شرط‌‌بندی ۵۰۰,۰۰۰ دلاری جو لوبین و جیمی سانگ روی آینده اتریوم

لوبین (Joe Lubin) و سانگ (Jimmy Song) چند ماه قبل شرط‌‌بندی سنگینی را روی آینده اتریوم‌‌ انجام داده‌‌ بودند و اکنون آن را به صورت رسمی درآورده‌‌اند. لوبین بر موفقیت اتریوم شرط بسته است و از سوی دیگر، سانگ معتقد است که اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز در چند سال آینده نمی‌‌توانند عملکرد مناسبی داشته باشند. گفتنی است که با توجه به سیر صعودی قیمت رمز ارز‌‌ها، این دو ممکن است در پایان مدت شرط‌‌بندی مبلغ بسیار بیشتری نسبت به ۵۰۰,۰۰۰ دلار فعلی پرداخت کنند.

0 108

شرایط یکی از شرط‌‌بندی‌‌های خبرساز ( شرط‌‌بندی روی آینده اتریوم ) در فضای کریپتو در نهایت معین شده‌‌اند و با قیمت‌‌های کنونی، حدود ۵۰۰,۰۰۰ دلار به صورت رمز ارز‌‌ در میان است.

جیمی سانگ در گفتگو با CoinDesk در کنفرانس Consensus 2019 اذعان داشت، “شرط‌‌بندی روی آینده اتریوم ریسک بزرگی است.”

این جزئیات جدید از توافق صورت گرفته در Consensus 2018 به دست آمده است، زمانی که لوبین “بر سر مقدار زیادی بیت کوین” با سانگ شرط بست که اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز اتریوم در مدت پنج سال کاربران بسیار زیادی را به دست خواهند آورد.

سانگ در چند هفته گذشته لوبین را به “در رفتن” از شرط‌‌بندی مذکور متهم و در توییتر نیز به این موضوع اشاره کرده است.

اما جلسه این دو شخص نام‌‌آشنای دنیای کریپتو در روز سه‌‌شنبه ناامیدکننده نبود و در مورد مقدار شرط‌‌بندی توافقی کلی به دست آمد.

شرایط این قرارداد

اگر اتریوم در چهار سال آینده عملکرد خوبی داشته باشد، سانگ ۸۱۰.۸ اتریوم به لوبین (یا ذینفع وی) پرداخت خواهد کرد. اگر اقتصاد اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز تا آن زمان عملکرد خوبی نداشته باشد، لوبین ۶۹.۷۴ بیت کوین به سانگ پرداخت می‌‌کند.

برای برنده شدن لوبین، اتریوم باید دارای ۱۵ اپلیکیشن‌‌ غیرمتمرکز منحصربه‌‌فرد به همراه ۱۰,۰۰۰ کاربر فعال و ۱۰۰,۰۰۰ کاربر فعال به صورت ماهیانه برای شش ماه تا ۲۳ مه ۲۰۲۳ باشد.

بدیهی است که این شرط‌‌بندی برای هیچ‌‌کدام از طرفین کوچک نیست و هر دو طرف تایید می‌‌کنند که اگر شخص دیگر برنده شود، دردسر زیادی به بار خواهد آمد. همچنین این احتمال وجود دارد که شخص بازنده در سال ۲۰۲۳ پول بسیار بیشتری را نسبت به زمان حال از دست دهد.

زمانی که این شرط‌‌بندی در ۱۴ مه ۲۰۱۸ به دست آمد، بیت کوین با قیمت ۸,۵۷۷ دلار مبادله می‌‌شد. بنابراین، لوبین ۵۹۸,۱۹۰ دلار را در آن زمان شرط‌‌بندی کرده بود. این مقدار بیت کوین در حال حاضر برابر با ۵۶۴,۳۰۷ دلار است.

با این وجود، این تفاوت در اتریوم بسیار مشهودتر است. در زمان ایجاد شرط‌‌بندی، اتریوم با قیمت ۷۲۲.۸۶ دلار مبادله می‌‌شد. بنابراین، سانگ در آن زمان بر روی ۵۸۶,۰۹۵ دلار شرط‌‌بندی کرده بود – این مبلغ هم‌‌اکنون ۱۶۸,۱۹۰ دلار است.

