شبکه Stacks‌‌ از الگوریتم اثبات کار BTC استفاده کرده و بیت کوین‌ می‌سوزاند

استارتاپ بلاکچین Blockstacks اعلام کرده است که این شرکت در میانه‌‌ی توسعه‌‌ی پروتکل دفترکل توزیع شده‌‌ جدیدی به نام Stacks‌‌ قرار دارد، زنجیره‌‌ای که از توان هش شبکه Bitcoin Core بهره می‌‌گیرد. شبکه Stacks‌‌ نه تنها توسط 45 اگزاهش از نرخ هش توزیع‌‌شده امنیت گرفته است، بلکه الگوریتم اجماع آن توسط استفاده از مکانیزمی به عنوان اثبات سوختن (PoB)، بیت کوین هم می‌‌سوزاند

0 103

اثبات سوختن (Proof of Burn)

Blockstacks‌‌ که پیشتر Onename نامیده می‌‌شد، و جود نلسون (Jude Nelson) توسعه‌‌دهنده اصلی آن ویدیویی منتشر کرده‌‌اند که به تشریح الگوریتم جدید اجماع بلاک‌‌چین می‌‌پردازد. او از الگوریتم اثبات کار بیت کوین در کنار سوزاندن بیت کوین (PoB) بهره می‌‌گیرد تا بلوک‌‌های زنجیره Stacks‌‌ را پردازش کند. نلسون توضیح می‌‌دهد که مدل‌‌های اجماع اثبات سهام دارای مسائل و مشکلاتی درونی هستند و هدف مکانیزم اجماع PoB این است که خود را از نرخ هش مقرر زنجیره بیت کوین بالا بکشد. زنجیره Stacks‌‌ با گذر زمان از توان هش بیت کوین کنار می‌‌کشد، اما استفاده از آن به دفع حملات 51 درصدی که در ماه‌‌های گذشته در شبکه‌‌های که اثبات کار کمی داشته‌‌اند دیده شده است کمک خواهد کرد.

Stacks Network Plans to Leverage BTC's Proof-of-Work and Burn Bitcoins

منیب علی و رایان شی در سال 2013 Blockstacks‌‌ را تاسیس کردند

نلسون بر این باور است که بهتر است که بر امنیت بیت کوین استوار باشیم نه اینکه تنها موفقیتش را تقلید کنیم.

در ویدیوی نلسون آمده است که «مشارکت‌‌کنندگان در اجماع اثبات سوختن، به جای خرج کردن هزینه‌‌های برق و سخت‌‌افزار تنها کار خودشان را می‌‌کنند (احتمالا بیت کوین‌‌های خود را به عنوان هزینه‌‌ی اقتصادی برای مشارکت‌‌شان از بین می‌‌برند). همه شرکت‌‌کنندگانی که بر سر فرصتی برای نوشتن بلوک بعدی رقابت می‌‌کنند باید مقدار مشخصی توکن اثبات کار (بیت کوین) بسوزانند تا بتوانند به رقابت وارد شوند».

نلسون در ادامه می‌‌گوید: «احتمال اینکه یک شرکت‌‌کننده رقابت را ببرد زمانی افزایش می‌‌یابد که در مقایس با شرکت‌‌کنندگان دیگر بیت کوین بیشتری بسوزاند. برنده رقابت بلوک را می‌‌نویسد، کارمزد تراکنش را جمع می‌‌کند و پاداش بلوک توکن Stacks‌‌ را می‌‌‌‌برد».

Stacks Network Plans to Leverage BTC's Proof-of-Work and Burn Bitcoins

Stacks‌‌ تنها زنجیره‌‌ای نخواهد بود که از الگوریتم اثبات سوختن استفاده می‌‌کند، چون Counterparty (XCP) هم در شروع این فرایند شهرت دارد. پروتکلی که با زنجیر بیت کوین کش (BCH) ورم‌‌هول کش (WHC) کار می‌‌کند هم از این مکانیزم سوزاندن استفاده می‌‌کند.

