرالیا و برزیل هستند و دفتر لندن این شرکت ۱۴۹ میلیون دلار در سال مالی اخیر درآمدزایی کرده است.

منابع مالی: ۳۹۷ میلیون دلار از IA Ventures، شرکت بریتانیایی مدیریت سرمایه گذاری بایلی گیفورد، اندریسن هوروویتز و دیگران.

آخرین ارزش‌گذاری: ۱.۶ میلیارد دلار

موفقیت‌ها: پردازش ماهانه ۴ میلیارد دلار، بیش از ۴ میلیون مشتری و فعالیت در ۷۲ کشور

‌بنیان‌گذاران: مدیر عامل کریستو کارمان، ۳۸ ساله و رئیس هیات مدیره تاوِت هنریکوس، ۳۶ ساله

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.