سانگ خاطرنشان کرد که در صورت پیروزی، تمامی بیت کوین‌‌ها به وی تعلق خواهند گرفت. سانگ به لوبین گفته بود، “می‌‌خواهم درد بکشی. نمی‌‌خواهم فکر کنی که پول را به یک بنیاد خیریه اهدا می‌‌کنی.”

لوبین پاسخ داد، “مشکلی با این موضوع ندارم.”

شرایط این شرط‌‌بندی از سال گذشته تاکنون معین شده‌‌اند. دو طرف این قضیه مشغول کار بر سندی مشترک بوده‌‌اند و هر دو تعهد داده‌‌اند که به محض اتمام نوشتن شرایط آن را با CoinDesk به اشتراک بگذارند تا به عنوان میانجی عمل کند.

لوبین در گفتگو با CoinDesk عنوان کرد،

فرضیه جیمی این بود که هیچ اپلیکیشن‌‌ حائز اهمیتی بر روی بلاک چین وجود نخواهد داشت و تنها بلاک چین بیت کوین مهم است. فرضیه من این است که بیت کوین خارق‌‌العاده است و چندین مورد کاربردی در بیت کوین وجود دارند که فوق‌‌العاده هستند. اما اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز نیز اهمیت زیادی دارند.

همچنین تعاریفی برای کاربران فعال روزانه در این سند مشخص شده‌‌اند. بر اساس گفته‌‌های سانگ، هدف مورد نظر این است که اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز به اعدادی دست یابند که در نرم‌‌افزارهای اندرویدی می‌‌بینیم تا به عنوان موفقیت‌‌آمیز به حساب آیند.

سانگ همچنین اظهار داشت که تراکنش‌‌‌‌ها تنها در صورتی حساب خواهند شد که در داخل زنجیره صورت بگیرند. اینکه چه کسی آنها را تامین می‌‌کند هیچ اهمیتی ندارد، اما باید از لایه اصلی آنها به صورت واقعی استفاده شود.

نکته مورد بحث چگونگی خرج کردن پول بود، اما به محض اینکه سانگ موافقت کرد تا زمانی که تراکنش‌‌ها توسط کاربر پرداخت نمی‌‌شوند، و داخل زنجیره صورت می‌‌گیرند، شرایط همچنان پابرجا هستند.

Web3 یا شکست

این شرط‌‌بندی به صورت کلی روی محور این موضوع تنظیم شده است که آیا وب غیرمتمرکز به بار خواهند نشست و اینکه آیا بر پایه اتریوم خواهند بود.

سانگ اذعان داشت که توسعه فناوری متمرکز همیشه سریع‌‌تر و راحت‌‌تر خواهد بود. وی به همین دلیل به وب غیرمتمرکز به عنوان آینده‌‌ای جهانی اعتقاد ندارد.

سانگ عنوان کرد،

تنها دلیلی که اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز ساخته شده‌‌اند به دست آوردن پول از مردم ساده‌‌لوح یا افراد دارای FOMO (ترس از دست دادن فرصت) است و پلتفرم اتریوم نیز تاکنون همین کار را انجام داده است.

این امکان وجود دارد که دنیا به صورتی تغییر پیدا کند که شرایط این شرط‌‌بندی دیگر معتبر نباشند. فلیکس سالمون و بن هوروویتز سال‌‌ها قبل بر روی استفاده گسترده بیت کوین در سیستم‌‌های پرداختی شرط‌‌بندی کردند. پنج سال بعد، هوروویتز شرط‌‌بندی را از دست داد و در عین حال با سرمایه‌‌گذاری در بازار رمز ارز‌‌ها موفق بوده است.

لوبین در این رابطه عنوان کرد:

ممکن است اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز بسیار موفقی بر روی پلتفرم اتریوم به وجود آیند، اما با معیارهای مشخص‌‌شده سازگار نباشند. بنابراین این احتمال نیز وجود دارد که من بازنده شوم و این اکوسیستم همچنان بهتر شود.

نظر شما درمورد آینده اتریوم و اپلیکیشن های غیرمتمرکز چیست؟

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.