ساخت‌‌وساز بر روی بزرگ‌‌ترین زنجیره اثبات کار

مطلبی که نلسون به تازگی در وب‌‌لاگش منتشر کرد است در کنار ویدیوی او توضیح می‌‌دهند که بلاک‌‌چین Stacks‌‌ فرایند اثبات کار حافظه سخت خود را داراست، اما تنها 5 درصد آن تخصیص یافته است و 95 درصد دیگر از توان هش بیت کوین گرفته شده است. این فرایند قابل تنظیم است، به طوری که توسعه‌‌دهندگان Stacks‌‌ در آینده می‌‌توانند وابستگی به بلاک‌‌چین بیت کوین را کمتر کنند. نلسون اشاره می‌‌کند که «با چشمگیرتر شدن توان هش بلاک‌‌چین Stacks‌‌، راهی وجود دارد (با تغییر آستانه‌‌ی قابل تنظیم) که درصد بیت کوین را کاش داد و آرام آرام از آن فاصله گرفت».

Stacks Network Plans to Leverage BTC's Proof-of-Work and Burn Bitcoins

شکل‌‌های گرفته‌‌شده از وایت‌‌پیپر پروتکل توکن Stacks‌‌

یک بلوک Stacks‌‌ توسط مکانیزمی به نام «قرعه‌‌کشی رمزنگاری» یافته می‌‌شود و هر بلوک با سوزاندن‌‌هایی از جانب همه شرکت‌‌کنندگان برای محاسبه احتمال توزیع تصادفی به کار گرفته می‌‌شود. طبق توضیح نلسون، اگر شرکت‌‌کننده‌‌ای در طول فرایند سوزاندن بیت کوین زیادی بسوزاند و هیچ تشویقی دریافت نکند، زیانش مانند استخراج‌‌کنندگان بیت کوین خواهد بود که برق مصرف می‌‌کنند و مسابقه بلوک را هم می‌‌بازند. اگر شما 90 درصد از همه سوزاندن‌‌های یک دوره را تامین کنید، هنوز 10 درصد احتمال بازنده‌‌شدنتان وجود دارد (اما در هر صورت بیت کوینتان از بین رفته است).

نلسون در ادامه می‌‌گوید:

شایان ذکرا ست که سوزاندن‌‌ها واقعا هدررفت نیستند، بلکه آنان کیفیت زنجیره را بهبود می‌‌بخشند چون سوزاندن‌‌هایشان برای محاسبه «سهمیه سوزاندن» به کار گرفته می‌‌شود که به کند کردن کار مهاجمان کمک می‌‌کند

برنامه‌‌نویس Blockstacks‌‌ می‌‌گوید شرکت در حال ساخت زنجیره‌‌ای به این شکل است چون باور دارد رقابت با امنیت بیت کوین بی‌‌فایده است. تیم پروژه تصیم گرفته است بر روی بزرگ‌‌ترین زنجیره اثبات کار فعالیت کند تا نسخه وب توزیع‌‌شده‌‌تر و مقاوم‌‌تر در برابر سانسور بسازد. اهداف اصلی Blockstacks‌‌ همیشه حرکت به سمت تمرکز زدایی از اینترنت بوده است. نلسون بر این باور است که وقتی سیستم بلاک‌‌چینی وجود دارد که توسط افراد و سازمان‌‌هایی که خارج از منافع شخصی اقتصادی کار می‌‌کنند تایید می‌‌شود خیلی بهتر است. نلسون در ادامه عنوان می‌‌کند که نسخه 2 Stacks‌‌ هم‌‌اکنون در حال توسعه یافتن است. در حال حاضر توسعه‌‌دهندگان می‌‌توانند دو SIP باز یا پیشنهادهای ارتقای (Stacks Improvement Proposals) را بررسی کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.