شبکه لایتنینگ (Lightning Network) چیست؟

بلاکچین بیت کوین دچار مشکل مقیاس پذیری است. در حالی که ویزا (Visa) در هر ثانیه 2000 تراکنش انجام می‌‌دهد، بیت کوین با حجم بلوک 1 مگابایتی تنها قادر به پردازش 7 تراکنش در ثانیه است. شبکه لایتنینگ بیت کوین، تلاشی برای حل این مشکل است.

0 96

لایه‌‌ای بر بلاکچین بیت کوین

ایده‌‌ی شبکه لایتنینگ این است که تراکنش‌‌های کوچک‌‌تر و روزانه باید در بلاکچین اصلی بیت کوین ذخیره شوند.

شبکه لایتنینگ یک لایه دوم روی بلاکچین اصلی است و با استفاده از کانال‌‌های پرداخت خارج از بلاکچین باعث انجام ریزتراکنش‌‌های سریع‌‌تر می‌‌شود. با استفاده از این رویکرد خارج از زنجیره، تراکنش‌‌های کم‌‌اهمیت‌‌‌‌تر در خارج از زنجیره اصلی انجام می‌‌شوند.

تراکنش‌‌های خارج از زنجیره با استفاده از شبکه لایتنینگ تنها شامل دو ورودی در بلاکچین اصلی است؛ یکی برای باز کردن یک کانال پرداخت خصوصی بین دو طرف و دیگری برای بستن آن. یک کانال پرداخت کانالی خصوصی بین دو کاربر است که امکان تعامل خارج از زنجیره را برایشان فراهم می‌‌کند. از آنجایی که آخرین ترازنامه امضاشده توسط هر دو طرف برای بستن کانال پرداخت از طریق تراکنش اصلی به کار گرفته می‌‌شود، یکپارچگی پرداخت‌‌ها حفظ می‌‌شود.

شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ بیت کوین که توسط https://graph.lndexplorer.com به تصویر کشیده شده است.

مثال شبکه لایتنینگ

برای شناخت بهتر شبکه لایتنینگ، بیاید فرض کنیم شما از همان رستورانی که هر روز خرید می‌‌کنید نهارتان را تهیه می‌‌کنید.

تراکنش‌‌های روتین روزانه بین شما و رستوران (دو طرفی که به هم اعتماد دارند) نیازی به ثبت شدن در بلاکچین اصلی بیت کوین ندارد. در عوض شما و رستوران مقدار مشخصی بیت کوین در حساب چندامضایی (Multi-Sig Account) واریز می‌‌کنید.

شما: 1 BCT

رستوران: 1 BCT

شبکه لایتنینگ

این تراکنش روی نسخه اصلی بلاکچین ذخیره می‌‌شود. با این حال شما یک کانال خصوصی خارج از زنجیره دارید تا با رستوران معامله کنید. تراکنش‌‌هایی که از وجوه حساب چندامضایی استفاده می‌‌کنند می‌‌توانند تنها در صورت توافق دو طرف انجام شوند.

روز بعد، شما یک نهار به مبلغ 0.01 BTC سفارش می‌‌دهید.

هم شما و هم رستوران این تراکنش را با کلیدهای خصوصی‌‌تان امضا می‌‌کنید. این تراکنش بر کانال خصوصی ثبت شده است و حالا حساب چندامضایی موجودی زیر را نشان می‌‌دهد:

شما: 0.99 BTC

رستوران: 0.01 BTC

شبکه لایتنینگ

کانال پرداخت خارج از زنجیره می‌‌‌‌تواند توسط شما یا رستوران در هر زمان بسته شود. تنها کاری که باید بکنید نشان دادن آخرین ترازنامه امضاشده توسط طرفین و انتشار آن در زنجیره اصلی بیت کوین است. کانال خصوصی از طریق تراکنشی که وجوه حساب‌‌های مربوطه شما در بلاکچین اصلی بیت کوین را توزیع می‌‌کند بسته می‌‌شود.

تاثیرات شبکه‌‌ای با طرفین متعدد

شبکه لایتنینگ علاوه بر ایجاد امکان تراکنش‌‌های خارج از زنجیره بین دو طرف معتمد، تاثیر شبکه‌‌ای نیز به وجود می‌‌آورد. با استفاده از همان مثال قبل فرض کنید شما دو کانال خصوصی باز خارج از زنجیره دارید: یکی بین شما و رستوران و دیری بین شما و یک همکار صمیمی.

یک روز همکارتان با شما به رستوران می‌‌آید و می‌‌خواهد از رستوران نهار تهیه کند. او به جای باز کردن کانال خصوصی خارج از زنجیره خود، با استفاده از حساب چندامضایی شما به عنوان یک واسطه بین او و رستوران، می‌‌تواند برای رستوران پول انتقال دهد (و در همین حال همه ترازنامه‌‌های مربوطه به‌‌روزرسانی می‌‌شوند).

شبکه لایتنینگ

به لطف تاثیر شبکه‌‌ای، همه در این شبکه تا وقتی که تراز BTC در حسابشان مثبت است می‌‌توانند از رستوران خرید کنند.

اگر چند نفر با حساب چندامضایی بین همکار شما و رستوران وجود داشته باشد، پرداخت سعی می‌‌کند با استفاده از مسیری که کمترین واسطه و کارمزد را داشته باشد از همکارتان (پرداخت‌‌کننده) به رستوران (دریافت‌‌کننده) برسد (البته در صورتی که واسطه‌‌ها پول کافی در حساب‌‌های فردی‌‌‌‌شان داشته باشند). یک تراکنش می‌‌تواند از کانال‌‌های متصل پرداخت پرش کند.

نتیجه

مقیاس پذیری یک مشکل اساسی پیش روی بلاکچین‌‌های عمومی است. شبکه لایتنینگ که شاهد رقابت از سوی EOS، Qtum، اتریوم و دیگران است، تلاشی از سوی بیت کوین برای حل مشکل مقیاس پذیری از طریق انجام تعداد زیادی از تراکنش‌‌ها در خارج از زنجیره و در نتیجه کاهش بار بلاکچین اصلی بیت کوین است. شبکه لایتنینگ یک نوآوری بسیار مورد نیاز برای حل مشکل مقیاس پذیری روی قدیمی‌‌ترین، مستحکم‌‌ترین و شناخته‌‌شده‌‌ترین بلاکچین عمومی است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.